CE Handbal Romania - Spania 30-26/ In grafic

de A. S.     HotNews.ro
Marţi, 7 decembrie 2010, 19:11 Sport | Teamball

Varzaru, cea mai buna jucatoare contra Spaniei
Handbalistele pregatite de Radu Voina au deschis cu o victorie participarea la Europenele din Danemarca si Norvegia: 30-26 contra Spaniei, echipa care ne batuse la ultimele doua turnee finale (la Euro 2008 si la Mondialele din China).

Putea fi un meci mult mai usor, judecand dupa imaginea primei reprize, castigata cu 15-10, si primele 10 minute din partea secunda, cand am dus diferenta la 8 puncte!

Spania s-a reorganizat si a profitat de numarul mare de schimbari efectuate de antrenorul Radu Voina, astfel ca Romania s-a trezit cu echipa iberica la doar 4 goluri diferenta, in minutul 52!

In acel moment, au reintrat Galca-Stanca si Varzaru, cele mai bune marcatoare ale echipei noastre, iar meciul a fost rezolvat: victorie cu 30-26, obtinuta de valorile consacrate ale nationalei romane, in fata unei Spanii care a gresit nepermis de mult pentru acest nivel al handbalului.

Au marcat Varzaru 9 goluri, Stanca - 7, Cristina Neagu 4, Soit 3, Fiera si Manea - 2, Bradeanu, Tivadar si Elisei - cate unul.

Peste doua zile, in urmatorul meci la EURO 2010, nationala romana va intalni Danemarca (echipa care a castigat cu Serbia, 25-20, in cealalta partida a grupei noastre).

• +9 (9 voturi)
    Hai Romania !!! (Marţi, 7 decembrie 2010, 19:18)

Motanu [anonim]

Fetelor, amintiti-va ca in 2005 ati iesit Vice-campioane Mondiale, iar in 2007 v-ati oprit in semifinale.
    Ar fi frumos ca anul acesta sa atingeti si la europene macar semifinalele.
  • +7 (7 voturi)
    Hai Romania!!!! (Marţi, 7 decembrie 2010, 19:35)

Mari [anonim]

Hai fetele. Bafta!!! Sper sa incepem cu dreptul
      Avem cea mai buna echipa din lume (Marţi, 7 decembrie 2010, 20:46)

Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Mari

la handbal feminin. Nu echipa adversa ne bate in meciurile cu miza mare ci emotiile pricinuite de gandul la titlu.
      • +4 (4 voturi)
        true (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:53)

toro [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

Sunt cele mai bune, doar psihicul le tradeaza uneori, dar shi antrenorul mai face gafe. Anyway, e incredibil ce realizeaza fetele astea intr-o tara gatuita de atata shituri. Respect pe viata :)
  • +4 (8 voturi)
    Vamos Romania! (Marţi, 7 decembrie 2010, 19:45)

gigi marga [anonim]

Hai fetele... pe ele pe mama lor de iberice!
    • 0 (2 voturi)
      ... (Marţi, 7 decembrie 2010, 22:56)

fly. [utilizator] i-a raspuns lui gigi marga

Mai usor cu expresile... colorate :) Ne putem exprima entuziasmul fata de echipa Romaniei si putin mai civilizat, nu?
    live (Marţi, 7 decembrie 2010, 20:33)

live [anonim]

bravo (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:50)

eduardpetrut [utilizator]

bravo fetelor acum ne demonstrati ca suntem o tara de incuiati, care nu stim sa apreciem performanta sportiva realizata la un nivel exceptional
    LIGA lu' mitica o mare de minciuna si caractere suburbane

trebuie sa vedeti si ce-a facut steaua turabo la baschet

astea sunt sporturi in care ar trebui investit nu in analfabetii de la fotbal
    Felicitari, fetelor! (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:58)

nico [anonim]

Si mult succes in continuare! Suntem mandri de voi!!!
    Bravo!!! (Marţi, 7 decembrie 2010, 22:57)

resita31 [utilizator]

Bravo si multumim, fetelor!!!
    Adevarate sportive de performanta!!!
    Se vede clar ca au spirit de performere,... daca erau fotbalistii nostrii, ar fi facut pe ei de frica daca ar fi jucat cu Spania... ar fi plecat la meci pe jumatate invinsi, iar daca ar fi fost condusi, le-ar pica moralul de tot...
    Dar fetele noastre, desi au mai fost invinse de iberice, de data asta le-au invins. Performere adevarate!
    Felicitaaaari!!!
    Un european foarte greu (Miercuri, 8 decembrie 2010, 0:32)

Gaby [anonim]

(null)
    Bravo (Miercuri, 8 decembrie 2010, 9:05)

Dinu [anonim]

Bravo fetelor,a fost o victorie de moral in fata ibericelor.A fost minunat ca ati depasit acest handicap ceea ce dadea impresia ca nu-l putati depasi.In repriza a doua au fost momente de relaxare,nu trebuie sa le da-ti ocazia adversarelor sa revina in joc.Trebuie sa invatati din greselile pe care le-ati comis,sa nu se mai repete.O nota in plus pentru Cristina Varzaru,se cunoaste ca joaca probabil la ce-a mai buna echipa din lume,Viborg.Mult succes in continuare,hai fetelor,va tinem pumnii.