CM de handbal masculin

Romania - Croatia 21-27/ Am castigat o repriza, Croatia - meciul

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:07 Sport | Teamball

Romania vs Croatia
Foto: Reuters
Handbalistii tricolori au castigat prima repriza cu Croatia (13-11), dar nu a fost suficient pentru a impresiona echipa condusa de Ivano Balici - dupa pauza, croatii au egalat rapid (min. 34), apoi s-au indreptat linistiti spre victorie. Nationala romana nu a avut puterea de a reactiona in fata unui adversar care s-a dovedit net superior, in momentele in care ne-a luat in serios.

O prima repriza cu momente foarte bune ale nationalei romane: am castigat prima jumatate (13-11), dupa ce am condus tot timpul (am avut 5-1, minutul 13, si 11-8 in minutul 25). Portarul Mihai Popescu are o contributie esentiala la imaginea primei parti, reusind sa inchida poarta in momente importante.

Croatia a parut surprinsa de replica solida a tricolorilor, dar a si demonstrat ca poate reveni rapid in joc. De altfel, handbalistii croati au reusit sa egaleze in minutul 34 (14-14) si sa preia conducerea un minut mai tarziu (15-14).

Din acel moment, dinamica jocului s-a schimbat complet, iar croatii s-au desprins cu usurinta. Cu un sfert de ceas inaintea finalului, Stamate a incercat sa tina Romania in joc, cu doua goluri consecutive (18-20, min.45) - fost ultima tentativa de a opri un adversar care isi dovedea superioritatea din ce in ce mai clar: Croatia se impune cu 27-21, la capatul unei partide in care s-a incalzit ceva mai greu, iar tricolorii s-au incins prea repede.




















6807 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    meciul live (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:21)

    on-line-live [anonim]

    WWW.ON-LINE-LIVE.COM.(ADAUGATI LA FAVORITE)!!!
    URMARITI MECIUL LIVE ACUM!!!
  • -5 (9 voturi)    
    Geniu sau...? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:25)

    Leon [anonim]

    Antrenorul ori e geniu ori e cazut in cap. N-am auzit sa ceri time-out cind echipa ta conduce cu 5-1 contra vice-campionilor mondiali. Sa vedem ce urmeaza. Vom afla si ce a fost (este) Stinga.
    • +3 (5 voturi)    
      time-out (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:30)

      me-high [utilizator] i-a raspuns lui Leon

      Croaţii au cerut la 5-1. Noi am cerut la 6-5.
  • -3 (3 voturi)    
    Pe dos (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:28)

    Leon [anonim]

    M-am prins. La baieti totul e pe dos decit la fete. Si croatul a cerut time-out dupa trei goluri consecutive.
  • -2 (4 voturi)    
    live (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:29)

    kalashnikov [anonim]

    http://www.stream2watch.com/index.php?option=com_videolist&view=video&Itemid=58&videoid=17043
  • -2 (4 voturi)    
    live si aici (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:35)

    Ana [anonim]

    http://www.livescorehunter.com/Livescores/Livescore-Handball.html
  • +1 (5 voturi)    
    Se vede aici (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:39)

    nano2k [utilizator]

    http://www.fromsport.com/v-0/16/10/v-161027.html
  • -2 (2 voturi)    
    n (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:41)

    Sergiu [anonim]

    http://atdhe.net/index.html
  • 0 (4 voturi)    
    Excelent pana acum (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:42)

    OzzyO [utilizator]

    Singurul scor egal a fost 0-0, in rest am condus mereu, chiar si la 4 goluri. Ar fi chiar o "bomba" sa batem Croatia.
  • +6 (10 voturi)    
    .. (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:49)

    unu [anonim]

    unde sunt puturosii aia care comentau si ziceau ca o sa fim praf, ca o sa stam ca tembelii si o sa luam goluri ? uite ca am condus croatia care e la handball cum e brazilia la fotbal .. nu conteaza daca o sa pierdem meciu', da aviz pentru toti fanaticii care isi misca suncile doar sa tasteze comentarii dinastea. nu ne-am calificat ma degeaba, am batut rusia care participase de fiecare data la mondiale .. boilor !
    • -5 (11 voturi)    
      penibil (Vineri, 14 ianuarie 2011, 20:22)

      altu [anonim] i-a raspuns lui unu

      Or mai fi berbeci d-astia ca tine care cred in minuni gratuite? Sa le zica cineva baietilor ca meciul tine 2 reprize ...

      Dar cine sa o faca? Cand ma uit la fata lu Stanga, sper degeaba. Omu clar e depasit.
      • +2 (4 voturi)    
        si mai penibil (Vineri, 14 ianuarie 2011, 20:37)

        unu [anonim] i-a raspuns lui altu

        care-i berbecu dintre noi, cumva ala care n-a citit tot ce-a scris celalalt ? am zis clar ca nu conteaza daca o sa pierdem meciu, berbecule.

        sigur, uitate la stanga. de fapt, stanga e vinovat ca luam bataie de la croatia vicecampioana mondiala. daca stai sa te gandesti, nu-ti place deloc fata lu stanga, e antrenoru de vina, trebuie schimbat. mentalitate de roman prost, ca sa nu zic retardat. da' deja am zis
  • +3 (5 voturi)    
    hai romania (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:55)

    mircea [anonim]

    fratilor urmariti meciurile ROMANIEI pe
    http://www.fromsport.com
    si sa nu ne mai gandim cu rautate cine transmite si cine nu noi suntem inteligenti si reusim sa vedem si singuri .BAFTA BAIETI
  • +4 (4 voturi)    
    tvr (Vineri, 14 ianuarie 2011, 20:54)

    noistradamus [anonim]

    Rusine tvr!!!-a-m ajuns la fel ca in timpul lui Ceausescu s-a cautam transmisiile sportive ,cu deosebirea ca atunci stateam pe acoperisurile blocurilor,iar acum le cautam pe internet .
    De azi nu ar mai trebui s-a plateasca nimeni abonamentul la asa televiziune de c...t
  • +1 (1 vot)    
    tvr (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 0:56)

    Sat Ion [anonim]

    Nesimtire totala din partea TVR-ului.
    Imi pare rau, nu ii retin numele sefului departamentului sport din TVR, afirma intr-un articol ca Cristian Gatu nu stie cum stau lucrurile cu transmisiile de afara. Nerusinare totala. Mai bine tacea cand a inceput sa vorbeasca. Platim abonament si ei isi fac televiziuni cu nemiluita. Cred ca sunt vreo zece, si toate cu directori si sefi cat cuprinde.. Mai este o tara cu atatea televiziuni de stat? Cea mai mare "intreprindere" de stat din Romania, 3500 de salariati!!!
    Reduceti o televiziune si veti avea bani ptr. transmisii !!
  • 0 (0 voturi)    
    Moto (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 10:39)

    ionutanase [anonim]

    Nu poţi afla dacă eşti victorios până nu se sfârşeşte cursa. HOWARD HENDRICK