CM Handbal masculin Romania - Danemarca 30-39/ Prea mici

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 16 ianuarie 2011, 20:17 Sport | Teamball

Romania - Danemarca, la CM 2011
Nationala de handbal masculin a Romaniei a reusit din nou sa tina piept doar o repriza unei echipe de clasa si a inregistrat a doua infrangere de la Campionatul Mondial din Suedia. Dupa ce au pierdut cu Croatia, elevii lui Vasile Stanga au cedat cu 30-39 si in fata puternicei echipe a Danemarcei, fiind nevoiti acum sa castige urmatoarele trei meciuri pentru a-si atinge obiectivul: clasarea in primele trei in Grupa C.

Ajutata si de o interventie a lui Mihai Popescu, Romania a inceput bine cel de-al doilea meci de la Mondial, conducand cu 2-0. Danezii isi revin insa repede si intorc diferenta de doua goluri in avantajul lor (4-2). Dupa un sfert de ora de joc, tricolorii trec din nou in avantaj si, dupa doua goluri consecutive ale lui Vali Ghionea, un sapte metri transformat de Florea si un contra-atac prin Stamate, se desprind la patru goluri: 12-8.

Urmeaza insa o cadere in jocul romanilor, care pierd prea usor atacul si ofera cu lejeritate mingea adversarilor, ceea ce le permite danezilor sa intoarca din nou scorul in favoarea lor si sa intre in avantaj de un gol la pauza: 17-16.

In repriza a doua Danemarca s-a dezlantuit si, pe fondul unor precipitari in atac ale tricolorilor, dar si a unor greseli in defensiva, se desprinde la 28-22, cu un sfert de ora ramas din joc. Schimbari dese in echipa tricolorilor, dar Vasile Stanga nu gaseste formula care sa poata da o replica pe masura danezilor si diferenta la finalul partidei e de noua goluri: 30-39.

Luni, de la ora 19:00, in cel de-al treilea joc de la mondial, tricolorii nu vor avea deloc un meci usor in fata Algeriei. Considerata o adversara facila inaintea Mondialului, Algeria a reusit sa arate un prim joc indraznet, desi nu a obtinut niciun punct. In primul meci, algerienii au pierdut la un singur gol in fata Serbiei, insa duminica au fost invinsi la 11 goluri diferenta de Croatia.

Marcatorii Romaniei: Florea 7, Muresan 5, Ghionea 4, Stamate 4, Jurca 3, Simicu 3, Novanc 2, Fenici 1, Toma 1

14515 vizualizari
    Meci (Duminică, 16 ianuarie 2011, 20:41)

Jean [anonim]

exista vreun site in afara de bwin unde se paote vedea meciul de handbal Romania - Danemarca (ora 21:15) si celelalte meciuri?
      live (Duminică, 16 ianuarie 2011, 21:16)

live [anonim] i-a raspuns lui Jean

meciul live (Duminică, 16 ianuarie 2011, 21:16)

Andrei [anonim]

Raspuns (Duminică, 16 ianuarie 2011, 21:16)

Alec - BM [anonim]

Incearca la www.livescorehunter.com ...vezi ca tre` sa srie "Handball", undeva in coloana din stanga ...eu acolo ma uit
  •
    meciul live (Duminică, 16 ianuarie 2011, 21:34)

xenos [anonim]

hai romania ! (Duminică, 16 ianuarie 2011, 21:43)

mariomc [anonim]

romania danemarca 13-13 min 24
    vorba lui Ilie Nastase (Duminică, 16 ianuarie 2011, 22:33)

ohoooo [anonim]

Suntem Romania si am jucat si noi handbal acum 100 de ani:)

Au incercat baietii si n-au jucat rau deloc, fizic s-a vazut ca nu putem mai mult de o repriza, tehnic nu stam rau dupa doua meciuri cu doua campioane din istoria ceva mai recenta.

Mult succes in continuare!
  •
  • -1 (1 vot)
    Labili psihic (Duminică, 16 ianuarie 2011, 22:49)

prea slabi nu prea mici [anonim]

Demoralizati de iuresul schimbarilor fara noima, ai nostri asteptau sa vina cei de la CNOE sa-i scape... pentru urmatoarea campanie, sansele noastre sunt Stan, Asoltanei, Simicu si ceilalti tineri care mai au o sansa sa creasca... sunt dezamagit fiindca Danemarca e slaba... pacat... aveam sperante de doi lei, s-au dus si alea...
      lipsa experienta (Duminică, 16 ianuarie 2011, 23:16)

vorba lui Ilie Nastase [anonim] i-a raspuns lui prea slabi nu prea mici

Danemarca este slaba? Glumesti! Poate slaba in comparatie cu Franta si Croatia, nici asta probabil.

