Romania - Serbia 40-28/ Povestea continua

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 18:41 Sport | Teamball

Radu Voina, victorie importanta contra Serbiei
Foto: AGERPRES
Romania s-a calificat in grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin, echipa pregatita de Radu Voina invingand categoric, scor 40-28, pe Serbia. Cea mai buna marcatoare a tricolorelor a fost Cristina Neagu (7 goluri), iar surpriza placuta a echipei nationale a fost portarul Talida Tolnai.

Tricolorele au inceput slab partida cu sarboaicele, Neagu si compania fiind conduse cu 4-1. Apararea a gresit nepermis de mult, in timp ce in faza de atac romancele au insistat pe centru, acolo unde Serbia a aglomerat foarte bine.

Odata cu interventiile superbe ale Talidei Tolnai, Romania a revenit in joc, iar la pauza s-a intrat cu 20-14 in favoarea tricolorelor. Echipa lui Radu Voina a avut momente bune in debutul reprizei secunde, iar avantajul a devenit unul consistent (de 10 goluri). Nu s-a mai pus problema invingatoarei, iar scorul final (40-28) vorbeste de la sine despre desfasurarea ostilitatilor.

Cu toate acestea, trebuie remarcat faptul ca Romania a avut minute bune in care a "disparut" din joc, asa cum s-a intamplat si in infrangerea contra Danemarcei. Tricolorele vor incepe grupele principale cu doua puncte (cele castigate in disputa cu Spania).

Marcatoare Romania:
Neagu (7), Galca (5), Elisei (5), Geiger (5), Manea (4), Han (3), Paraschiv (3), Chintoan (3), Fiera (2), Soit, Tivadar, Bradeanu.

"Pasii urmatori sunt 3, toti trei pe aleea slava, adica in compania Croatiei, Rusiei si a Muntenegrului. Daca nu vom rata nimic si vom arata ce am invatat din infrangerea cu Danemarca, vom ajunge in semifinale. Acolo unde, din pacate, multi din tara nu doresc sa ne vada. Nu vreau sa intru in detalii, nu e momentul acum, in mijlocul competitiei. Fetele au nevoie de sustinere si incurajari, oricine pierde un meci" - Cristian Gatu (Mediafax).


Romania:
Talida Tolnai, Paula Ungureanu (Portari), Magdalena Paraschiv, Florina Chintoan, Roxana Han, Cristina Neagu, Aurelia Bradeanu, Ionela Stanca, Oana Manea, Cristina Varzaru, Ada Moldovan, Elisei Ardean, Oana Soit, Adina Fiera, Maria Tivadar, Melinda Geiger. Antrenor: Radu Voina.
 
Serbia: Dragica Tatalovic, Sladjana Djeric (portari), Katarina Tomasevic, Suzana Cubela, Katarina Krpez, Andrea Lekic, Dijana Stevin, Marina Dmitrovic, Sanja Damnjanovic, Tanja Vuckovic, Bilijana Balac, Sanja Rajovic, Sladjana Pop-Lazic, Jelena Zivkovic, Jelena Nisavic, Jovana Bartosic. Antrenor: Dusko Milic.

Rezultate Grupa A

Spania -  Romania 26-30
Danemarca - Serbia 25-20
Spania - Serbia 26-23
Romania - Danemarca 22-25
Romania - Serbia 40-28

Clasament

1. Danemarca 4p
2. Romania 4p +13
3. Spania 2p -1
4. Serbia 0p.

Ultima etapa, sambata:
Romania - Serbia 40-28
Spania - Danemarca (21,45)

Primele trei clasate se califica in grupele principale.


Citeste mai multe despre   























8712 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    live (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 19:40)

    turistul [anonim]

    http://www.ehf-euro.com/Stream.2860.0.html

    clic pe 'program overview' si pe urma selectati partida romania serbia.
    • 0 (2 voturi)    
      live TVR2 (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 19:47)

      live TVR2 [anonim] i-a raspuns lui turistul

      http://www.cool-webtv.com/tv-channels/ro/tvr2-live-romania.html

      necesita Sopcast
  • +1 (1 vot)    
    Bravo fetelor! (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 21:28)

    Claude [anonim]

    Va tinem pumnii pe mai departe!
  • +1 (1 vot)    
    Felcitari fetelor !!! (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 21:29)

    Motanu [anonim]

    Romania a dominat serbia din primul pana in ultimul minut, ce sa mai spunem ca si la Mondiale, in 2005 fetele noastre au iesit Vicecampioane Mondiale iar in 2007 au atins semifinalele !!!

