Handbalistele pregatite de Radu Voina au deschis cu o victorie participarea la Europenele din Danemarca si Norvegia: 30-26 contra Spaniei, echipa care ne batuse la ultimele doua turnee finale (la Euro 2008 si la Mondialele din China).

Varzaru, cea mai buna jucatoare contra SpanieiFoto: Reuters

Putea fi un meci mult mai usor, judecand dupa imaginea primei reprize, castigata cu 15-10, si primele 10 minute din partea secunda, cand am dus diferenta la 8 puncte!

Spania s-a reorganizat si a profitat de numarul mare de schimbari efectuate de antrenorul Radu Voina, astfel ca Romania s-a trezit cu echipa iberica la doar 4 goluri diferenta, in minutul 52!

In acel moment, au reintrat Galca-Stanca si Varzaru, cele mai bune marcatoare ale echipei noastre, iar meciul a fost rezolvat: victorie cu 30-26, obtinuta de valorile consacrate ale nationalei romane, in fata unei Spanii care a gresit nepermis de mult pentru acest nivel al handbalului.

Au marcat Varzaru 9 goluri, Stanca - 7, Cristina Neagu 4, Soit 3, Fiera si Manea - 2, Bradeanu, Tivadar si Elisei - cate unul.

Peste doua zile, in urmatorul meci la EURO 2010, nationala romana va intalni Danemarca (echipa care a castigat cu Serbia, 25-20, in cealalta partida a grupei noastre).