Sansele noastre sunt zero pentru orice viitoare campanie, pana nu vom avea un nucleu de jucatori care sa activeze in campionate puternice (Germania,Spania,Franta) care sa joace meciuri tari, sa aiba pregatire fizica si experienta de joc adecvate. Cred ca s-a terminat de ceva vreme cu handbalul romantic pe unde defila Romania, Iugoslavia si URSS. Acum au ajuns echipe ca Argentina sa faca egal cu Coreea de Sud si sa piarda la un gol cu Polonia, vedem noi ce o sa ne alerge Algeria ... handbalul de azi din pacate se joaca in forta si in alta viteza.

Raman la parerea ca s-au prezentat decent la ce sunt si ce pot ei acum, mult succes in continuare!
    pentru @ Jean (Duminică, 16 ianuarie 2011, 22:53)

victor L [anonim]

pentru zilele urmatoare acceseaza : Pariuri sportive online si acolo te descurci
    din pacate... (Duminică, 16 ianuarie 2011, 22:53)

egroeg [anonim]

avem echipa doar pentru o repriza...desigur, si la croati,si la danezi a existat o diferenta valorica ,dar cred ca ai nostri au fost depasiti in special mental,nu stiu sa lupte pana la capat.
  •
  • 0 (2 voturi)
    Danemarca e slaba? (Duminică, 16 ianuarie 2011, 23:08)

OzzyO [utilizator]

Stai jos, cu asta ai spus totul.
      mda (Duminică, 16 ianuarie 2011, 23:26)

vorba lui Ilie Nastase [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

Cu 6 jucatori la Flensburg, 1 Barcelona, 1 Hamburg, 3 Kolding.
    Handbal .... (Luni, 17 ianuarie 2011, 1:09)

Dan Florin [anonim]

Posturile Tv transmit toate porcariile - certurile dintr- un derbedeu asa zis de antrenor - demonstrat a fi trisor prin cazinouri ,discutii interminabile cu alti asa zisi specialisti in fotbal si nu sunt in stare sa transmita maciuri din CM de handbal ! RUSINE . Era un inerviu al antrenorului de handbal al echipei Nationale care se plangea ca romanii din Suedia nu au venit sa sustina jucatorii , pai daca in Romania un astfel de campionat este mediatizat asa ce sa ne mai miram de romanii din alte tari care muncesc si nu au timp si bani de pierdut !!!
    suntem cei mai buni (Vineri, 21 ianuarie 2011, 7:39)

gheorghe.gan [anonim]

de mult nu am avut o echipa buna si neplatita,inconstanta ca in acest an .d-le ;jos palaria"mai trebuie o caruta cu goluri pentru a da si voi la adversari,dar tineti minte am vazut meciul cu serbia,asa da meci,ce ziceam eu voi realizati ,dar eu eram pe teren?sunteti un fenomen ?succes si sa stiti ca eu va urmaresc,tinem legatura
    cine se antreneaza putin ,face bine (Vineri, 21 ianuarie 2011, 7:49)

george [anonim]

cand veniti la o competitie ,potriviti ceasurile in ora locala si nu va mai suparati intre voi,sunteti copii?cand va dati pe aceeasi linie faceti treaba,dar cu bani nu s-a propus recompensa?mare pacat sunteti faini candva ajuta constiinta de acasa?succeas,jos palaria<
    normal, suntem printre cei buni (Vineri, 21 ianuarie 2011, 8:04)

transmiteti tot ce este pozitivsau ce vreti,ce ati facut acolo,romania este radacina handbalului,trebuie sa joace in echipa pentru rodaresi vom fi iarasi ce am fost,corect.dar eu cu cine votez daca nu stiu di reclame nimic,cu acesti bani de buzunar eram pe podium ,hai in primele 4(patru)un fan adevarat.comentatori,ce zice poporul care va iubeste,reclama este sufletul oricarei actiuni.succes din toata inima,DIASPORA.
    ce scop avea echipa la acest mondial? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 8:10)