TVR2

​CE Handbal Romania - Danemarca 22-25/ Prima dezamagire

de A. S.     HotNews.ro
Joi, 9 decembrie 2010, 21:47 Sport | Teamball

Zid in fata Danemarcei
Foto: Reuters
Echipa feminina de handbal a Romaniei a pierdut in fata Danemarcei, in grupa preliminara A, la capatul unui meci in care a platit tribut inconstantei: tricolorele au avut 15-14 la pauza, insa au ratat complet repriza secunda in care nu au marcat decat 7 goluri.

Echipa Romaniei a ratat un moment favorabil inca din prima perioada a jocului, cand a avut 3 goluri avans, insa greselile au adus formatia daneza la un singur gol, inaintea pauzei.

In partea a doua, Romania - incurajata de doua sclipiri ale Cristinei Neagu - a renuntat la jocul de echipa si asteptat prea mult de la rezolvarile individuale. Danemarca a blocat-o pe Neagu, s-a aparat exact si a reusit sa faca rost de 5 goluri avans, pentru un final care i-a adus prima victorie, in joc oficial, contra Romaniei, in ultimii 8 ani.

Marcatoare
Neagu 8
Varzaru 4
Fiera 3
Stanca 3
Elisei 1
Soit 1
Geiger 2.

Rezultate Grupa A
Spania -  Romania 26-30
Danemarca - Serbia 25-20
Spania - Serbia 26-23
Romania - Danemarca 22-25

Clasament
1. Danemarca 4p
2. Romania 2p +1
3. Spania 2p -1
4. Serbia 0p.

Ultima etapa, sambata:
Romania - Serbia (19,45)
Spania - Danemarca (21,45)

Primele trei clasate se califica in grupele principale.























7526 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    live (Joi, 9 decembrie 2010, 21:52)

    live [anonim]

    http://www.ehf-euro.com/Stream.2860.0.html
  • 0 (0 voturi)    
    UNDE?? (Joi, 9 decembrie 2010, 21:53)

    Ioan Alexandrescu [anonim]

    Unde îl pot vedea pe net???????
    • +1 (1 vot)    
      live (Joi, 9 decembrie 2010, 21:56)

      live [anonim] i-a raspuns lui Ioan Alexandrescu

      http://www.ehf-euro.com/Stream.2860.0.html
    • -4 (6 voturi)    
      Ce sa mai vedem!? (Joi, 9 decembrie 2010, 22:50)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui Ioan Alexandrescu

      Suntem, vai de noi!
      • +1 (1 vot)    
        M-ATI UMPLUT VOI DE MINUSURI (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 20:28)

        neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui neaga1900

        Dar dreptatea a fost de partea mea, din pacate,,,,
  • 0 (0 voturi)    
    live pe net (Joi, 9 decembrie 2010, 22:02)

    live pe net [anonim]

    http://www.ehf-euro.com/Stream.2860.0.html
  • +2 (2 voturi)    
    HAI ROMANIA!!!! (Joi, 9 decembrie 2010, 22:25)

    Mari [anonim]

    Hai fetele ca se poate. De data asta o sa ne mearga bine!!!
  • +1 (9 voturi)    
    Frumoasa prima repriza! (Joi, 9 decembrie 2010, 22:33)

    Corina [anonim]

    Bine jucat in prima repriza! Fetele noastre au energie, alearga bine si nu se lasa intimidate de daneze. Ambele echipe sunt foarte, foarte bune! Trebuie luptat din rasputeri pentru o victorie!

    Din nefericire danezii au adoptat o tactica incorecta. In sala unde se joaca se pune muzica in difuzoare de fiecare data cand echipa daneza marcheaza! E un campionat european, nu e un meci amical! Incurajarile sonore trebuie sa fie facute in egala masura pentru ambele echipe in sala in care se joaca. Cel putin in difuzoare! Danemarca este gazda unui campionat european si nu ar trebui sa le fie permis asa ceva! Nu e corect! In difuzoare se aud numele danezelor, incurajari pentru daneze si atat! Si antrenorul lor a spus inainte de meci ca ar fi bine ca publicul sa fluiere de fiecare data cand romancele sunt in posesia balonului! Nu e in regula! Rusine organizatorilor!
    • 0 (6 voturi)    
      atit (Joi, 9 decembrie 2010, 23:02)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui Corina

