​CE Radu Voina: Ma bucur ca fetele si-au castigat respectul

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 15 decembrie 2010, 10:26 Sport | Teamball

Radu Voina, selectionerul Romaniei
Foto: AGERPRES
Nationala de handbal feminin a Romaniei va lupta pentru medalie la Campionatul European, dupa ce marti si-a asigurat locul in semifinale, clasandu-se pe locul al doilea in Grupa I. Tricolorele au trecut cu brio de testul numit Muntenegru, iar Spania le-a dat o mana de ajutor, invingand Rusia, ultima adversara a Romaniei din grupa.

"Nu stiu ce sa spun, nu pot spune mare lucru, au fost multe lovituri pentru Romania, ma refer la Ramona, Carmen, Cristina si Paula. Iti vine sa te bucuri dar si sa plangi. Fetele trebuie respectate si daca ma bucur pentru ceva in acest moment este pentru ca si-au castigat respectul. Spania ne-a facut probleme in ultimii doi ani, dar in sfarsit in seara aceasta ne-a ajutat invingand Rusia si calificandu-ne in semifinale. Dupa mult timp sunt fericit ca putem aduce o bucurie romanilor", a declarat selectionerul Romaniei, Radu Voina, pentru Mediafax.

Romania isi afla miercuri adversara din semifinale, tricolorele urmand a intalni ocupanta locului intai din Grupa II. Astfel, Romania se va lupta pentru medalie cu una dintre tarile gazda, Norvegia, sau cu Suedia. Norvegia intalneste in ultimul meci pe Olanda, iar Suedia da piept cu Ungaria.

Ultimul meci al tricolorelor din Grupa I se va disputa joi, de la ora 17:45, cand elevele lui Radu Voina intalnesc nationala Rusiei.


Citeste mai multe despre   






















3053 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 10:46)

    DEBUTUS [utilizator]

    bravo lor...bravo campioanelor...

    buna treaba domn' antrenor, si finalaaa
  • +2 (2 voturi)    
    bravo (Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:10)

    td [anonim]

    Mi-a placut mult determinarea de pe chipurile lor, de la inceputul meciului pana la sfrasit. Era vizibil ca vor castiga, nu pot pierde daca abordeaza psihic astfel toate partidele! Bravo si mai departe, mealie cat mai stralucitoare!
  • 0 (0 voturi)    
    handbal (Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:22)

    CALIN [anonim]

    hai ROMANIA!
    vom fi in finala!
    civste FETELOR!
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari fetelor, antrenorului, Hai Romania ! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:49)

    Mandru de Romania [anonim]

    Bravo, am vazut o echipa foarte determinata, solida psihic.

    Pana acum, stiam ca romancele sunt tari la tehnica, tactica si pregatire fizica, aveau probleme..emotionale, se lasau prea usor impresionate de adversare.

    Voina a reusit sa schimbe ceva, buna treaba, excelent rezultat !

    In general, sa stiti ca atunci cand romanii reusesc sa treaca de complexul lor de modestie (ca nu e inferioritate, ei considera ca altii sunt „mai buni” pt sunt prea autocritici), ei ajung la performante de top mondial, indiferent ca e vorba de sport, cinema sau informatica !

    Primele 2 etape la CE au fost atinse, am intrat in grupele principale, apoi am intrat in semifinale.

    Urmeaza sa luptam pt o medalie, sper sa fie una din aur sau argint, chiar si bronzul e foarte bun, nu doar pt palmares, ci si pt ca ne califica direct la Mondiale !

    Oricum, Romania, la handbal, e o forta in lume, respectata acum de oricare alta echipa.
  • 0 (0 voturi)    
    Finala (Miercuri, 15 decembrie 2010, 15:09)

    Lucian [anonim]

    felicitari!
    nu am vazut nici-un meci pe care l-a disputat romania din superstitie.
    nu vreau sa ma uit nici la finala
    hai romania
    • 0 (0 voturi)    
      aiurea (Miercuri, 15 decembrie 2010, 15:17)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      http://www.ehf-euro.com/Stream.2860.0.html

      Poti sa vezi toate meciurile Romaniei, fara comentarii deplasate.
  • 0 (0 voturi)    
    respect (Miercuri, 15 decembrie 2010, 23:19)

    vlad [anonim]

    Fetele si-au castigat de mult respectul nostru.
    Felicitari si lor si antrenorului!