Publicul danez, laudat dupa ce le-a huiduit pe romance: Au lasat fair-play-ul la o parte si au pus presiune. Un public de nota 12

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 10 decembrie 2010, 10:57 Sport | Teamball

Danemarca - Romania, in finala mica la Europene
Foto: Agerpres
Publicul danez a ascultat indicatiile selectionerului nationalei de handbal feminin a Danemarcei si le-a huiduit pe tricolorele lui Radu Voina la fiecare atac, in cel de-al doilea meci al Grupei A de la Campionatul European.  Nationala Romaniei a pierdut in fata gazdei cu 22-25, iar danezii multumesc publicului pentru presiunea pusa pe adversare, antrenorul danez promitand ca data viitoare ii va ajuta si el pe suporteri. 

Romania a fost invinsa joi seara de nationala Danemarcei, echipa in fata careia nu mai pierduse din 2002. "Jocul s-a rupt la 17-15 pentru noi. Acolo ne-am pierdut luciditatea. Nu inteleg de ce! Ne-am precipitat, nu am mai fost la fel de concentrate in atac, am facut prea multe greseli individuale. Le-am si spus sa dam drumul la pase pe extreme. Or, noi ne-am axat pe centru, acolo unde apararea daneza e foarte puternica", a explicat selectionerul Romaniei, Radu Voina, pentru gsp.ro.

In ceea ce priveste arbitrajul de joi seara, selectionerul nu a vrut sa comenteze: "Nu vreau sa comentez arbitrajul, dar au fost trei actiuni consecutive pe extrema stanga unde trebuia fluierat ceva. Nu stiu ce, ca poate nu ma pricep eu, dar aceste surori gemene din Marsilia prea au favorizat jocul dur al danezelor, le-au lasat sa faca orice".

"Nu e nimic pierdut. Ne aflam la mana noastra. Acum suntem obligati sa batem Serbia si sa nu mai facem pasi gresiti", a concluzionat Voina. 

De partea cealalta, danezii sunt in al noualea cer dupa ce le-au invins pe romance. "Sunt foarte incantat. Cu acest meci am trecut marele test. Fetele au intrat pe teren cu gandul ca le putem invinge, au fost hotarate si au crezut ca lucrurile pot merge in favoarea lor", a declarat selectionerul Danemarcei, Jan Pytlick.

Tehnicianul danez i-a indemnat, inainte de meci, pe suporterii nationalei sa le fluiere pe romance la fiecare atac, sarcina de care fanii danezi s-au achitat cu brio. Presa daneza lauda publicul: "Au stat in picioare si au cantat. Au aplaudat atat de mult incat li s-au inrosit palmele si au huiduit echipa Romaniei cand aceasta avea posesia. Cei 6.476 de spectatori de pe Gigantium de joi seara au facut tot ceea ce antrenorul Jan Pytlick si jucatoarele au cerut. Au lasat deoparte fair-play-ul si au pus presiune pe adversarul Danemarcei".

Jucatoarele nationalei le-au multumit si ele spectatorilor: "A fost un public de nota 12. A insemnat foarte mult ca au huiduit si fluierat cand adversarele aveau mingea. Romancele nu mai puteau sa comunice si au inceput sa joace individual", a declarat Laerke Moeller.

"Fantastic. A fost pur si simplu uimitor. Nu am cuvinte sa-i laud destul - au fost incredibili. Al optulea jucator de pe teren", a mentionat si Karin Mortensen.

Selectionerul Pytlicka a promis ca data viitoare va ajuta si el publicul danez: "Publicul a pus multa presiune si promit ca ii voi ajuta si eu. Ar putea sa puna si mai multa presiune pe adversare".


