Dunarea Braila a pierdut, pe propriul teren, partida tur contand pentru optimile de finala din Cupa EHF la handbal feminin. Formatia din Romania a fost invinsa cu 21-20 de cate Team Esbjerg din Danemarca. Returul va avea loc peste o saptamana, in deplasare. Intr-o alta partida a zilei, Tomis Constanta a pierdut, scor 38-25, disputa tur cu Roston-Don (Rusia) contand pentru optimile Cupei Cupelor la handbal feminin.

Dunarea Galati - Esbjerg 20-21

Nordicele au castigat, la limita, partida de la Galati in special gratie unei evolutii foarte bune in a doua repriza. Esjberg a condus aproape in permanenta pe tabela, Dunarea reusind insa egalarea in minutul 52. Danezele au castigat pana la urma, iar returul se anunta unul extrem de dificil.

Rostov-Don - Tomis Constanta 38-25

Tomis a pierdut categoric partida din Rusia (mansa tur contand pentru optimile Cupei Cupelor), diferenta de 13 goluri vorbind de la sine despre desfasurarea ostilitatilor. Barcan (9 goluri) si Zamfir (6) au fost principalele marcatoare ale echipei din Constanta. Returul se va disputa tot in Rusia, peste o saptamana, de la ora 16.00.