Cristina Neagu: Suntem mai fericite decat daca am fi castigat finala mare

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 19 decembrie 2010, 17:20 Sport | Teamball

Tricolorele, pe podium la CE
Foto: Agerpres
Romania s-a razbunat pe Danemarca pentru infrangerea din grupe si a castigat medalia de bronz la Campionatul European, invingandu-le pe daneze chiar in fata propriiilor suporteri, dupa un meci extraordinar, dar in acelasi timp incrancenat.

Declaratii dupa meci:

Oana Manea: "A fost o lupta crancena, ca un razboi. Le-am auzit ieri seara spunand ca vor sa ne boxeze si ne-am zis ca acelasi lucru trebuie sa il facem si noi. Aseara ne-am intalnit toate fetele si ne-am ridicat moralul una alteia, iar aceasta tactica se pare ca a dat roade". (TVR2)

Cristina Neagu: "A fost un meci incrancenat. Am vorbit si cu fetele inainte si am zis ca vrem sa ne luam revansa si sa le invingem in fata celor 12.000 de suporteri ai lor. A fost un meci greu si fizic si psihic. Am luptat cu tot sufletul. Suntem mai fericite decat daca am fi castigat finala mare". (TVR2)

Talida Tolnai: "In primul rand trebuie sa ii multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta victorie. Am simtit cu adevarat ca fetele doresc sa castige. Am luptat ca o echipa si asta s-a vazut". (TVR2)

Radu Voina: "O finala mica la un campionat european inseamna mult astazi si cei care iubesc handbalul stiu asta. E bine ca fetele si-au revenit in 24 de ore. Bineinteles ca exista amaraciune dupa meciul de ieri, dar trebuie sa ne bucuram de aceasta medalie. Fetele s-au batut exemplar, pana la sacrificiu si merita felicitari". (TVR2)


Citeste mai multe despre   























5888 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    felicitari ! (Duminică, 19 decembrie 2010, 17:49)

    zambara [utilizator]

    felicitari !!!

    A fost un meci extraordinar. Bravo!
  • +2 (2 voturi)    
    despre medalia castigata (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:16)

    gm [anonim]

    O data in plus, Radu Voinea isi confirma valoarea
  • +4 (4 voturi)    
    FELICITARI !!! (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:32)

    jack [anonim]

    Bravo fetele, ati facut o Romanie fericita. Jos palaria !!!
  • +2 (2 voturi)    
    anneanita@xnet.ro (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:35)

    Ana [anonim]

    Mare jucatoare Cristina Neagu si foarte tanara este Gruia Romaniei. FELICITARI intregii echipe in mod deosebit Cristinei Neagu, Tolnai si Firea si restul au fost bune dar ele trei au dus greul.
    • 0 (0 voturi)    
      FIERA? (Duminică, 19 decembrie 2010, 21:57)

      zzzz [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Fiera nu prea cred ca ea a dus greul din punctul meu de vedere echipa s-a bazat pe Toto ,Stanca cu o evolutie extraordinara si bineinteles cea mai buna jucatoare a lotului Cristina Neagu ,care ne-a facut mandrii ca suntem romanii fiind golgheter , si cel mai bun inter stang ( a fost in echipa all stars)
      • 0 (0 voturi)    
        Ada! (Luni, 20 decembrie 2010, 12:15)

        td [anonim] i-a raspuns lui zzzz

        Si Ada Nechita venita din postura de rezerva la rezerva a fost grozava. Bravo! Sa mai lucreze un pic Geiger, Chintoan si Paraschiv, din pacate nu au fost ce trebuia. Data urmatoare?
  • +1 (1 vot)    
    moralul in sporturile de echipa (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:44)

    Silviu [anonim]

    Cate infrangeri le mai trebuie antrenorilor ca sa-si antreneze echipele si psihic si sa -si refaca moralul mult mai repede - cheia unor astfel de campionate mondiale ?
    • 0 (0 voturi)    
      a (Luni, 20 decembrie 2010, 19:15)

      delia [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      exact,strainii merg cu capu sus si cu aroganta pana in gat iar noi cu capu jos si cu frica oricat de buni am fi !il si auzeam la un moment dat pe antrenoru nostru cu fraze de genu "daca pierdeti,daca pierdeti!" pai asta tre sa le spui??tre sa le spui ca sunt cele mai bune si vor castiga!sper ca s-a invatat din asta multe!
  • +5 (5 voturi)    
    bravo (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:45)

    alex [anonim]

    aplauze pentru niste fete extraordinare!
  • +3 (3 voturi)    
    Super ! (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:46)

    gruia [anonim]