Citeste mai multe despre   



















4590 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    Penibili (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:11)

    Rhadoo [utilizator]

    Sa mai aud vreodata vreun romanas cu pretentii de intelectual ca doar romanii sunt necivilizati fata de "imaculatii" occidentali...
    • 0 (2 voturi)    
      Penibil e comentariul lui Radu Voina, (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:17)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      scoate in evidenta slabiciunile noastre si punctele forte ale adversarelor. Banuiesc ca asa pregateste si urmatorul meci. Pai cum sa castigi cu o asemena tactica? parca ar lucra pentru echipa adversa. Ca sa castig un meci trebuie sa faci exact pe dos: sa scoti in evidenta punctele forte are propriei echipe si zonele slabe ale echipei adverse astfel incat fetele sa fie sigure pe ce se bazeaza pentru a castiga meciul.
  • +9 (17 voturi)    
    hmm (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:13)

    flo [anonim]

    ce fac genele de maimuta din oameni. Danezii, unde civilizatia e teoretic mult peste a noastra, s-au comportat ca la un meci de fotbal de liga 2-a.

    Si grav e ca sunt si mandrii de asta. Daca meciul era in Romania si romanii ii huiduiau la fiecare minge ar fi spus ca noi suntem o natie de lumea a treia...

    In schimb sunt convins ca la urmatorul meci pe care il vor avea la noi in tara o vor incasa pe doua planuri de la mamaliga europei: sonor si pe tabela!
  • +10 (16 voturi)    
    ZERO (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:13)

    DRAGOS [anonim]

    Un public de 2 lei, de nota 0..ca si natia lor de dementi..ati vazut ce fac dementii astia de oameni delifinilor? daca nu, atunci cautati Masacrul delfinilor Calderon din insulele Feroe...Danemarca .
    Pai pe langa ei chiar suntem sfinti
    • +10 (14 voturi)    
      Oameni de nimic (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:23)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS

      Desi pare incredibil, anual, acest masacru brutal si sangeros se petrece in Insulele Feroe, care apartin Danemarcei. Danemarca, o tara care se presupune a fi civilizata. Prea putine persoane din lume au cunostinta de acest eveniment oribil si lipsit de sensibilitate, care se repeta an de an. Acest crunt masacru este opera unor tineri care participa la el pentru a demonstra ca au devenit adulti (!!). Este absolut incredibil ca nu se poate face nimic pentru ca aceasta barbarie sa inceteze. O barbarie savarsita impotriva lui "Calderon", un delfin extrem de inteligent, care obisnuieste sa se apropie de oameni din curiozitate
  • +12 (16 voturi)    
    Ne vedem in finala (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:14)

    Emanuel [anonim]

    Si acolo va fi cu totul altfel ;)
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:02)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Emanuel

      Altfel, adica poate mai rau pentru noi, daca tot vor fluiera asa. Finala va fi intr-o arena cu 12.000 de locuri, deci loc pentru mai multi fluierasi.
  • -5 (17 voturi)    
    ... (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:14)

    Marcu [anonim]

    Tipic romanesc - am pierdut si acum incepem sa cautam vinovatii: arbitrii, publicul, aerul tare din Danemarca... Sigur ca noi nu am avut nicio vina, mai ales in prima repriza cand aveam vreo 3 goluri avansi si un om in plus si nu am reusit sa pastram diferenta pana la pauza...
    • +4 (4 voturi)    
      Recunosc ca mi-a clocotit (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:27)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      sangele in vene cand am citit aceasta stire. Stiu foarte bine ca fetele noastre sunt mult mai bune atat fizic cat si tehnic fata de daneze si am pierdut datorita labilitatii psihice. Se tot intampla asta si am impresia ca antrenorii sunt de vina. Radu Voina ar trebui sa inceteze sa le dojeneasca greselile, sa puna accent pe realizari ca sunt destule, unele fete avand chiar executii de exceptie, si sa le sporeasca increderea in ele.

