Handbal feminin/ Cristina Neagu, in echipa ideala de la EURO 2010

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 19 decembrie 2010, 14:23 Sport | Teamball

Cristina Neagu
Foto: AGERPRES
Romania are o reprezentanta in echipa ideala de la Campionatul European de handbal feminin 2010. Federatia Europeana de handbal a anuntat duminica, cele mai bune jucatoare de la acest turneu final, Cristina Neagu fiind desemnata cel mai bun inter stanga de la EURO. De asemenea, jucatoarea romanca a fost desemnata golgetera turneului, cu 53 de reusite.


Top 3 marcatori la EURO 2010:

1. Cristina Neagu (Romania) 53 goluri (din 105 aruncari)
2. Linnea Torstenson (Suedia) 48 goluri (din 90 aruncari)
3. Bojana Popovic (Muntenegru) 46 goluri (din 85 aruncari)


Echipa ideala de la EURO 2010:

Cel mai bun portar: HARALDSEN Katrine Lunde (Norvegia)

Cea mai buna extrema stanga: AUGUSTESEN Mie (Danemarca)

Cel mai bun inter stanga: NEAGU Cristina Georgiana (Romania)

Cel mai bun conducator de joc: HAMMERSENG Gro (Norvegia)

Cel mai bun pivot: LOKE Heidi (Norvegia)

Cel mai bun inter dreapta: PENA Nerea (Spania)    

Cea mai buna extrema dreapta: KVIESGAARD Maibritt (Danemarca)



Cea mai buna jucatoare in defensiva: WIBERG Johanna (Suedia)

Cea mai valoroasa jucatoare (MVP): TORSTENSON Linnea (Suedia)


Citeste mai multe despre   























3454 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Duminică, 19 decembrie 2010, 15:12)

    muppets [anonim]

    avea statistica de MVP, goluri si assists
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Cristina, la mai mare, cu aurul la gat! (Duminică, 19 decembrie 2010, 17:10)

    mm [anonim]

    Felicitari Cristinei, isi merita locul! Este talentata, gandeste repede in teren, este surprinzatoare! Sper sa nu se opreasca aici, sa-si continue ascensiunea, acesta sa fie doar incpetul unei cariere stralucite! Sa ne aduci aurul inapoi in tara, Cristina!
  • 0 (0 voturi)    
    Cristina a fost si gogetera turneului (Duminică, 19 decembrie 2010, 21:13)

    cosma [anonim]

    Din echipa turneului nu putea lipsi golgetera si cea mai buna pasatoare! Cristina, felicitari si sa continui la fel de serioasa si de dedicata acest sport frumos in care iti doresc sa cresti si sa ai succese an de an!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Luni, 20 decembrie 2010, 11:55)

    gheorghe fechete [anonim]

    Cristina felicitari esti superba !Cu sensibilitate si darzenie campioana de cursa lunga starnesti in inimile iubitorilor de handbal sentimentele reconfortante ale satisfactiei estetice pentru frumusetea ta emblematica prin atitudinea demna rezervata dar tenace si eleganta prin care iti exprimi darurile innascute dar si cu mare finete autoeducate iti urez ani multi pe culmile gloriei sportive !
  • 0 (0 voturi)    
    echipament (Luni, 20 decembrie 2010, 12:10)

    adi [anonim]

    ati vazut ca in echipament albastru numai vati facut de rusine ...
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Luni, 20 decembrie 2010, 13:50)

    deea [anonim]

    cristina ai fost foarte buna..bravo!!!!meritai si titlul de MVP esti mult mai buna decat linnea aia...nu conteaza k altii te critica nu tre sa te lasi noi stim ca esti cea mai buna..ai dat niste goluri superbe ai ajutat echipa asta conteaza cel mai mult dar sa fim realisti fara tine in echipa cine stie pe ce loc ne-am fi clasat ...cu toate ca trebuie felicitate ionela,oana,alis,ada,talida,paula,cristina varzaru,mica bradeanu,adina,....si tivadar in aparare,in rest nu pot sa mai felicit pe nimeni pt k nu prea merita...adica melinda a fost buna dar doar in meciul cu rusia in rest a fost prea grabita....ar trebui sa fie mai atenta..cam atat te iubim cristina!!!
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI (Luni, 20 decembrie 2010, 17:00)

    FLORICA BALAS [anonim]

    Felicitari fetelor pt mine voi sunteti adevaratele campioane.