Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a ratat sansa de a atinge in premiera finala unui Campionat European, fiind invinsa sambata, in semifinala, de catre revelatia turneului continental, Suedia, cu scorul de 25-23. Tricolorele lupta duminica, pentru medalia de bronz, in finala mica, impotriva echipei Danemarcei.

Romania, invinsa in semifinalele CE Foto: Agerpres

Romania a vrut prea multe de la acest meci, pierzandu-si insa concentrarea in momentele cheie ale partidei. Suedia a inceput in forta inca de la inceput distantandu-se la 4-1, pe fondul unor spatii libere lasate nepermis in defensiva tricolorelor. Neagu si Stanca au readus Romania in joc, egaland la 5 dupa zece minute de joc. Romancele au revenit in joc pe fondul unui joc bun in defensiva, atacul isi face datoria si preia conducerea (9-7). Pana la pauza insa, Suedia preia conducerea (14-13).

Talida Tolnai a facut o partida exceptionala, inchizand foarte bine poarta. Atacul Romaniei nu a functionat insa in repriza secunda, tricolorele ratand nepermis in dese randuri. Cu zece minute inainte de final, Nechita si Galca reaprind sperantele romancelor prin trei contra-atacuri rapide, ce pun Romania in avantaj: 20-19. La 22-24, Neagu rateaza o lovitura de la 7 metri, iar un nou gol al suedezelor pune capat visurilor romanilor de a atinge finala.

Romania va lupta duminica, de la ora 15:30, in ultimul meci de la Europene, cu Danemarca, echipa ce a pierdut a doua semifinala, cu Norvegia. Suedia, aflata in premiera in aceasta faza a competitiei, va intalni Norvegia. Pe langa medalia de bronz, in finala mica e in joc si calificarea directa la Mondialul din 2011, primele trei clasate in acest turneu avand biletul asigurat pentru competitia ce se va desfasura in Brazilia.

Talida Tolnai (Romania), desemnata cea mai buna jucatoare a Romaniei din aceasta semifinala: "Am plans la final pentru ca ne-am dorit foarte mult victoria in acest meci. Asta este, acum trebuie sa ridicam capul si sa ne concentram pentru meciul de maine. In defensiva au fost greseli, insa problema a fost in atac, deoarece fetele au ratat mult. Fetele au incercat sa-si faca treaba, ca n-am reusit, asta e". (TVR2)

Radu Voina, selectioner Romania: "Meciul de astazi l-am pierdut din cauza lipsei de inspiratie in atac. Cristina Neagu a cazut fizic la un moment dat iar pe partea dreapta am jucat foarte greu. Am facut foarte multe greseli individuale, dar la acest nivel totul se plateste. Fetele trebuie felicitate pentru turneul acesta. Neagu e obosita si va fi greu de recuperat deoarece ea a dus greul in acest turneu". (TVR2)

Cristian Gatu, presedinte FRH: "Am avut un meci foarte slab, am pierdut pe mana noastra. Fetele mai au maine sansa unei medalii si sa speram ca indeplinesc aceasta sarcina pentru a ne califica direct la Mondial. Tot jocul nostru s-a bazat pe Neagu si cei doi pivoti, ceea ce nu e permis". (TVR2)

Desfasurarea partidei (click aici pentru statistica meciului):

Minutul 60 (23-25): Tolnai face un meci exceptional: o noua interventie incredibila, iar Nechita inscrie pe contra-atac: 20-19. Antrenorul Suediei cere tim-out si la reluarea meciului, Suedia inscrie doua goluri consecutive (21-20). 7 metri pentru Romania si Neagu inscrie (21-21). Contra-atac in viteza a romancelor, Tivadar trimite in bara, mingea ramane in posesia romancelor, dar Neagu rateaza. Tolnai apara si romancele au din nou atacul. Bradeanu arunca de pe picioare, cu podeaua si pune Romania in avantaj: 22-21. Tivadar este eliminata pentru doua minute, iar Suedia egaleaza din 7 metri. Bradeanu faulteaza, iar Suedia inscrie din nou din 7 metri (23-22 in favoarea suedezelor). Cu doua minute si jumatate inainte de final, suedezele se desprind la doua goluri (24-22). Neagu rateaza lovitura de la 7 metri. Nechita inscrie pentru 23-24, insa suedezele raspund imediat: 23-25 si se califica in finala.

Marcatoarele Romaniei: Nechita 2, Neagu 1, Bradeanu 1

Minutul 50 (19-19): Ardean-Elisei inscrie primul sau gol din acest meci, tricolorele recupereaza bine o minge, insa Manea rateaza. Tolnai are o noua interventie bune, dar romancele rateaza un nou atac, Neagu trimitand in bara. Romania scapa fara gol la faza urmatoare dupa ce bara si apoi tolnai refuza golul suedezelor. Ardean-Elisei puncteaza din nou si apropie Romania la un gol. Suedia reface diferenta de doua goluri (19-17). Tolnai apara inca o data si Stanca pleaca pe contra-atac, dar este blocata la timp. O noua interventie extraordinara a portarului Romaniei, dar atacul tricolorelor nu functioneaza. Inca doua interventii extraordinare ale lui Tolnai si Romania si Romania egaleaza prin Nechita si Galca.