      Hai Romania, sunteti cele mai bune!
  • +7 (11 voturi)    
    Jenant (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:18)

    sile [anonim]

    La cate eliminari le-au fost trecute cu vederea pe final, e clar ca ne-au invins arbitrele, nu echipa Danemarcei, cu toate greselile noastre.
    Cat despre publicul danez, cine stie, poate la urmatorul meci greu vin cu rosii si oua stricate.
  • +6 (8 voturi)    
    Pacat (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:20)

    ion ionescu [anonim]

    Suntem campioni mondiali cand e vorba de meciuri amicale. Cum vine vorba de ceva oficial, daca batem Danemarca, ne bate Spania, daca batem Spania, ne bate Serbia s.a.m.d. Nu suntem in stare sa ducem pana la capat o campanie mai serioasa, mereu ne poticnim de cate ceva.
  • -2 (12 voturi)    
    Nu prea stim sa pierdem... :( (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:24)

    valcea [anonim]

    Publicul mi sa parut extraordinar. Rar am mai vazut asa ceva. Ca au creat presiune asupra romancelor... bravo lor... Cand a jucat Ungaria la Valcea asa am facut si noi...
    • +2 (2 voturi)    
      si cand a jucat viborg (Vineri, 10 decembrie 2010, 17:55)

      marissar [utilizator] i-a raspuns lui valcea

      la bucuresti tot asa am facut?! nu! nu le-am huiduit pe daneze, chiar le-am aplaudat cand aveau executii bune. la final cand au ridicat cupa, toti romanii erau in picioare si le aplaudau! un public cu adevarat extraordinar stie sa faca galerie fara huiduieli.
  • +5 (7 voturi)    
    Cind vor veni... (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:31)

    Trojan.H [utilizator]

    Cind vor avea "civilizatii" vreun meci aici o sa-si ia niste petarde in cap de la "salbatici". Sau, ar mai fi si varianta in care Mica Sirena sa fie vopsita in culorile Romaniei.
    Iar Andersen a scris cele mai urite povesti pentru copii.
  • +5 (5 voturi)    
    time-out (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:46)

    Cosmin [anonim]

    lasind la o parte publicul, meciul nu s-a pierdut in tribune, s-a pierdut pe teren si (mai ales) pe margine: la 13-10 pt. noi, danezii au facut time-out in momentul oportun si s-au redresat; la 20-17 pt. daneze ce face Voina ca sa intrerupa seria gazdelor (era 6-2 in rep.2-a)? NIMIC, sta impasibil, mai luam 3 boabe (luasem deja 8 consecutiv)! La -6 diferenta, era prea tarziu time-out-ul. Cu Danemarca nu se pot recupera 6 goluri in 12 minute(marcasem 2 goluri in 18 minute!!!) Asa ca am pierdut pe mana antrenorului, antrenor care nu are stabilit nici un obiectiv la actualul Camp. European! Asa ca n-are rost sa ne ambalam prea mult, desi e tare greu! :)
  • 0 (4 voturi)    
    nu a fost corect din partea organizatorilor (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:54)

    Ovidiu [anonim]

    sa fluieri, sa canti, etc, e la alegerea fiecaruia din sala, au platit biletul, au dreptul sa se manifeste. Dar ce era cu muzica aia dupa fiecare gol al danezelor, cu folosirea microfonului si a sunetului din sala pt a le incuraja doar pe daneze? Aia nu mai e corect, organizatorii (nu vb de public) au incercat sa favorizeze o echipa din competitie.

    Sper ca fetele sa se mobilizeze si sa le dea peste nas la a doua intalnire, probabil in finala.
    • +2 (2 voturi)    
      finala (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:23)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      pentru a ajunge in finala trebuie sa batem rusia. Si tare ma tem ca n-o vom face.
  • +2 (4 voturi)    
    Voina (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:55)

    Marius [anonim]

    Dar despre antrenorul ce nu a castigat niciodata in cariera lui un meci greu, nu spune nimeni?
    • +1 (3 voturi)    
      ce? (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:22)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      ce sa spuna, ca la inceputul repürizei secunde a stat si s-a uitat cum de la 17-15 se face 17-23 cu mainile-n san fara sa faca nimic? Dupa time-out am inceput iar sa jucam, dar deja era mult prea tarziu. El e vinovatul pentru esec, nu publicul sau arbitrii.
    • +2 (6 voturi)    
      ai tupeu sau lipsa de bun simnt (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:57)

