​EXCLUSIV VIDEO Radu Voina: "Mi-as dori ca Neagu sa plece de la Oltchim, intr-un campionat puternic mai poate progresa"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:06 Sport | Teamball

Radu Voina in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
​"Eu personal as dori sa plece, Cristina Neagu este departe de ceea ce mai poate progresa in campionatul Romaniei. As vrea sa plece intr-un campionat puternic, cu alti antrenori", a declarat selectionerul Radu Voina, in studioul HotNews.ro, in legatura cu viitorul Cristinei Neagu, liderul nationalei de handbal feminin a Romaniei.

"Eu personal as dori sa plece, pentru ca in campionatul Romaniei este departe de ceea ce mai poate progresa. As vrea sa plece intr-un campionat puternic, cu alti antrenori, pentru ca ramanand cu acelasi antrenor nu stiu daca mai poate progresa. Cristina, in ciuda valorii ei, inca mai poate progresa. Ea poate deveni, cu toate ca este inca, o jucatoare extraordinara" - Radu Voina pentru HotNews.ro.

Vezi aici cele mai importante declaratii ale selectionerului Radu Voina de la intalnirea on-line:


- Unul din scopurile noastre la CE a fost sa-i facem pe romani fericiti

- Norvegia este etalonul handbalului mondial, daca le bati pe nordice, atunci poti spera la mai multe

- Chestiunea cu refuzul de a fi premiati de presedintele tarii este o dezinformare si o mojicie. Nu scoateti castanele politice cu ajutorul acestor fete deosebite

- Cu toate ca este una dintre cele mai bune din lume, Cristina Neagu inca mai poate progresa, are un potential extraordinar

- Nu am neglijat deloc jocul pe extreme, doar ca Varzaru s-a accidentat, iar Ardean a avut o eclipsa de forma

- Selectia a fost facuta impartial, acestea au fost jucatoarele cele mai in forma. Desigur, ne-au lipsit sportivele accidentate (nr. inainte si pe durata CE)

- Viitorul nu este deloc roz, echipa traieste dintr-un numar mic de fete de valoare. Daca vor mai aparea si retrageri, nucleul cu adevarat de valoare va fi format din doar 7-8 jucatoare

- Un time-out nu iti asigura certitudinea ca vei castiga. Am vrut sa cer unul cu Suedia, dar fetele isi revenisera si le-as fi taiat elanul. In cele 50 de secunde nu se pot produce miracole. Este pentru linistire

- Ar fi ideal ca nationala sa mai aiba un inter de valoarea Cristinei Neagu

- FRH a facut tot ce este posibil pentru a asigura conditii decente si civilizate. Nu pot sa afirm eu ce ar trebui sa faca statul roman pentru aceste fete

- Procedeul Cristinei Neagu (nr. cu saritura pe ambele picioare) este unul ca la volei. Il foloseste in campionatul Romaniei, care este foarte slab. Cand dai la poarta de pe loc, sansele de reusita sunt mici. Si noi i-am spus sa foloseasca mai rar acest procedeu. Nu putem sa ii spunem sa renunte, ea trebuie sa se convinga de acest lucru

- Norvegia are 180.000 de jucatoare de handbal, in Romania sunt 5.800 legitimati, atat la baieti, cat si la fete

- De putin timp, exista un psiholog la echipa. Sper sa ramana si in continuare. Actiunile la nivelul lotului sunt foarte scurte. Nu poti sa faci minuni in doar cateva zile. Sper ca psihologul sa ramana la echipa, sa discute cu fetele, lucrurile ar fi atunci altfel

Vezi aici interviul acordat de Radu Voina pentru HotNews.ro:




Citeste mai multe despre   






















2060 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    asa e (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:15)

    ilie [anonim]

    aveti dreptate, in campionatul asta de rahat nu are cum sa mai creasca. sa se duca in danemarca sau in norvegia... la fel cum a facut si varzaru. se vede o schimbare, are o alta viziune si o alta atitudine. multa bafta, cristina! esti o mare jucatoare. suntem fericiti ca te avem!
    • -2 (2 voturi)    
      La handbal nu-i ca la fotbal (Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:52)