    Mi-a placut determinarea cu care au luptat.Au fost grozave.Suntem mandri de voi.Va iubim !
  • +3 (3 voturi)    
    mindrie (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:57)

    roman [anonim]

    felicitari fetelor, felicitari romania!!!!!!!!!!!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    handbal (Duminică, 19 decembrie 2010, 19:10)

    Vartan Arachelian [anonim]

    In sfarsit o echipa romaneasca intr-un meci de mare miza si impotriva unei sali ostile dovedind caracter de invingatoarea! Sper ca Presedintele sa le cheme si sa le onoreze ravna!
  • +4 (4 voturi)    
    super meci si super echipa (Duminică, 19 decembrie 2010, 19:11)

    gaga [anonim]

    Felicitari si sa nu va opriti aici!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Romania !!!!!!!!!! (Duminică, 19 decembrie 2010, 19:27)

    lili [anonim]

    Si a batut si Norvegia pe Suedia care v-a eliminat !!! BRAVO fetelor !!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Asta nu-i bine... (Duminică, 19 decembrie 2010, 19:54)

    S [anonim]

    Felicitari pentru medalie, e meritata. Dar a spune :

    "Suntem mai fericite decat daca am fi castigat finala mare"

    nu e bine.

    Cand faci sport de performanta, o faci sa castigi titluri, nu sa bati Danemarca la Copenhaga dau Franta la Paris. De victoriile astea nu-si aduce nimeni aminte. Cine poate spune de cate ori i-am batut pe rusi ? Dar toata lumea stie ca am fost multipli campioni mondiali la handbal masculin.

    As numi asta, aroganta balcanica.

    Hai, la anul sa deveniti campioane mondiale si-o sa intrati in istorie.
    • 0 (0 voturi)    
      Afirmatia... (Duminică, 19 decembrie 2010, 20:32)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui S

      ar trebui interpretata in contextul stiutei slabiciuni psihice* a echipelor noastre din orice sport. Uite ca de data asta s-a putut trece peste 2 infrangeri consecutive si public ostil. Din punctul asta de vedere e o victorie mai mare decat finala mare. Sa speram ca vor reusi sa se mobilizeze astfel si in viitor.

      * sincer, cred ca slabiciunea asta s-a vazut cel mai tare fix la handbaliste, unde cam din 2000 incoace avem cea mai talentata echipa din lume, insa cam bate vantul in vitrina cu trofee (oficiale).
    • +1 (1 vot)    
      campioane (Duminică, 19 decembrie 2010, 20:34)

      alex [anonim] i-a raspuns lui S

      Mentalitatea de echipa actuala nu se mai bazeaza pe individualitati, ci chiar pe "jocul de echipa". Noi avem material foarte bun, individualitati puternice, insa jocul de echipa nu e la fel de bine format si echilibrat ca la Norvegia (de ex)- Romania a jucat prea mult cu interii si pivotul si prea putin cu extremele. Norvegia a avut 7 jucatoare in top 40 golgeteri, Romania doar 3.

      Plus de asta exista o diferenta prea mare intre nivelul rezervelor si cel al titularelor (s-a vazut la meciul cu Rusia). Plus uneori caderile psihologice...

      Cand iti faci probleme pentru ca ai pierdut un portar si o extrema, devine mai dificil sa te bati la titlul mondial...

      Felicitari Romania si succes in continuare. Felicitari si Cristinei Neagu pentru titlul de golgeter la CE2010.
    • 0 (2 voturi)    
      De ce ne strici bucuria? (Duminică, 19 decembrie 2010, 20:35)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui S

      Toti suntem bucurosi de reusita handbalistelor Romance.

      Faptul ca ai o intelegere redusa a lucrurilor te justifica dar numai pana cand nu te apuci sa manjesti reusita fetelor si bucuria noastra cu AROGANTA TA balcanica de atotstiutor sfertodoct!

      Hai, Romania, ca putem!
      • +1 (1 vot)    
        Daniele, (Duminică, 19 decembrie 2010, 21:23)

        S [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Victoria de astazi a echipei Romaniei a fost cea mai mare bucurie (sportiva) a zilei pentru mine.