      TASE [anonim] i-a raspuns lui Marius

      se pare ca nu ai auzit de hambalistul radu voina.
      e stupid sa critici o persoana cand nu te ridici nici macar pana la glezna ei. fetel au luptat si cu adversarele, si cu sala si cu arbitrele . indiferent de rezultatul de ieri avem o echipa valoroasa cu jucatoare superbe la propriu si la figurat de care cred ca trebuie sa fim mandri.
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Vineri, 10 decembrie 2010, 13:59)

        Marcu [anonim] i-a raspuns lui TASE

        Tase, nu e lipsa de bun simt sa afirmi ca un foarte mare jucator de handbal este un antrenor mediocru. Dar este lipsa de inteligenta sa crezi ca automat un mare jucator va deveni un mare antrenor.
  • +1 (3 voturi)    
    .... (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:10)

    Vlad [anonim]

    bine ca nu au intrat si in teren sa joace...
    rusine publicului.

    parca sportul inseamna fair-play. cel putin eu asa am fost invatat.

    de ce nu se autosesizeaza institutiile abilitate?

    e clar, lumea se schimba. e din ce in ce mai rea si mai lipsita de discernamant. toti s-au luat dupa o maimuta. trist.
  • +2 (2 voturi)    
    hai sa fim putin mai realisti (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:11)

    hai sa fim putin mai realisti [anonim]

    in general eu cred ca prima vina este a noastra, pt ca intai de toate trebuie sa ne vedem de noi si greselile noastre .... e adevarat ca arbitrajul a avut cateva greseli, dar aceste greseli nu au influentat rezultatul incat sa ne indreptam vina doar spre el; eu consider ca greselile nostre au fost mult mult mai importante; la fazele de pe extrema tind sa dau crezare arbitrelor, daca ne uitam atent la acele minute cand noi usor ne-am indepartat de adversar e pt ca in acele minute mai mult am cersit in loc sa jucam la potentialul nostru de 100% ... e simplu sa dam vina pe unii si pe altii ... important e sa ne evaluam pe noi cat mai bine si dupa asta sa vedem si ceilalti factori;
  • -1 (1 vot)    
    arbitre (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:18)

    cet [utilizator]

    Unde sunt arbitrii (barbati) ? Femeile arbitru sunt mai subiective,mai ales la un meciurile feminine...
  • +1 (1 vot)    
    au pierdut pe mana lor (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:20)

    mozzy [utilizator]

    Toata lumea critica publicul; insa in prima repriza cand au reusit sa conduca cu 3 goluri diferenta, a fost acelasi public. Publicul pune presiune, dar nu baga goluri. Danezele erau de batut, pacat ca fetele noastre nu au gasit o solutie in atac in repriza a doua, 6 goluri sunt greu de recuperat. Nu-i nimic pierdut insa. Bravo fetelor, sa va vedem in finala. Asa cum s-au razbunat pe spania, o echipa muuult mai puternica decat a danemarcei, asa si-o vor lua si danezele.
  • +3 (5 voturi)    
    hmmmmmm (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:33)

    me [anonim]

    parca handbalu nu era sport de huligani...
    parca danezii erau oamen civilizati...
    parca exista ceva care se numeste fair play...
    parca huliganismul nu se lauda in public, ci se condamna...

    in conditiile astea stau si ma intreb, chiar sunt de vina jocurile video pentru violenta oamenilor, asemena specimene care incita la violenta nu au nici o treaba?!

    rusine! aveam pretentii mai mari de la danemarca!
  • +2 (2 voturi)    
    De aici se vede ca le era frica de echipa Romaniei (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:39)

    qwerty [anonim]

    I-au pus pe spectatori sa fluiere, pentru ca le era frica de romance. Trecuse destul timp de cand nu mai castigasera cu Romania.
  • -1 (1 vot)    
    astia nu stiu cun cin' se pun (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:40)

    stelistu [anonim]

    pai nu vin si ei la noi !
    • 0 (0 voturi)    
      nu ma omor (Vineri, 10 decembrie 2010, 18:36)

      dorian gray [anonim] i-a raspuns lui stelistu

      dupa meciuri...de niciun fel. Nici nu le frecventz.
      Dar mi-e ca de data asta am sa fac o exceptie:D Sa auda si ele cum se fluiera pe aici.
  • +3 (3 voturi)    
    Fair-play vs Sportivitate (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:49)

    Daniel [anonim]

    " ... au huiduit si fluierat cand adversarele aveau mingea. Romancele nu mai puteau sa comunice si au inceput sa joace individual", a declarat Laerke Moeller. >> Citat din articol.

