Cristina Neagu ar putea parasi Oltchimul in vara

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 21 decembrie 2010, 10:29 Sport | Teamball

Cristina Neagu
Foto: AGERPRES
Declarata cel mai bun inter stanga, golgeter si cea mai buna pasatoare de la Campionatul European de handbal feminin 2010, Cristina Neagu ar putea parasi la sfarsitul sezonului formatia Oltchim Ramnicu Valcea. Sportivei romance ii expira contractul in vara si trebuie sa aleaga daca va continua alaturi de Oltchim sau va pleca in strainatate, Neagu fiind dorita de cluburi mari din Europa.

"Cristinei ii expira contractul cu Oltchim in vara anului viitor. Daca isi va dori sa plece va pleca, nu avem ce sa-i facem. Noi am inceput tatonarile pentru o eventuala prelungire a contractului. Am vorbit deja cu Neagu, inainte de Campionatul European, ne-a spus ca vrea sa se mai gandeasca. Vom relua discutiile in luna ianuarie, dupa sarbatori. Este normal ca ne dorim enorm sa o pastram la Oltchim", a declarat Ioan Gavrilescu, presedintele Oltchimului, potrivit Mediafax.

"Am vazut stiri conform carora ar putea primi 600.000 de euro pentru doua sezoane. Sincer sa fiu nu cred in aceste speculatii. Cert este ca pe adresa clubului Oltchim nu a venit pana acum o cerere oficiala de transfer de la Gyor, Itxako sau Viborg", a adaugat Gavrilescu.

Cristina Neagu se afla in cursa pentru titlul de cea mai buna jucatoare de handbal a lumii, alaturi de ea mai fiind nominalizate muntenegreanca Bojana Popovic (Buducnost), Ludmila Postnova (Zvezda Zvenigorod), Grit Jurack (Viborg HK) si Katrine Lunde-Haraldsen (Gyor Audi ETO). Castigatoarea titlului va fi anuntata in 9 ianuarie.


Citeste mai multe despre   






















2992 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Eu ... (Marţi, 21 decembrie 2010, 10:54)

    za-k [anonim]

    ... ii doresc succes oriunde ar continua.
    Important este sa ii fie ei bine si sa-si atinga potentialul.
    Hai Romania!

    Numa' bine,
    za-k/
  • +1 (1 vot)    
    Pacat (Marţi, 21 decembrie 2010, 12:21)

    Nico [anonim]

    ca in tara asta de "cacao", numai pentru ratatii aia de fotbalisti exista bani destui...
    Succes Cristina, oriunde te vei antrena in continuare! Esti o sportiva de nota 10*, meriti tot ce este mai bun!
  • 0 (0 voturi)    
    despre Neagu (Marţi, 21 decembrie 2010, 16:41)

    james [anonim]

    Fara nici un dubiu, Neagu este la momentul actual cea mai buna jucatoare a Romaniei si in primele 3 din lume, e normal sa primeasca oferte consistente de la cluburi mari dar, la ora actuala, eu cred ca la Oltchim poate face performanta la fel ca la o alta echipa de top(Oltchim este o echipa de top in Europa, altfel s-ar fi aflat de mult in alta parte), diferenta fiind facuta pe valoarea campionatului. Norvegia, Danemarca, Ungaria au clar un campionat peste valoare celui intern, unde Oltchim bate cam pe toata lumea la 10 diferenta cand joaca cu titularele. Ii urez multa bafta oriunde s-ar duce iar la nationala sa fie tot timpul NR1.
  • 0 (0 voturi)    
    Dezmintire (Marţi, 21 decembrie 2010, 17:44)

    Ioan Gavrilescu [anonim]

    Stimati cititori,
    Tin sa dezmint aceste zvonuri legate de plecarea Cristinei Neagu. Pe adresa clubului Oltchim nu a sosit nici o propunere oficiala din partea cluburilor vehiculate (Viborg, Gyor sau Itxaco) si va pot garanta ca nici Cristina Neagu nu a discutat personal cu reprezentanti ai acestor cluburi.

    De asemenea, am mari indoieli privind asa-zisa oferta de la Viborg HK, in valoare de 600.000 de euro pentru doua sezoane. Viborg nu s-a calificat in acest an in fazele superioare ale Ligii Campionilor, asta dupa ce a pierdut doua jucatoare de baza (Bojana Popovici si Katrine Haraldsen) si din aceasta cauza clubul danez trece prin momente dificile, legate de abandonul sponsorilor.

    Tin sa va confirm inca o data ca Oltchim va incerca tot ceea ce este omeneste posibil pentru a o pastra la club pe Cristina Neagu, dar momentan jucatoarea a ales sa se bucure de sarbatorile de iarna alaturi de cei dragi, urmand ca din ianuarie 2011 sa reluam discutiile privind prelungirea contracului.

    Profit de aceasta ocazie de a ma adresa direct cititorilor dvs si urez si eu tuturor romanilor sarbatori fericite, mai ales dupa minunata medalie de bronz obtinuta recent.

    Ioan Gavrilescu
  • 0 (0 voturi)    
    bravo cristina (Vineri, 24 decembrie 2010, 22:51)

    andreea [anonim]

    esti cea mai frumoasa fata din lume si cea mai buna handbalista:*:*..te ador...si mult succes in tot ce vei face:D:D
  • 0 (0 voturi)    
    o handbalista de succes (Vineri, 31 decembrie 2010, 22:50)

    patricia [anonim]

    salut ! esti o handbalista de invidiat si se vede ca iti place acest sport te ador si imi doresc foarte mult de devin ca tine si mie imi place foarte mult handbalul mult noro si succes
  • 0 (0 voturi)    
    Deci (Luni, 10 ianuarie 2011, 18:09)

    Elle [anonim]

    Castigatoarea titlului va fi anuntata in 9 ianuarie.

    S-a aflat ceva şi nu ştiu eu?