      Suporter valcean [anonim] i-a raspuns lui ilie

      Sunt multi cei care-si dau cu parerea si habar nu au ca sunt atatea tari care stau intr-o singura echipa (cu greu poti spune o a doua echipa). Asa cum joaca OLTCHIM joaca si Hypo si Buducnost si Krim si Larvik si Podravka si Leipzig si Itxako sau Gyor. Iar despre marele campionat danez putem spune ca in acest an a ramas deja fara echipa in Liga Campionilor. Au plecat norvegiencele, a plecat Bojana, chiar nu mai vrea nimeni sa progreseze?!!
      Cat despre Voina si el un om cu rautatile sale.
      • +1 (1 vot)    
        Oare? (Miercuri, 22 decembrie 2010, 21:00)

        Silviu [anonim] i-a raspuns lui Suporter valcean

        Nu e chiar asa.. Gyor are doi portari uluitori, Katalin Pálinger si Katrine Lunde Haraldsen, acum au luat-o pe fantastica Heidi Løke si o vor pe minunata Cristina Neagu. La Budućnost joaca Bojana Popović si Katarina Bulatović. Ce face Oltchim, caruia eu ii tin pumnii? O tine in tribuna (nici macar pe banca de rezerve) pe Melinda Geiger...
  • +4 (6 voturi)    
    Minunile romanesti vs. prostia romaneasca (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:20)

    Bogdan [anonim]

    Urla toti ratatii ca medalia Romaniei nu e destul de pretioasa. Voi intelegeti cu cine ne comparam?? Norvegia a luat aurul dar are 180.000 de jucatoare profesioniste de handbal (nu mai vorbesc de performantele la nivel de cluburi si de clasarile anterioare) !!!!! In timp ce noi avem baieti si fete handbalisti abia vreo 6 000 cu totul... Dar avem figuri in cap ca suntem cei mai buni din Europa si ca ne-am facut de ras cu Danemarca si Suedia, ca Radu Voinea e de vina ca Romania nu a luat argintul sau aurul ... Cand de fapt a fost o minune ca am reusit sa luam o medalie!!
    • -2 (4 voturi)    
      Radu Voina, nu Voinea! (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:25)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Nu am vazut pe cineva sa urle ca medalia nu e destul de pretioasa, ai si probe?!?
    • +1 (3 voturi)    
      exista anumite nuante (Miercuri, 22 decembrie 2010, 14:15)

      liviol [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      E cert meritul lui Voina in aceasta performanta, in modul in care gandeste handbalul si modul in care lasa grupul mai liber spre deosebire de tadici care era un capcaun!
      Cu toate acestea...nu ai cum sa nu observi niste greseli de gradinita!Meciul cu Suedia s-a pierdut si tactic.Nu ai cum sa conduci la 3 goluri imediat dupa pauza iar apoi sa primesti 7 goluri fara sa marci vreunul iar antrenorul sa nu reactioneze!INTR-O SEMIFINALA DE CAMPIONAT EUROPEAN!
    • +2 (2 voturi)    
      Ai mai auzit ceva de handbal pina acum? (Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:55)

      Suporter valcean [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Dupa cum iti dai cu parerea este clar ca nu ai mai auzit nimic despre handbalul feminin romanesc pina la acest campionat european.
      Daca nu ai auzit in acest an o echipa de club a jucat finala ligii campionilor la handbal feminin.
      Informeaza-te si apoi comenteaza!!
  • +2 (2 voturi)    
    respect (Miercuri, 22 decembrie 2010, 15:33)

    mimi [anonim]

    Dle Voina sunteti un antrenor deosebit si ma bucur ca ati ramas macar la nationala.
    spor la treaba in continuare si succes.
  • +2 (4 voturi)    
    Mult succes Cristina (Miercuri, 22 decembrie 2010, 15:57)

    oana [anonim]

    sincer, eu sper sa plece. este tanara si are nevoie si de o alta experienta handbalistica, de alt mediu si de alte provocari. Asta nu inseamna ca o vom iubi mai putin sau ca nu o putem admira in continuare. Iar nationala sunt convinsa ca va ramane prioritara pentru ea. Sarbatori fericite tuturor!
    • 0 (0 voturi)    
      cristina neagu (Vineri, 24 decembrie 2010, 21:04)