Marcatoarele Romaniei: Ardean-Elisei 2, Nechita 1, Galca 1

Minutul 40 (15-18): Interventie foarte buna a lui Tolnai la primul atac al suedezelor din repriza secunda, insa romancele rateaza si ele atacul, Stanca aruncand balonul in fata portarului suedez Grubbstrom. Suedia incearca poarta romancelor prin extrema stanga, insa Tolnai acopera bine coltul scurt. Neagu arunca pe langa poarta iar suedezele se desprind imediat la doua goluri, dupa o lovitura de la 7 metri, obtinuta ca urmare a unui fault al Oanei Manea, care este si eliminata doua minute. Nechita scapa mingea, dar Tolnai salveaza din nou echipa nationala pe contra-atacul suedezelor. Fiera obtine un sapte metri, transformat de Neagu (14-15), dar suedezele refac din nou diferenta de doua goluri (14-16). Atac ratat pentru Romania, dupa ce Nechita isi inchide prea mult unghiul si arunca pe langa poarta. Tolnai refuza suedezelor sa se desprinda la trei goluri. Suedia ramane in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Wibberg, insa inscrie (17-14). Bradeanu apropie Romania la doua goluri (15-17). Torstenson reface din nou avantajul suedezelor (18-15).

Marcatoarele Romaniei: Neagu 1, Bradeanu 1

Minutul 30 (13-14): Suedia se apropie la un gol (9-8) si rateaza egalarea dupa ce trimite o minge in bara. Doua minute de ekiminare pentru Freden, iar Romania are un om in plus pe teren, pe faza de atac. Tricolorele nu rateaza ocazia si Oana Manea inscrie pentru 10-8. In inferioritate numerica insa, suedezele gasesc o bresa in defensiva romancelor si inscriu pentru (10-9 pentru Romania). O aruncare in forta a suedezelor, care egaleaza la 10. Neagu rateaza, Suedia pleaca pe contra-atac, Han faulteaza si arbitrii acorda 7 metri. Suedezele preiau din nou conducerea: 11-10, insa nu pentru mult timp deoarece raspunsul tricolorelor vine rapid, prin Stanca. Un nou gol al Suediei pe extrema (12-11), dar egalitatea se restabileste dupa ce Neagu inscrie din 7 metri. Aruncare de pe picioare a suedezelor (13-12), dar romancele egaleaza din nou prin Neagu. Tricolorele pierd mingea pe atac si Suedia inscrie pe contra-atac (14-13)

Marcatoarele Romaniei: Manea 1, Stanca 1, Neagu 2

Minutul 20 (9-7): Suedia preia conducerea (6-5) si dupa o aruncare de la 7 metri se distanteaza la doua goluri. Depasire pe schimbare de directie a lui Bradeanu, care inscrie primul sau gol din acest meci (6-7). Bara le salveaza pe romance de un nou gol, insa doua atacuri indecise ale tricolorelor le pastreaza pe suedeze in avantaj. Contra-atac "nemilos" al Ionelei Stanca si Romania egaleaza din nou: 7-7. Tolnai are o noua interventie buna, Suedia comite o serie de greseli consecutive in atac si Romania preia conducerea (8-7) prin reusita lui Stanca. Momente bune de joc pentru defensiva romancelor si Fiera desprinde Romania la 2 goluri dupa o faza superba (9-7).

Marcatoarele Romaniei: Bradeanu 1, Stanca 2, Fiera 1

Minutul 10 (5-5): Tricolorele au primul atac al partidei, ratat insa de Ionela Stanca. Atac rapid al suedezelor, in urma caruia deschid scorul, surprinzand defensiva Romaniei. Geiger isi trece si ea in cont o ratare, iar suedezele ne pedepsesc din nou: 2-0, dupa doua minute de joc. O pasa gresita a romancelor, iar Suedia pleaca din nou pe contra-atac, insa de data aceasta Talida Tolnai salveaza tricolorele. Cristina Neagu inscrie primul gol al romancelor, dupa o aruncare de la 7 metri, dar imediat Suedia se distanteaza la trei goluri: 4-1. Neagu arunca de pe picioare si puncteaza din nou (2-4). Atac lucid al romancelor, iar Stanca apropie Romania la un gol (3-4). Reusita superba a Cristinei Neagu din opt metri si Romania egaleaza dupa sapte minute de joc: scor 4-4. Contra-atac fulger al Romaniei, Stanca inscrie si tricolorele conduc pentru prima adat in acest meci: 5-4. Dupa zece minute de joc, Suedia egaleaza: 5-5.

Marcatoarele Romaniei: Neagu 3, Stanca 2