      Pai daca Danemarca joaca acasa, cum sa nu fie asa? Daca ar fi campionatul mondial in Romania, nu ar fi fost la fel?
      In repriza a doua foarte dezamagitor...am numarat peste 20 de atacuri ratate de roamance. Vreo 10 la rind. la 17-22 nu am mai putut si am inchis TV-ul.
      • +5 (9 voturi)    
        INCORECT! (Joi, 9 decembrie 2010, 23:18)

        Corina [anonim] i-a raspuns lui Alecu

        "atat" nu ai citit cu atentie! Danemarca e gazda, in tara lor se joaca un campionat european! Publicul face ce vrea in sala, dar la microfonul oficial al salii nu e permis sa se incurajeze o echipa anume! Ei au pus un comentator care incuraja echipa lor la un campionat international! Ei sunt numai gazde, nu e campionatul lor! Comentatorul trebuia sa zica in engleza ce avea de zis pentru ambele echipe si atat! Doar pentru ca se joaca la ei in tara nu e normal sa se incurajeze singuri in mod oficial!
        • 0 (0 voturi)    
          Pe jumate (Vineri, 10 decembrie 2010, 5:15)

          Dodu [anonim] i-a raspuns lui Corina

          Intr-adevar, crainicul trebuie sa anunte si in Engleza, schimbari, scoruri, si anunturi generale, insa poate sa faca si anunturi numai pentru suporterii gazda. Nu a incurajat propriu zis jucatoarele, a indemnat suporterii sa incurajeze, si cu melodiile de la golurile danezelor la fel, nu e ceva anormal. Se poarta si pe la noi...la fotbal, crainicul stadionului face anunturi la schimbari, etc. si in engleza, insa mai spune un: hai sa incurajam echipa, etc. si baga melodii dupa ce inscriu romanii, stiu ca nu e campionatul european, insa sint cam aceleasi reguli.
    • +1 (3 voturi)    
      Frumoasa prima repriza! (Joi, 9 decembrie 2010, 23:48)

      ID123 [utilizator] i-a raspuns lui Corina

      Ai mare mare drptate. Ar trebui sanctionati.
  • 0 (6 voturi)    
    niste tarani (Joi, 9 decembrie 2010, 22:54)

    turistul [anonim]

    ce public de 2 bani ... ce crainic de 2 bani ... fluieraturi de trezesti mortii cand ataca romania si aplauze si incurajari cand ataca danemarca ... cu astfel de spectatori fetele barbie pot castiga si cu campioana mondiala masculina ...
    • -1 (5 voturi)    
      Ei hai (Joi, 9 decembrie 2010, 23:18)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui turistul

      Te pomenesti ca in romania publicul ar fi aplaudat in mod egal.
      Asa este peste tot in lume, publicul isi ajuta echipa favorita.
      • 0 (2 voturi)    
        Ei hai (Joi, 9 decembrie 2010, 23:51)

        ID123 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Da dar crainicul?..Nu a fost deloc ok
      • 0 (0 voturi)    
        Ba tarani (Vineri, 10 decembrie 2010, 8:26)

        George [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Nu trebuia publicul sa aplaude in mod egal, dar sa nu uitam ca aici e vorba de sport feminin in primul rand. Sa fluieri niste fete in halul ala, nu arata prea multa educatie.
  • 0 (6 voturi)    
    tristele alea de arbitre (Joi, 9 decembrie 2010, 23:12)

    procust [anonim]

    Au un singur Atu: O singura Mama de care sa fie injurate.
  • +2 (6 voturi)    
    s-a mai spulberat un vis (Joi, 9 decembrie 2010, 23:14)

    suca [anonim]

    danezii au dat dovada de cea mai crasa lipsa de bun simt.
    ii stiam civilizati, dar se pare ca suntem mai civilizati ca ei.

    URAT!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Mesaj (Joi, 9 decembrie 2010, 23:17)

    Mario Popa [anonim]

    Cine are francezi si danezi printre colegi sa le transmita din partea mea ca sunt 2 natii de animale:
    francezi - pentru arbitraj
    danezi-pentru comportament public si crainic
  • +1 (3 voturi)    
    am pierdut pe mana noastra (Joi, 9 decembrie 2010, 23:17)

    toro [utilizator]