    Si la echipe de club daca stam sa ne gandim la feminin am avut performante Oltchim castigand Cupa Cupelor in 2007, iar in 2005 in Cupa Challenge finala a fost una 100% romaneasca(Rulmentul-Tomis), iar in Liga Campionilor tot la feminin, Oltchim ajungand in semifinalele Ligii Campionilor in 2009, iar in 2010 atingand finala Ligii Campionilor !!!
    FELICITARI inca odata fetelor si sa iesiti Campioane Mondiale !!! HAI ROMANIA !!!
    • +1 (1 vot)    
      Mda.. (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 21:34)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      campioane mondiale la europene...
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 21:40)

    bisnitar.com [utilizator]

    felicitari fetelor
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 22:24)

    carabus [utilizator]

    Felicitari!
    era unul pe aici, dupa meciul cu Danemarca, care ne reamintea ca "ne-a spus el sa nu ne bucuram prea mult dupa prima victorie"; in plus, isi exprima scepticismul ca fetele noastre or sa invinga Serbia;
    vad ca azi nu mai e pe aici ...
    • 0 (0 voturi)    
      Hehhe (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 22:42)

      emil [anonim] i-a raspuns lui carabus

      Sigur se bucura si el...de atata bucurie nu a mai postat aici. :)
    • 0 (0 voturi)    
      E bine ca mergem mai departe... (Duminică, 12 decembrie 2010, 1:32)

      dan [anonim] i-a raspuns lui carabus

      Vor fi trei meciuri foarte grele,cine le castiga merita pe podium. Serbia a jucat destul de modest, a fost mai mult un antrenament pt. Luni cu Croatia. Pacat ca s-a accidentat Varzaru!
      O vorba si pt. D-nul Gatu,nu cred ca exista roman care sa se bucure cand pierdem. Cel putin eu unul nu cunosc romani care sa-si doreasca infrangerea Nationalei. Cum gandeste dansul, nu stiu, dar cert este ca la lot se iau decizii care nu sunt de inteles. Selectionarea si metodele de pregatirea turneelor finale...rezultatele se vad, de la locul 2 cu Tadici n-am mai luat nimic.
    • 0 (2 voturi)    
      stai calm !! (Duminică, 12 decembrie 2010, 10:39)

      val [anonim] i-a raspuns lui carabus

      Meciul cu Serbia a fost mai mult amical !! Sarbaoaicel aveau sanse zero de calificare !!Gatu a spus bine !!Acum incepe adevaratul Euro !! Vom vedea !! Nu sunt un optimist de prost gust , dar totusi sper ca pana la urma echipa asta sparge gheata !! Dar , exista un mare dar, este ultra labila psihica si are un antrenor la fel de labil !!!
      • +1 (1 vot)    
        gresit! (Duminică, 12 decembrie 2010, 13:16)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui val

        daca iei in considerare faptul ca se calificau primele trei echipe din grupa, iar clasamentul inaintea ultimeie etape era condus de danemarca cu 4p, si continua cu romania 2p, spania 2p si serbia 0 p, nu poti spune ca serbia aveau 0 sanse. Cu o victorie in fata noastra faceau 2p, noi ramaneam cu 2p iar spania tot cu 2p, avand in vedere infrangerea cu danemarca. noi avantaj direct in fata spaniei prin victoria din prima etapa, spania avantaj cu serbia (etapa a doua), serbia avantaj in fata noastra prin aceasta victorie, deci totul se stabilea la golaveraj. Noi +1, inaintea acestui meci, spania -1, serbia -8. Deci sanse mari pentru sarboaice in cazul unei victorii. In plus, in intalnirile directe e egalitate, doua partide si cate o victorie pt fiecare. Daca adaugi faptul ca sarboaicele au pierdut destul de greu atat cu spania cat si cu danemarca, iar romania pierde moral odata cu trecerea timpului nu era chiar atat de usor.
  • 0 (0 voturi)    
    Probabil (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 22:47)

    luxdesign28 [utilizator]

    ca isi face mea culpa si ca ii pare rau :)
    Felicitari fetelor !
  • +1 (1 vot)    
    program (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 23:42)

    radu [anonim]

    De-acum incepe balul. Cel mai greua pare a fi ultimul meci cu Rusia. Iata Programul complet:

    Marti, 13 decembrie:
    17.45 Romania - Croatia
    19.45 Muntenegru - Spania
    21.45 Danemarca - Rusia

    Miercuri 14 decembrie:
    17.45 Romania - Muntenegru
    19.45 Danemrca - Croatia
    21.45 Rusia - Spania

    Joi, 16 decembrie:
    17.45 Spania - Croatia
    19.45 Danemrca - Muntenegru
    21.45 Romania - Rusia
    • 0 (0 voturi)    
      Poftim? (Duminică, 12 decembrie 2010, 17:43)

      Elle [anonim] i-a raspuns lui radu

      Marţi 13 decembrie, miercuri 14 decembrie şi joi 16 decembrie.

      Cum vine asta?
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Luni, 13 decembrie 2010, 9:39)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui Elle

        a gresit numararea. De fapt meciurile sunt in 13, 14 si 16, adica luni, marti si joi :))
  • +1 (1 vot)    
    Bravo, Hai Romania ! (Duminică, 12 decembrie 2010, 2:04)

    Bogdan [anonim]

    Pacat ca presa si tv-ul in Romania se preocupa mai mult de analfabetii, huliganii si infractorii din fotbal (echipa aia nu s-a mai calificat demult la ceva important!) decat de sporturile care ne aduc imense satisfactii si unde facem performanta de nivel mondial.