        Doar ca dupa declaratia Cristinei mi-am dat seama de ce o echipa care putea domina handbalul mondial in acest debut de secol multumita talentului sau nu reuseste sa depaseasca acest ultim palier...a castiga titluri.

        Si pentru asta sunt PUTIN amar. Nu-i doar problema unei echipe sportive, ci a unei intregi natiuni.

        Hai Romania !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Sfertodoctu' si limba romana (Duminică, 19 decembrie 2010, 22:03)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Cetatene patriot, ar fi mai bine sa folosesti cuvintele care exista in limba romana.
        Sfertodoct nu e unul dintre ele, chiar daca tu ai senzatia ca spunandu-l pari mai inteligent.
        Daca totusi vrei sa vrajesti fetele pe 'mes', foloseste unul existent, gen 'semidoct'.
        Ia zi, cine e sfertodoctu'?
  • -1 (1 vot)    
    Nu am reusit sa vad meciul. (Duminică, 19 decembrie 2010, 21:11)

    luxdesign28.ro [anonim]

    Dar am fost cu inima alaturi de voi. Felicitari fetelor !
  • -1 (1 vot)    
    Multumiri (Duminică, 19 decembrie 2010, 21:33)

    Ion [anonim]

    Multumesc fetelor. M-ati facut sa ma simt mindru ca sunt roman.
  • 0 (0 voturi)    
    succes ??!! (Luni, 20 decembrie 2010, 10:55)

    val [anonim]

    Da este un succes ,,dar ??? Este un mare dar !! Se putea mai mult !! Eu zic ca in actuala conjunctura NU !!!! Se va putea mai mult la viitoarele mondiale sua la olimpiada !!! Eu zic din nou NU !!! De ce ?? Pentru ca, contrar spuselor unora cum ca accidentarile de la europene sau cele de dinainte de europene ne-au privat de o echipa mai tare , cele absente n-au facut decat sa le mobilizeze mai mult pe cele prezente, in primul rand Tolnai, dar si Neagu, care probabil cu Amariei era altfel distribuita in joc. In privinta altora ce au absentat nu cred ca schimbau prea mult jocul din cauza ca accidetarile repetate le-au slabit serios potentialul-vezi cazul mai ales a lui Ardean Elisei , care a fost stearsa in tot campionatul !!! Cum potentialul celorlalte rezerve aste slab, meciul cu Rusia fiind demonstrativ, nu cred ca se putea obtine mai mult acum si nici macar in viitor nu cred ca se poate sprea mai mult, mai ales ca si din cele actuale sunt unele ce sunt pe final de cariera-vezi Ionela Stanca sau Bradeanu !! Asa ca ??? Nu prea vad sa se depasesasca aceasta performanta si nici macar egala !!!
  • 0 (0 voturi)    
    batalie crancena (Luni, 20 decembrie 2010, 11:41)

    taab baat [anonim]

    A fost batalie pe viata si pe moarte. Mi-a fost teama sa nu cada pe final dar s-au tinut tari si le-a iesit de data asta. Bravo!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Neagu (Luni, 20 decembrie 2010, 12:04)

    Lau [anonim]

    Am o adaugare de facut:

    Cristina Neagu nu a fost doar golgeter, sau inter stanga in echipa all-star a fost si cea mai buna pasatoare de la acest CE.

    Asta spune multe.
    Bravo fetelor!
  • 0 (0 voturi)    
    cu fruntea sus! (Marţi, 21 decembrie 2010, 3:23)

    Dan Costea [anonim]

    Cel mai frumos lucru care se poate castiga in sport este demnitatea. Din acest punct de vedere meritati numai laude!
  • 0 (0 voturi)    
    Cristina Neagu cea mai tare jucatoare a Romaniei! (Vineri, 31 decembrie 2010, 18:37)

    XOXO [anonim]

    Cristina esti cea mai tare jucatoare din Romania si Din Lume..Flicitari....tie in special si echipei Romaniei !:*
  • 0 (0 voturi)    
    declaratie (Miercuri, 27 aprilie 2011, 3:14)

    zamfir_ioana [anonim]

    "A fost un meci incrancenat. Am vorbit si cu fetele inainte si am zis ca vrem sa ne luam revansa si sa le invingem in fata celor 12.000 de suporteri ai lor. A fost un meci greu si fizic si psihic. Am luptat cu tot sufletul. Suntem mai fericite decat daca NE-AM FI CALIFICAT in finala mare". Nu castigat, ci calificat! Asta a spus CN la final.