    Daca asa ceva s-a intamplat esre FOARTE grav, este o totala lipsa de sportivitate! Practic nu le-au permis Romancelor sa joace. Puteau, la fel de bine, sa trimita Politia sa le retina, ar fi castigat sigur. Sau sa le confiste echipamentul la vama. Sau sa le lege cate o mana la spate.

    Din ce in ce mai mult si mai des se pierde din vedere ideea de SPORT, de onestitate (nu doar in handbal ci peste tot) ... Ne transformam toti in "chinezi" - <<orice pentru a castiga!!!>> Nu mai conteaza ca "imortant este sa participi nu sa castigi" ...

    Urat, foarte urat. In mod normal forul International ar trebui sa reactioneze.

    Acum ar fi frumos sa le dam o lectie de civilizatie. Ar fi frumos un public ROMANESC care sa nu huiduie adversarele doar sa incurajeze Romania, iar la sfarsit, indiferent de rezultat, sa le apaudam pe adversare. Si apoi sa le "batem buca."

    Hai, Romania, ca putem!
  • 0 (0 voturi)    
    mai asteptati !!!! (Vineri, 10 decembrie 2010, 13:01)

    val [anonim]

    Dupa meciul cu Spania in corul uratorilor am fost, cred, o voce "falsa " , cand am spus asteptati, nu va infoiati , ca aceasta echipa are un "talent" unic de a incepe bine si apoi sa se gripeze !! Acum mai asteptati ca aceeasi echipa de o incostanta uriasa nu numai de la meci la meci ci pe parcursul aceluiasi meci-vezi si asearea diferenta dintre prima repriza si a doua, de parca nu era acelasi public, poate sa-si revina !!! Iar despre Voina raman la parerea ca e depasit de scaunul pa care il ocupa si in loc sa atenueze din fluctuatiile echipei le accentueaza !!!
    • +2 (2 voturi)    
      Antrenorii astia de handbal (Vineri, 10 decembrie 2010, 13:33)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui val

      care s-au perindat la echipa nationala nu discuta intre ei? Toti cred ca daca se concentreaza pe reducerea greselilor din jocul fetelor vor castiga titlul. Nu asta-i tactica castigatoare! Tactica castigatoare este tocmai pe dos si anume ignoarea greselilor si scoaterea in prim plan a calitatilor jucatoarelor si pontentarea lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Amice (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 17:29)

      Regent [utilizator] i-a raspuns lui val

      Avem unul din cei mai buni antrenori ai Europei. Nu inteleg cum se gasesc unii pe aici sa conteste meritele lui Voina. Cand a mai ajuns oltchimul in finala ligii campionilor sau in semifinale? Cum se chinuie oltchimul acum, fara voina? La nationala, cand Romania castiga Cupa Mondiala toti se ingramadesc sa spuna intr-o doara "bravo fetelor" dar nu uita sa adauge ca am castigat "nu cine stie ce competitie, e un fel de amical". E nevoie de timp si putina rabdare, faptul ca Romania e acolo sus tot timpul e promitator. Daca Voina era un antrenor deloc bun nu mai era Romania vazuta ca favorita si nu le tremurau mainile danezelor pe minge. Cum apare o infrangere cum se gasesc toti sa comenteze. La victoria cu Spania n-am citit nici o critica la adresa antrenorului. Ca a cerut time-out mai tarziu asta o greseala pe care o poate face oricine, de unde stiti voi ce gandea? Apoi ca a criticat, o fi fost o reactie la cald, omul era dezamagit, se mai intampla. Daca nici nu a fost ascultat e normal sa critice.
  • -1 (3 voturi)    
    O natie de ignoranti! (Vineri, 10 decembrie 2010, 13:09)

    xolv [anonim]