    In acest moment, tehnic, fizic si tactic, echipa Romaniei e in primele 3 din lume. Totul depinde la romance de pregatirea psihica si au aratat in mai multe meciuri ca pot fi foarte tari, au invins astfel in situatii dificile contra unor echipe prezumate ca fiind mai tari psihic.

    Le doresc fetelor echilibru si incredere in fortele proprii, daca ele vor crede in puterea lor, nici una din echipele de la campionatul asta nu le poate invinge!

    Cat despre ordinarii din tara care prefera sa vada echipa Romaniei pierzand doar pt a-si face ei jocurile imputzite personale de putere, sper sa fie profund dezamagiti si sa ramana acolo unde le e locul, printre dejectiile istoriei sportului.

    Hotnews, sunteti un site de calitate, sustineti cu stiri si comentarii sporturile romanesti in care se obtine performanta !

    Hai Romania, bravo fetelor, sanatate tuturor suporterilor !
  • 0 (0 voturi)    
    frumos meci (Duminică, 12 decembrie 2010, 5:21)

    toro [utilizator]

    Elisei, Geiger shi Manea au prins o zi buna, cu niste goluri superbe. Dar inceputul o fost catastrofa, Varzaru s-o rupt (mai bine pt echipa!?). Dar oricum mi-o placut ca atunci cand Romania o fortat, Serbia nu o putut sa tina pasul. Deci pot mai mult decat au aratat in meciul cu Danemarca, doar ca am dubii cu pregatirea psihica pentru meci. Tot timpul Romania incepe buimaca shi dupa aia ishi revine. Doar ca uneori ramane buimaca tot meciul. Dar in seara asta, au jucat super. Felicitari.
  • -1 (1 vot)    
    pe langa bucuria fireasca... (Duminică, 12 decembrie 2010, 9:06)

    egroeg [anonim]

    meciul a aratat si cat de mult a gresit antrenorul in meciul cu danezele ca a tinut-o pe Paula in poarta pana i s-a umplut de goluri si nu a apelat la Tolnai la timp.
    • 0 (0 voturi)    
      !?! (Luni, 13 decembrie 2010, 9:43)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

      tu ai vazut meciul cu danezele? Paula a fost cea mai buna jucatoare in repriza secunda, a aparat o groaza de mingi. in meciul ala a gresit antrenorul, dar nu cu Paula ci cu atacul, caci am jucat doar pe centru si deloc pe extreme.
      in meciul cu sarboaicele, Paula a aparat iar foarte bine, dar dupa ce am avut un avantaj clar a fost menajata, a intrat Talida care a aparat si ea foarte bine.
      • -1 (1 vot)    
        eu cred ca nu ai vazut prima repriza (Luni, 13 decembrie 2010, 12:21)

        egroeg [anonim] i-a raspuns lui gechi

        cand Paula a primit f multe goluri de la 9 m.
        Chiar daca imi place,in general,cum apara Paula nu pot sa nu constat ca in meciul cu danezele prestatia ei nu a ajutat prea mult echipa
        • 0 (0 voturi)    
          nu (Luni, 13 decembrie 2010, 13:00)

          gechi [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

          vorbesti prostii.
          Uite un link catre statistica meciului ca sa te convingi:
          http://www.sportresult.com/sports/hb/hbem10w/PDF/09122010/4/4GP.pdf

          Paula a avut un procentaj de 50% la 9m(6/12), fata de 44% cat a avut portarul danezelor.
          Romania a marcat 11 goluri de la 9m fata de doar 7 ale danezelor. Asadar, nu prea ai sustinere in ceea ce spui. in prima repriza conduceam, meciul l-am pierdut in a doua. Si l-am pierdut doar la 3 goluri pentru ca Paula a facut minuni, fara ea in minutul 45 puteam fi la 12-13 goluri in spate.
  • 0 (0 voturi)    
    oare (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:43)

    ngi [anonim]

    sunt singurul care am impresia ca fetele muncitoare si nu superficiale, din Romania sunt peste restul nostru?

    motivatiile sunt multiple si necesita o abordare holistica.

    impresionant! adica baietii la fotbal sunt varza si vad o crestere a performantelor fetelor oriunde, oricand.

    bravo si baietilor care isi dovedesc valoarea: echipa de bob a Romaniei (merita credit), handbal si baschet! si fotbalul, dar acolo e mai complicat..
  • 0 (0 voturi)    
    multumim ca ... (Duminică, 12 decembrie 2010, 19:29)

    resita31 [utilizator]

    multumim ca ati mai spalat din rusina infrangerii echipei nationale de fotbal, la belgrad.
    doisprezece goluri... frumos...
    inca o data s-a demonstrat ca fotbalistii nostri sunt o mare dezamagire, iar satisfactiile vin din alte sporturi. HAI ROMANIAA!!! BRAVOO SI MULTUMIM FETELOR!!!