Oltchim - Buducnost 21-20/ Victoria Talidei

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 6 februarie 2011, 17:00 Sport | Teamball

Talida Tolnai
Talida Tolnai a aparat extraordinar cu doar cateva secunde inainte de finalul partidei, iar Oltchim a castigat dramatic, scor 21-20, partida cu Buducnost, prima din cadrul Grupei Principale a Ligii Campionilor. Anja Andersen a debutat cu o victorie pe banca campioanei Romaniei, in timp ce Cristina Neagu a avut o evolutie mult sub asteptari (nu a reusit nici macar un gol).

Campioana Romaniei a condus ostilitatile inca din primele minute ale disputei de la Valcea, dar Buducnost a ramas mereu aproape pe tabela (la un gol sau cel mult doua). Ozel a fost motorul echipei in prima repriza, conducatorul de joc din Turcia reusind trei goluri si alte faze importante, in timp ce Valentina Elisei a fost cea mai importanta marcatoare (4 reusite pana la pauza).

Buducnost a condus o singura data, in minutul 24, dar Oltchim a avut puterea sa revina si sa conduca la pauza cu 13-12. Demn de mentionat este faptul ca Neagu nu a marcat niciun gol in primele 30 de minute.

A doua repriza a fost una extrem de echilibrata, cea mai mare diferenta de pe tabela fiind de doua goluri. La scorul de 15-15, au fost minute bune in care niciuna dintre echipe nu a reusit sa marcheze. Pe fondul unei caderi a valcencelor, Buducnost a condus cu 17-15, dar reusitele lui Ozel si Ardean au readus-o pe Oltchim in joc.

Finalul a fost unul dramatic, Valcea impunandu-se cu 21-20 dupa ce Talida Tolnai a inchis poarta cu doar cateva secunde inainte de finalul disputei. Campioana Romaniei s-a prezentat destul de bine in aparare (au fost agresive), dar a avut un joc mai putin reusit in faza de atac. Din pacate, Cristina Neagu a avut o partida destul de slaba, cea mai buna jucatoare din 2010 nereusind nici macar un gol duminica seara.

Au marcat: Elisei (8), Ozel (5), Puscasu (3), Pidpalova (2),Manea, Maier, Fiera.

"Le multumesc tuturor ca au fost alaturi de noi. Este extraordinar ca am debutat cu o victorie, acest succes inseamna foarte mult pentru noi. Am avut si multe greseli, dar Anja ne-a sustinut mereu" - Talida Tolnai (Digisport).

"Simteam ca nu se mai termina meciul, a fost foarte greu. Anja Andersen este un pedagog extraodinar, ne-a incurajat si atunci cand am gresit. Cred ca am aratat altfel in aceasta seara" - Valentina Elisei (Digisport).

12 februarie/ Itxako - Oltchim
13 februarie/ Buducnost - Krim Mercator.

8113 vizualizari

ON-LINE-LIVE.COM (Duminică, 6 februarie 2011, 18:25)

MECIUL LIVE [anonim]

LIVE!!! HAI OLTCHIM
  • +6 (6 voturi)
    Bravo fetelor, felicitari echipei din Romania! (Duminică, 6 februarie 2011, 19:52)

Diaspora, 1 milion de voturi [anonim]

E o victorie importanta, era primul meci, trebuia inceput cu bine.

Pai cand va fi si Neagu in forma, Oltchim va invinge mai usor si are sanse reale sa se califice mai departe.

E o victorie de mental, conteaza enorm, bravo fetelor!
    bravo (Duminică, 6 februarie 2011, 19:57)

florin [anonim]

bravo fetelor!
    Felicitari echipei Romaniei! (Duminică, 6 februarie 2011, 20:44)

anonim [anonim]

Felicitari fetelor!
    ....reportajul...tipic romanesc!!!:(...nu era de ajuns sa scrie doar o data despre evolutia slaba a Cristinei Neagu....trebuia sa repete accentuat chiar, de 3-4 ori de parca acest lucru ar trebui incriminat.Se presupune ca un jurnalist sportiv are cunostinte minime despre sport si stie ca un sportiv nu poate evolua in forma maxima pe tot parcursul anului....
    cristina neagu (Duminică, 6 februarie 2011, 21:07)

sandu [anonim]

Nu e usor sa fii la 22 ani sub presiunea de fi nr. 1 si de a gasii solutii pentru jocul echipei. Felicitari fetelor,succes , si sa fiti o echipa unita!
  • -2 (2 voturi)
    De ce... (Duminică, 6 februarie 2011, 21:36)

ASIMO [anonim]

... ziceti ca au castigat dramatic? Eu nu inteleg adjectivul asta pentru descrierea unei victorii... cu atat mai putin nu inteleg sa ziceti ca finalul a fost unul dramatic atunci cand meciul a fost castigat de noi ... O fi saracit limba romana si nu mai gasim atribute demne de a se folosi intr-o descrierea unei victorii in handbal?
    Felicitari fetelor, era de la inceput stiut ca nu va fi un meci usor, ca atare, victoria insemna si de data asta un motiv de bucurie! Mai facem un pas inainte! Iar Cristina Neagu, asemeni oricarui "star" din sport, are momente bune si momente mai putin bune ... azi a fost un moment mai putin bun!
    Felicitari Talida & Elisei! ;-)
      dramatic = (Despre întâmplări, împrejurări, situaț (Luni, 7 februarie 2011, 2:20)

gabimihai [utilizator] i-a raspuns lui ASIMO

daca nu intelegi pune mana pe dictionar si nu te mai face de ras pe forum.
    Felicitari! (Luni, 7 februarie 2011, 11:18)

Silviu [anonim]

Nu e tragic ca Neagu a fost in forma proasta, ci dimpotriva. E bine ca echipa sa inteleaga sa nu se mai bazeze doar pe Cristina, iar lucrul asta s-a vazut ieri (am fost la meci), Yeliz Özel (cea mai buna jucatoare a meciului) si Elisei tragand literalmente Oltchimul dupa ele. Mi s-a parut fantastica Anja Andersen, care a comunicat continuu cu echipa ei, spre deosebire de Péter Kovács. Si echipa oaspete a fost tare, cu o Bulatović in forma extraordinara.