    Mult prea multe ratari si ce este mai rau, au fost platite cu goluri ushoare pentru daneze. Cel putin 4-5 goluri ale danezelor scapate singure cu portarul. Asta nu e in regula.
    Dar un meci fain. Romania ishi poate reveni. Daca le rup fashu la daneze in finala, ar fi rasul curcilor. :P
    • +2 (2 voturi)    
      Curcile nu rad... (Joi, 9 decembrie 2010, 23:45)

      dan [anonim] i-a raspuns lui toro

      Noua ne lipseste constanta si pregatirea tactica a jocului. Noi ne-am ingramadit pe centru si pe flancuri, am simulat,am tras aiurea si am lobat ca niste amatoare... In afara de Neagu nu prea am vazut nimic care sa-mi intareasca speranta ca ne vom mai intalni cu danezele in finala. Ca vorba aia, ce te faci daca dai peste rusoaice sau norvegience? In halul in care am ratat si pierdut mingiile matura cu noi sala de ne umplem de rusine. Au pierdut, asta e, poate trag niste invataminte si data viitoare pun si creierul in functiune...
  • -2 (8 voturi)    
    Bravo Gazdelor ! (Joi, 9 decembrie 2010, 23:18)

    Andy Latimer [utilizator]

    Rusine Romania ! Rusine mai ales Varzaru (o doare in 14 de nationala) ! Rusine Voina ! Tadici e cu o clasa peste asta ! Gazdele au fost mai smechere decat ale noastre !
  • 0 (0 voturi)    
    23-15 (Joi, 9 decembrie 2010, 23:19)

    muciflenduri [anonim]

    In ultima vreme da 8, nu 7.
  • 0 (0 voturi)    
    s (Joi, 9 decembrie 2010, 23:19)

    ddd [anonim]

    daca a fost 23-25 si am avut 15-14 la pauza, cum se poate sa fi marcat 7 goluri in reprixa a doua ? s-a schimbat matematica ?
    • 0 (0 voturi)    
      Tactica e de vina! (Joi, 9 decembrie 2010, 23:27)

      Corina Oana [utilizator] i-a raspuns lui ddd

      Antrenorul nostru le zicea fetelor in prima repriza sa le faca pe daneze sa astepte! Cu alte cuvinte sa traga de timp in loc sa se lupte sa mareasca diferenta! Trebuie schimbata tactica!
    • 0 (0 voturi)    
      TX (Joi, 9 decembrie 2010, 23:29)

      AS [anonim] i-a raspuns lui ddd

      Nu s-a schimbat matematica; a fost o "greseala de tipar", in titlu. Multumesc de atentionare!
  • +1 (1 vot)    
    handbal (Joi, 9 decembrie 2010, 23:19)

    aen [anonim]

    la fel ca in ultimii ani plecam favorite....si incheiem ca o deziluzie....penibile
    • +1 (1 vot)    
      Se poate si mai bine! (Joi, 9 decembrie 2010, 23:25)

      Corina Oana [utilizator] i-a raspuns lui aen

      Exact la asta ma gandeam si eu! Am jucat bine in prima repriza si ne-am lasat pe o ureche in a doua repriza! Trebuie schimbata tactica! In a doua repriza nu au fost la inaltime! Se poate si mai bine!
  • -1 (3 voturi)    
    mentalitate (Joi, 9 decembrie 2010, 23:23)

    Clujeanul [anonim]

    Au cedat presiunii publicului prea usor.
    Victorie meritata a danezelor, dar ceva m-a enervat rau de tot, si aici ma refer la crainic.
    Fiind o competitie europeana, nu mi se pare normal ca acel crainic sa strige cu galeria si sa-i impulsioneze. Trebuia sa fie neutru.

    Nu stiu care ar fi regulile la handbal, dar la fotbal nu s-ar fi putut intampla acest lucru.
    • +1 (1 vot)    
      Corect! (Joi, 9 decembrie 2010, 23:33)

      Corina Oana [utilizator] i-a raspuns lui Clujeanul

      Super corect! Au castigat danezele pentru ca au luptat!

      Dar crainicul trebuie dat afara si sa nu mai comenteze un meci in viata lui! Danezii ar trebui de fapt descalificati pe treaba asta! Dar daca noi nu protestam... stiti treaba cu copilul care nu plange! La pauza trebuie depus un protest la oficialii campionatului!
  • -1 (5 voturi)    
    Descalificare pentru Danemarca! (Joi, 9 decembrie 2010, 23:35)

    Corina Oana [utilizator]

    Pe treaba cu comentatorul ar trebui descalificata Danemarca!!!!!!