    O natie de ignoranti, care merita cu prisosinta cat mai multe atentate teroriste!
  • +2 (2 voturi)    
    time-out-ul (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:30)

    CEAPA [anonim]

    Subscriu la parerea celui care a spus ca time-out trebuia cerut la 20-17 sau chiar mai repede(18-17). De ce a asteptat pana la 22-17 sau 23-17 nu inteleg. Aici a gresit antrenorul, e clar ca lumina zilei.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce va mai place sa exagerati (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:36)

    OzzyO [utilizator]

    Am pierdut, pentru ca asa pierdem noi de obicei, nu din cauza publicului. Apropo de cei doi comentatori isterici de aseara:
    http://ozzy.craiova-maxima.ro/2010/12/10/senzational-protv-incearca-sa-preia-tvr/
  • +2 (2 voturi)    
    "Danezii, unde civilizatia e teoretic mult peste " (Vineri, 10 decembrie 2010, 17:16)

    gigi [anonim]

    ce teorii tip Plesu ........
    adica prin definitzie noi nu suntem civlizatzi....
    ce penibil mod de gandire....pt asta as da afara totzi profesorii de liceu si facultate....asta e modul de gandire pe care il transfera elevilor....
    asta produce scoala romaneasca....
  • 0 (0 voturi)    
    Nota 12 (Vineri, 10 decembrie 2010, 23:26)

    the [utilizator]

    ... poate dupa sistemul de notare pâna la 20, în care nota 12 este limita de jos pentru trecut clasa ...
  • 0 (0 voturi)    
    Invingem numai daca avem voie... (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 17:49)

    Panthera Roz [anonim]

    In primul rind este vorba de sport si in domeniul asta pierzi sau cistigi.In al doilea rind,e vorba de un sport in care Nationala este mult in in fata bazei acestiuia in tara.Vreau sa zic ca nu mai avem o baza de masa,ca nu se practica cu adevarat de catre tineret,mai ales la nivel scolar asa cum era traditia la noi in "vremurile bune".A treia problema,la sporturile de echipa copiindu-se moda de la fotbal antrenorii sunt totdeauna tapi ispasitori.E absurd sa crezi ca la Nationala unde joaca fete care isi cistiga piinea la echipe mari din Europa,multe din ele putind sa ajunga antrenoare de mare succes mai e nevoie sa le invete Voina cum sa joace iar cine e prea tinar sa-l fi vazut jucind la vremea sa isi face pacat contestindu-l. Pierderea inexplicabila a unor meciuri isi are raspunsul in firea romanului,in labilitatea sa psihica.Va duceti aminte de Nationala de la fotbal cu baietii (incredibil inclusiv Hagi,Lacatus si dan Petrescu) cu parul vopsit multumiti de o mare victorie luind apoi bataie de la ..mi se pare Tunisia?Asata e adevarul,nu multumim cu putin si un succes in loc sa ne ambitioneze ne scoate in decor prin fumurile ce ne umbla imediat prin cap.Asa si cu meciul asta.Daca eram sa zicem o echipa Anglo-saxona,poate puteam crede ca este un calcul,ca nu batem echipa gazda in faza asta a competitiei fiind siguri de calificare prin infrngerea Serbiei (brr...grea problema),dar nu suntem si calmatilor ca vom juca pentru locurile 6-7.
  • 0 (0 voturi)    
    O parere. (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 22:19)

    Moromete [anonim]

    Danezii sunt in general civilizati... in sensul de politicosi si corecti. Ce legatura are un meci de handbal la care au fluierat si aplaudat cu civilizatia? Ce naiba, ca doar spectatorii aia nu erau la teatru!? Nici macar la tenis,...

    Daca s-ar fi jucat in Romania, si as fi fost la meci, le-as fi fluierat pe daneze si aplaudat pe ale noastre, ... si nu m-as fi simtit "necivilizat" pentru asta.