Romania a pierdut partida cu Slovacia, scor 38-33, si va juca pentru locurile 19-20 de la Campionatul Mondial de handbal masculin din Suedia impotriva Tunisiei. Tricolorii s-au intrecut in ratari, iar slovacii au profitat din plin de erorile echipei pregatite de Vasile Stanga.

Blocati de Slovacia Foto: Reuters

In partida contra Slovaciei, tricolorii au alergat aproape in permanenta dupa egalare, adversarii conducand pe tabela cu 10-8, 15-13 si 17-14 in prima repriza. A fost 22-19 la pauza, iar pentru Romania a doua repriza se anunta una dificila.

Ratarile de la sapte metri si din pozitie de unu la unu cu portarul i-au costat scump pe tricolori, Slovacia distantandu-se in a doua repriza la 24-19 (in minutul 34) si 31-26. Pana la urma a fost 38-33, iar Romania a bifat inca o infrangere la Campionatul Mondial.

In ultima partida de la turneul final, echipa lui Vasile Stanga va intalni Tunisia (duminica, de la ora 17.30) intr-o disputa pentru locurile 19-20.

Marcatori Romania: Stamate (9), Ghionea (8), Novanc (5), Fenici (5), Florea (2), Jurca, Sabou, Toma, Georgescu.