CE Handbal Romania - Croatia 31-22/ Categoric

de A. S.     HotNews.ro
Luni, 13 decembrie 2010, 19:43 Sport | Teamball

Romania face parte din Grupa I principala
Foto: Reuters
Victorie convingatoare pentru nationala tricolora, in grupa principala la EURO 2010: 31-22 contra Croatiei si echipa lui Radu Voina pregateste urmatoarele doua jocuri (cu Muntenegru si Rusia), in drumul spre medalii.

Croatia, redutabila pe linia de 9 metri, dar lenta in constructie, s-a tinut scai de nationala romana, tinand jocul echilibrat multa vreme - cu 13 minute inaintea finalului, tricolorele aveau doar doua goluri avans.

Diferenta de valoare s-a concretizat in ultimele 10 minute, cand Cristina Neagu (cea mai buna marcatoare a zilei, 8 reusite), Ada Nechita (consistenta la prima prezenta la EURO) si Ionela Stanca (introdusa doar spre final) au adus echipei pregatite de Radu Voina un avantaj de 9 goluri. O mentiune speciala pentru Oana Manea care a facut un meci remarcabil - a inscris 7 goluri si a fost desemnata de organizatori "cea mai buna jucatoare a meciului".

Din pacate, nationala este pe punctul de a mai pierde o jucatoare - portarul Paula Ungureanu s-a accidentat sever, in repriza secunda, iar prezenta ei in urmatoarele jocuri a devenit improbabila.

Grupa principala 1, rezultatele de luni
Muntenegru - Spania 22-20
Romania - Croatia 31-22
Danemarca - Rusia 26-20

Clasament
1. Danemarca 6p
2. Romania 4p
3. Muntenegru 4p
4. Rusia 2p
5. Croatia 2p
6. Spania 0p.

Marti se vor juca meciurile:

Romania - Muntenegru (17,45)
Spania - Rusia (19.45)
Danemarca - Croatia (21,45)























11301 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    website? (Luni, 13 decembrie 2010, 20:07)

    cristi [anonim]

    Fraţilor, unde se poate vedea meciul pe net?
    • +1 (1 vot)    
      aici (Luni, 13 decembrie 2010, 20:13)

      mari [anonim] i-a raspuns lui cristi

      http://www.ehf-euro.com/Stream.2860.0.html#
    • 0 (0 voturi)    
      live (Luni, 13 decembrie 2010, 20:19)

      d [anonim] i-a raspuns lui cristi

      http://www.ehf-euro.com/Stream.2860.0.html
      • 0 (0 voturi)    
        marfa (Luni, 13 decembrie 2010, 21:06)

        alex [anonim] i-a raspuns lui d

        Multumesc, se vede f bine.

        Hai Romania
    • 0 (0 voturi)    
      referitor meciuri (handbal) (Luni, 13 decembrie 2010, 22:20)

      nnanicu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      acceseaza ,,PBX TV'' (google,bineinteles!!)
  • 0 (0 voturi)    
    iaca... (Luni, 13 decembrie 2010, 20:15)

    ASIMO [anonim]

    Ia d'aici:
    http://player.cdn.tv1.eu/player/_v_/_s_handball/_x
  • 0 (2 voturi)    
    mersi! (Luni, 13 decembrie 2010, 20:23)

    cristi [anonim]

    Hai Romania!
  • +1 (1 vot)    
    frumos (Luni, 13 decembrie 2010, 21:11)

    andreiion [utilizator]

    excelent gestionat finalul de meci.
    bafta mai departe!
  • +2 (2 voturi)    
    No Comment (Luni, 13 decembrie 2010, 21:11)

    Paleopterix [utilizator]

    Bravooooooooooooooo :))
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari (Luni, 13 decembrie 2010, 21:12)

    dumil [utilizator]

    neagu si manea extraordinare
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo fetelor (Luni, 13 decembrie 2010, 21:12)

    c_brat [utilizator]

    Frumos meci!