    Romania trebuie sa protesteze!!!!!

    Dar a doua repriza a fost pierduta pe greselile proprii! Bafta in continuare! Am piedut numai o batalie, nu si razboiul!
  • -1 (3 voturi)    
    DEZAMAGIRE (Joi, 9 decembrie 2010, 23:38)

    IrinaD [anonim]

    Mie mi s-a parut ca s-a jucat bine ,dar nu e posibil ca acel crainic sa se comporte cum a facut-o.Si ne huiduiau la fiecare pasa. Nu am vazut niciun pic de fair play. Iar de arbitraj nu mai zic...Se poate, dar sa se joace corect de la un capat la altul. E handbal,nu K1
  • -1 (5 voturi)    
    DEZAMAGITOR (Joi, 9 decembrie 2010, 23:46)

    ID123 [utilizator]

    Mie mi se pare ca au jucat bine romancele. Dar au fost descurajate de un crainic care nu are respectat nicio regula a bunului-simt , de un public lipsit de fair-play, de greselile arbitrilor si de un joc de-a dreptul brutal. E handbal, nu K1
  • +3 (3 voturi)    
    in seara asta... (Joi, 9 decembrie 2010, 23:54)

    egroeg [anonim]

    echipa n-a avut portar.
    cand iei 7-8 goluri de la 9 m nu vad ce pretentii poti avea.
    in plus,danezele au fost mult mai inspirate in atac.Ale noastre se chinuiau din greu pana sa reuseasca sa traga la poarta.
    sa speram ca-si revin la meciul cu Serbia.
  • +2 (2 voturi)    
    Apararea a fost zero (Vineri, 10 decembrie 2010, 1:16)

    Mihai Dumitrescu [anonim]

    Altadata punctul forte al echipei Romaniei, apararea a fost astazi de nerecunoscut. Rike Skov a dat 3 goluri in prima repriza pe centru (unde era Mika Bradeanu, care nu avea de tinut pivot, dar nici nu iesea sa se apere la omul cu mingea, respectiv Skov), iar replierea a fost NULA. Am luat, conform statisticii EHF pe care tocmai am consultat-o, 13 goluri (!!!) pe contra-atac, adica mai bine de jumatate din golurile Danemarcei. In atac ne-am bazat doar pe super-valoarea Cristinei Neagu, iar inter dreapta nu am avut (Soit a inscris 1 gol din 9m, iar Geiger inca unul, al doilea fiind din 7m. Cam putin pentru interi dreapta). Extremele n-au miscat in front, Roxana Gatzel-Han a fost oaia neagra in cele 12 minute jucate, permitand (prin ratarile de pe semi-cerc) contra-atacuri daneze ce au dus scorul de la un extraordinar 17-12 pentru Romania la un neverosimil 23-17 pentru Danemarca, in minutul 48! Radu Voina a fost extrem de neinspirat cerand time-out cand a fost prea tarziu, iar jocul de dupa time-out a frizat absurdul: s-a insistat cu doi pivoti cand Cr. Neagu era tinuta om la om, astfel incat ajunsese sa joace inter stanga chiar Oana Manea, care e pivot!!!!!
    Per ansamblu o cadere inexplicabila in repriza a doua, cand am inscris doar 7 goluri (in 30min!!!) si am primit nu mai putin de 11. Danemarca este si va fi o echipa de batut, dar astazi comentatorul salii a fost partinic (lucru interzis la competitiile oficiale) si asta si-a pus clar amprenta pe evolutiile romancelor. Visul unei noi finale s-a incheiat in seara asta, chiar si cu 3 victorii in faza urmatoare ne va fi greu sa repetam performanta din 2005
  • 0 (0 voturi)    
    cel mai important meci e urmatorul (Vineri, 10 decembrie 2010, 9:13)

    Speranta [anonim]

    Fetele au suficienta experienta ca sa reziste publicului si crainicului. Deznadejdea lor a venit din nereusite, unele provocate de arbitre care gesticulau larg catre jucatoarele noastre, acuzandu-le ca simuleaza. Inadmisibil sa treaca usor cu vederea procedeul de judo cu care Stanca a fost pusa la pamant, sau Neagu rasucita si trantita de podea. Sper sa invete fetele din acest meci si sa castige tot, cu furie constructiva, tavalind echipele adverse la minim 5 goluri diferenta de acum incolo! Hai Romania, bateti Serbia!
  • +1 (1 vot)    
    romanca traducatoare (Vineri, 10 decembrie 2010, 10:53)

    mihai stirbu [anonim]

    nu stiu de unde au gasit o romanca care stie daneza si care traducea pentru danezi tot ceea ce spunea voinea jucatoarelor. danezii se pare ca au platit o romanca flamanda cu ceva bani de buzunar, ca sa afle tactica antrenorului. s-a mers prea departe si pentru ce? sa zica si ei ca in sfarsit au invins romania intr-un meci, dupa 8 ani
  • +2 (2 voturi)    
    E bine si e rau (Vineri, 10 decembrie 2010, 11:36)

    ion [anonim]

    E bine si e rau.

