Nationala de handbal feminin a Frantei a incheiat Campionatul European 2010, ce se desfasoara in Danemarca si Norvegia, pe pozitia a cincea, dupa ce a invins, sambata, selectionata Muntenegrului, scor 23-19, in lupta pentru locurile 5-6. Aflata la prima participare la un turneu continental, Muntenegru a avut o prestatie buna la aceasta competitie, fiind singura echipa ce a invins Danemarca.

Franta, locul al cincilea la EURO 2010Foto: Agerpres

Lupta dintre Allison Pineau (Franta) si Bojana Popovic (Muntenegru) a fost castigata de cea mai buna jucatoare de handbal a lumii din 2009, Franta impunandu-se sambata in Danemarca, la Campionatul European, in meciul pentru stabilirea ocupantelor locurilor cinci si sase.

Vicecampioana mondiala, Franta si-a dominat clar adversarele, afisand in prima repriza un joc excelent in defensiva. Bojana Popovic nu a putut face prea multe in fata zidului de fier al frantuzoaicelor, Muntenegru fiind condus la pauza cu 12-5.

Franta s-a distantat si la zece goluri in repriza secunda (16-6), castigand in cele din urma cu 23-19. Frantuzoaicele au incheiat astfel turneul pe locul al cincilea, egalandu-si rezultatul obtinut la Campionatul European din 2000, desfasurat in Romania.

Detinatoare a doua medalii de bronz, obtinute la editiile din 2002 si 2006, Franta si-a asigurat, cu acest loc cinci obtinut in Danemarca, un culoar bun pentru Mondialul din 2011, dar si dreptul de a participa la un turneu suplimentar in vederea calificarii la Jocurile Olimpice de la Londra, din 2012.