    Pacat de accidentarea portaritei!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    excelent! (Luni, 13 decembrie 2010, 21:13)

    alter_ego [anonim]

    in seara asta au jucat excelent, jos palaria.
    mi-a placut apararea avansata, si ceva mai multa eficienta pe contraatac.
    sper s-o tina tot asa!
    bravo fetelor!
  • +2 (2 voturi)    
    Hai Paula ! (Luni, 13 decembrie 2010, 21:17)

    ploiesteanu [anonim]

    Da-i Doamne lui Paula sanatate. M-au impresionat strigatele ei! De departe cea mai buna de pe teren .
    • -4 (4 voturi)    
      Fara Varzaru,fara Paula ! (Luni, 13 decembrie 2010, 22:40)

      Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Va fi greu cu Rusia ! Si, chiar daca trecem in semifinale(Trefilov,antrenorul Rusiei a declarat ca obiectivul lor e Campionatul Mondial ca criteriu de calificare la JO) , avem 1% sanse cu Norvegia ! Medalia de bronz e varful maxim ce l-am putea atinge,caci prea multe gauri avem in aparare si prea schematic atacam,fara imaginatie si Nechita e prea slaba pe extrema dreapta...Pacat, Oana Manea e exceptionala ,dar Geiger straluceste prea rar... Mie mi-e dor de puternica Carmen Amariei !!!
      • +1 (1 vot)    
        Avem cu cine (Marţi, 14 decembrie 2010, 9:48)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

        Romania are jucatoare valoroase, Talida Tolnai a facut meciuri foarte bune, nu s-a vazut lipsa Paulei (care a facut un meci mare)... ne trbuie mai multa determinare. Si oricum, daca lucrurile vor decurge ca pana acum, cel mai sigur Danemarca va termina pe locul 1 si noi pe 2. In cealalta grupa, Suedia e lider, Norvegia pe 2..daca Suedia continua evolutia de pana acum, cu ele vom juca...si la ce forma au aratat (mai ales cand au spulberat Norvegia), cred ca trebuie sa ne temem mai mult de ele....Norvegia a atins apogeul si acum joaca fara motivatie, au castigat 3 campionate europene la rand, nu mai au tragere de inima, chiar daca joaca pe teren propiu. Oricum, trebuie sa trecem mai intai de Muntenegru si de eterna noastra sperietoare Rusia. Dar eu cred ca se poate.
      • 0 (0 voturi)    
        calcule (Marţi, 14 decembrie 2010, 11:08)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

        avem sanse aproape 0 sa luam locul 1 in grupa, deci daca ne calificam o vom face de pe 2. In acest caz, vom juca cu Suedia, si nu cu Norvegia in semifinale.
    • +2 (2 voturi)    
      probabil ruptura de ligamente (Marţi, 14 decembrie 2010, 0:08)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Deci cred ca e o durere incredibila. Imi pare rau pentru ea, chiar facuse un meci mare. :(
  • 0 (0 voturi)    
    O trupa de cremene (Luni, 13 decembrie 2010, 21:29)

    Mihai P [anonim]

    (null)
  • +4 (4 voturi)    
    bravo Romania (Luni, 13 decembrie 2010, 21:43)

    Pasca Marius [anonim]

    Felicitari echipei Romaniei , fetelor cat si staff-ului tehnic, au stiut cum sa-si revina dupa accidentarea Paulei...pacat ca s-a accidentat
    Sper ca fetele sa ajunga in finala si sa o castige. Este foarte greu dupa pierdea lui Varzaru si a Paulei, dar fetele demonstreaza ca sunt o adevarata echipa..felicitari Ada Nechita, Oana Manea ...felicitari ROMANIA.....apropo parlamentarii ar trebui sa urmeze exemplul fetelor si sa mobilizeze tara spre bine ... nu spre scandal si furt
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo, fetelor! (Luni, 13 decembrie 2010, 22:16)

    finlandezul [anonim]

    Mi-a fost teama ca vor cadea psihic dupa accidentarea Paulei. Si-au revenit insa repede iar finalul a fost excelent.
  • +1 (1 vot)    
    unde poate fi votata cea mai buna jucatoare ? (Luni, 13 decembrie 2010, 22:25)

    miki08 [anonim]

    Se spunea in comentariu TVR ca este posibil sa fie votata CRISTINA NEAGU ...
    • 0 (0 voturi)    
      pe site-ul ihf.com (Marţi, 14 decembrie 2010, 9:37)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui miki08

      poti vota pe site-ul federatiei internationale de handbal...si eu o sa votez
    • 0 (0 voturi)    
      Vot Neagu (Marţi, 14 decembrie 2010, 11:25)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui miki08

      Aici
      http://www.ihf.info/files/voting/fans.pdf

      Mie nu mi-a mers decat din IE. Inutil de complicata procedura...
  • +2 (4 voturi)    
    Se pare ... (Luni, 13 decembrie 2010, 23:06)

    ASIMO [anonim]