    Eu zic ca e bine ca am pierdut ACUM. Daca mergeam bine in continuu ni se urca la cap si pierdeam intr-o faza superioara. Infrangerea asta poate sa ne trezeasca un pic.

    E rau ca am pierdut jucand atat de prost in repriza a doua. Daca ne uitam cu atentie la clasament vedem ca era al naibii de important sa pierdem la o diferenta mica. Fiecare gol conta.

    Acum putem sa batem Serbia si sa mergem acasa. Exemplu: batem Serbia cu 1 gol, Spania bate Danemarca la 4 goluri, Spania si Danemarca merg mai departe.

    Trebuie sa batem Serbia de la 3 goluri in sus.

    Dar daca nu facem asta, apoi nici nu meritam sa mergem mai departe.

    Echipa are ceva potential, dar pare, in multe momente, cam iesita din meci. Apararea e mult prea moale. Si Voinea ar trebui sa se trezeasca si el. Am avut meciul in mana si ne-am cam batut joc de el. Danemarca era clar de batut, dar trebuia tinuta mereu la o distanta de 4-5 goluri, ca sa linistesti tribuna (si crainicul!)
    • 0 (0 voturi)    
      mda... (Vineri, 10 decembrie 2010, 18:27)

      dani [anonim] i-a raspuns lui ion

      mestere... se califica 3 echipe din grupa asta. :D
  • 0 (0 voturi)    
    AR TREBUI SCHIMBAT CEVA (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:37)

    olimpiu [anonim]

    Inca odaat ne-am poticnit.Avem jucatoare ,dorinta ,experienta si totusi nu ne iese.Poate ar trebui sa nu mai castigam momeli ,chiar daca atractive gen cupa mondiala sau mai stiu eu ce.Amicalele nu sunt decat amicale si atat.Altii ami isteti ca noi pierd acolo ,isi verifica adverssarii si creeaza iluzia ca asta ar fi diferenta de valoare,creind un complex de superioritate pentru noi.Ar trebui sa participam cu rezervele sau cu tineretul si sa ii ardem la competitiile oficiale unde e durerea mai mare.Ceea ce mi de pare mie cel mai dureros este ca desi avem antrenori fosti mari campioni ,si cand spun asta vorbesc din e am vazut in copilaria si adolescenta mea nu din povestiri,jocul nostru nu prea a evoluat.Jocurile de echipa astazi se joaca mult mai dur.Nu este un lucru bun ,asta nu aduce neaparat spectacol dar asta este realitatea si din nefericire nu o putem schimba.Se joaca deci foaret agresiv si in mare viteza.Apoi ,si aici cred ca este marea hiba a jocului nostru nu stim sa ne adaptam din mers schimbarilor tactice ale adversarului.Totul grevat pe o lipsa de concentrare si usurinta de a trata adversarul cu "rautate" in momnentul cand este clar dominat.Astia te calca in picioare cand esti jos.Cam asa se joaca ,fair playul este pentru declaratii de presa.Poate ca a venit timpul sa ne scolim antrenorii prin astfel de tari,sa acceptam ca avem de invatat.Nu se mai lupta cu sabia ci cu arme automate.Si nu este valabil numai pentru handbal.Pana nu ne schimbam nu vom castiga nimic important ci doar turnee amicale.Ca sa nu mai vorbesc de lipsa oricarei politici din parteastatului in a sustine sportul.Avem nevoie de un minister al sportului condusa de profesionisti capabili sa inteleaga provocarile schimbarii in acest domeniu .Altfel ,nu vom mai avea nici macar iluzii peste cativa ani.Dupa aceasta generatie nu prea vine nimic.Apropo cati dintre tinerii romani azi mai stiu ca Romania a fost de 4 ori campioana mondiala la handbal masculin?