Romania s-a calificat in grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin, echipa pregatita de Radu Voina invingand categoric, scor 40-28, pe Serbia. Cea mai buna marcatoare a tricolorelor a fost Cristina Neagu (7 goluri), iar surpriza placuta a echipei nationale a fost portarul Talida Tolnai.

Radu Voina, victorie importanta contra SerbieiFoto: AGERPRES

Tricolorele au inceput slab partida cu sarboaicele, Neagu si compania fiind conduse cu 4-1. Apararea a gresit nepermis de mult, in timp ce in faza de atac romancele au insistat pe centru, acolo unde Serbia a aglomerat foarte bine.

Odata cu interventiile superbe ale Talidei Tolnai, Romania a revenit in joc, iar la pauza s-a intrat cu 20-14 in favoarea tricolorelor. Echipa lui Radu Voina a avut momente bune in debutul reprizei secunde, iar avantajul a devenit unul consistent (de 10 goluri). Nu s-a mai pus problema invingatoarei, iar scorul final (40-28) vorbeste de la sine despre desfasurarea ostilitatilor.

Cu toate acestea, trebuie remarcat faptul ca Romania a avut minute bune in care a "disparut" din joc, asa cum s-a intamplat si in infrangerea contra Danemarcei. Tricolorele vor incepe grupele principale cu doua puncte (cele castigate in disputa cu Spania).

Marcatoare Romania: Neagu (7),Galca (5), Elisei (5), Geiger (5), Manea (4),Han (3), Paraschiv (3), Chintoan (3),Fiera (2),Soit, Tivadar, Bradeanu.

"Pasii urmatori sunt 3, toti trei pe aleea slava, adica in compania Croatiei, Rusiei si a Muntenegrului. Daca nu vom rata nimic si vom arata ce am invatat din infrangerea cu Danemarca, vom ajunge in semifinale. Acolo unde, din pacate, multi din tara nu doresc sa ne vada. Nu vreau sa intru in detalii, nu e momentul acum, in mijlocul competitiei. Fetele au nevoie de sustinere si incurajari, oricine pierde un meci" - Cristian Gatu (Mediafax).

Romania: Talida Tolnai, Paula Ungureanu (Portari), Magdalena Paraschiv, Florina Chintoan, Roxana Han, Cristina Neagu, Aurelia Bradeanu, Ionela Stanca, Oana Manea, Cristina Varzaru, Ada Moldovan, Elisei Ardean, Oana Soit, Adina Fiera, Maria Tivadar, Melinda Geiger. Antrenor: Radu Voina.

Serbia: Dragica Tatalovic, Sladjana Djeric (portari), Katarina Tomasevic, Suzana Cubela, Katarina Krpez, Andrea Lekic, Dijana Stevin, Marina Dmitrovic, Sanja Damnjanovic, Tanja Vuckovic, Bilijana Balac, Sanja Rajovic, Sladjana Pop-Lazic, Jelena Zivkovic, Jelena Nisavic, Jovana Bartosic. Antrenor: Dusko Milic.