    ... ca pe forumurile de specialitate (handbal) se cam stie ce s-a intamplat cu caderea Paulei, care intr-adevar, a fost ajutata sa cada stramb. Iar genunchiul rasucit e posibil sa o tina alaturi de colega varzaru pe banca de rezerve de-a lungul intregului EC ! Pe langa asta, terenul de joc pare sa fi fost unul foarte alunecos, poate mai alunecos decat ar fi trebuit sa fie.
    • +1 (1 vot)    
      aberezi... (Marţi, 14 decembrie 2010, 10:54)

      dan [anonim] i-a raspuns lui ASIMO

      Accidentarea Paulei a fost cauzata de o aterizare nefericita si o mai veche problema cu genunchiul. I s-a mai intamplat si tot la un turneu european. Nu a existat nici un contact sau obstructionare din partea croatelor. Daca ligamentele incrucisate nu sunt intinse sau rupte ar putea reveni peste cateva zile,dar asta o pot decide medicii ca de aia au invatat medicina. Cat priveste terenul de joc, da , am observat si eu ca unele sportive au probleme la aterizare si la fandare, dar sa nu uitam ca pe acelesi teren joaca si danezele si suedezele si norvegiencele. La noi doar Varzaru s-a accidentat mai grav, dar si ea are probleme cu glezna. Cristina Neagu a calcat si ea stramb datorita faptului ca a calcat o croata pe picior.
      Sa ne bucuram de victorie si sa lasam planurile conspirative anti-romanestí.
  • -2 (2 voturi)    
    Se poate mai bine (Marţi, 14 decembrie 2010, 6:42)

    Mdan [anonim]

    Bradeanu in atac e slaba, de ce nu vede Voinea, face greseli la rand !? Pe de alta parte, de ce se trage la poarta de pe extreme cand suntem in superioritate numerica (Ardean si Nechita au ratat enervant) ? Totusi, BRAVO !
    • 0 (0 voturi)    
      Fii si tu mai optimist! (Marţi, 14 decembrie 2010, 9:34)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Mdan

      Meciul se castiga cu realizarile fetelor noastre si greselile adversarelor. De ce comentezi pe dos, si vezi numai greselile noastre si ignori atuurile? Vrei mai bine? Cresti realizarile, intrucat prin diminuarea greselilor le inhibi pe fete si le deztabilizezi mental.
  • -2 (2 voturi)    
    /// (Marţi, 14 decembrie 2010, 8:04)

    ploiesteanu [utilizator]

    Din ce am vazut eu, a fost lovita genunchi in genunchi de croata care a ratat in acea faza. Poate vorbesc cu pacat dar cred ca a fost intentie. Ele stiau valoarea Paulei (a jucat atata timp in Croatia) si din prima faza a primit o mingie in frunte de la 3 m sa se linisteasca. Nu s-a linistit, a aparat exceptional si iata ce-a patit. Jocul dur al croatelor este exemplificat si de numarul de eliminari.(editat de HotNews.ro)
    • +1 (1 vot)    
      recidiva (Marţi, 14 decembrie 2010, 10:18)

      john [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Nu a existat contact intre croata si portarita noastra, la faza respectiva. Pur si simplu i-a sarit genunchiul datorita pozitiei in care piciorul a atins pamantul. Genunchiul ei a recidivat, din pacate pentru noi, intr-un moment atat de neprielnic, inainte de Muntenegru si Rusia.
      • 0 (0 voturi)    
        uite ce spun astia de la fata locului: (Marţi, 14 decembrie 2010, 11:36)

        ploiesteanu [anonim] i-a raspuns lui john

        Lidia Horvat, fosta jucătoare a Rulmentului Braşov, s-a ciocnit violent de portarul Oltchimului, iar aceasta a rămas întinsă pe parchetul MCH Arena. Ţipetele de durere ale Paulei s-au auzit în toată sala, românca fiind aplaudată în picioare de cei 8000 de spectatori prezenţi în tribună. Paula s-a accidentat la genunchiul stîng şi Campionatul European e posibil să se fi încheiat pentru ea.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Marţi, 14 decembrie 2010, 14:51)

    SKB [anonim]

    Bravo fetelor. Creste inima in mine, in cate sporturi ne putem lauda ca le-o tragem tuturor din spatiul ex-iugoslav? Pentru mine asta e deja suficient, daca mai vine o medalie, cu atat mai bine.

    Daca si barbatii romani ar avea caracterul femeilor romance am fi stapanii lumii. Cand ma uitam la Oana Manea ce facea cu apararea lor, nu-mi venea sa cred...Sincer, cred ca ar fi fost in stare sa muste din croate, daca era nevoie pentru a castiga.

    Oricum ma bucur ca le-am scos handbalul din cap croatelor, tare murdar au jucat, incepand de la prima minge pe poarta noastra.