      nicoleta tiron [anonim] i-a raspuns lui oana

      de ce sa plece?de ce romania sa nu aiba valori care sa fie doar ale noastre?vreti sa spune ti cu sinceritate si cu mana pe inima,ca in momentul in care a jucat Varzaru,impotriva Romaniei,si "ne ataca "poarta,o mai puteai privi cu drag si cu sufletul larg?nu cred.[asta daca esti cu adevarat roman si traiesti alaturi de ele orice secunda de meci].crezi ca norvegienii[in frunte cu antrenorul ]nu se simteau net superiori noua ,trimitand o,expre pe Varzaru sa traga de la 7m?de ce tocmai ea?eu de acasa,m simteam prost tare cand ea juca impotriva colegelor si compatrioatelor ei,dar in momentul aruncarii de la 7m,nu am cuvinte...Intr adevar sunt alte posibilitati ,dar hai sa fim pozitivi,patrioti si s o incurajam sa ramana,ca E A NOASTRA.e CRISTINA NOASTRA.Si nu mai fiti carcotasi,ca echipa e foarte buna si datorita lui Radu Voina,dar si fetele au valoare,iar Cristina e una din cele mai bune.CRISTINA ,RAMAI.
  • +1 (1 vot)    
    bravo !! (Joi, 23 decembrie 2010, 1:43)

    john bilco [anonim]

    Dle Voina : sinteti printre putinii antrenori profesionisti din Romania :vorbiti si actionati ca un model pentru romani..sinteti un urmas demn a lui Johny Kunst, Niculaie Nedeff, caie care au "inventat" DAAA!!! inventat handbalul in 7 in Europa !!?
    Felicitari si succese john bilco (coleg de frizerie)
  • -1 (1 vot)    
    opinii (Joi, 23 decembrie 2010, 8:47)

    io [anonim]

    Intai cei de la oltchim contesta selectia, dupa care voina afirma ca neagu ar trebui sa plece in alt campionat... la o jumatate de an dupa ce voina a plecat de la oltchim...

    din punctul meu de vedere:
    1. fetele, individual, sunt fantastice; este motivul pentru care am ajuns unde am ajuns.
    2. voina este un antrenor slab; in faza de atac, romania a jucat de multe ori fara idei. au fost multe situatii in care intram in pre-pasiv si trebuia sa aruncam de la distanta. la fel s-a intamplat si la oltchim; ce e drept, avem foarte multe talente individuale care pot lua o faza pe cont propriu
    3. romania ar trebui sa investeasca mult mai mult in centrele de juniori; la fete exista cateva (de exemplu grupa condusa la valcea de fostul mare portar nicoleta lazar), insa total insuficiente.
    4. ar trebui sa creasca investitiile private in handbal, pentru ca potential exista; exemplu - investita urban de la brasov... din pacate, firma nu si-a mai permis financiar...
    5. in loc sa trimitem jucatoarele sa joace afara, ar fi bine sa le repatriem pe cele plecate. faptul ca romania nu are un campionat puternic si echilibrat se datoreaza lipsei investitiilor si vinzarii de jucatori... ca in fotbal...

    forta valcea!

    cristina, te iubim, vrem sa te vedem pe teren, nu la tv
  • 0 (2 voturi)    
    Am scris inaintea meciului cu Danemarca, (Joi, 23 decembrie 2010, 9:06)

    ploiesteanu [utilizator]

    meci castigat de fetele noastre, ca ar trebui Cristina sa joace intr-un campionat mai puternic, ca in afara de 3-4 fete, din campionatul intern nu se zaresc mari valori (de nivel european vorbesc) si ca nu se intrezaresc mari sperante venind de la junioare. Am fost apostrofat si ingropat in minusuri. Iata ca ceea ce am spus e, din pacate adevarat. Oricat ne-ar parea rau de Cristina, si am dori sa joace la o echipa romaneasca, ea o sa faca pasul pana la urma. Si Talida ar putea, daca ar fi putin mai tanara. Sper sa mai apara jucatoare puternice precum Amariei , Meirosu, Bese sau Cristina. Sper sa mai apara jucatoare tehnice precum Varzaru sau Galca. Si mai sper ca acest campionat european sa mobilizeze copii sa practice acest sport extraordinar.
  • -1 (1 vot)    
    NU E CHIar asa... (Joi, 23 decembrie 2010, 9:56)

    me [anonim]

    ar trebui sa facem ceva sa crestem campionatu asta, nu sa exportam talente pentru ca asa nu vom progresa niciodata
    jucatorii cresc intr-un campionat puternic, rar apare unu bun intr-un campionat de kko
  • -1 (1 vot)