Formatia de handbal masculin UCM Resita a invins, sambata, in prima mansa a saisprezecimilor de finala ale Cupei Cupelor, formatia poloneza Wisla Plock, scor 34-30. Tot sambata, fetele de la HC Dunarea Braila s-au calificat in optimile de finala ale Cupei EHF, dupa ce au trecut cu scorul general de 52-47 de campioana Greciei, Ormi-Loux Patras.

UCM Resita a facut un meci bun in fata polonezilor de la Wisla Plock, reusind sa se distanteze la trei goluri dupa primele sase minute (4-1). Resitenii lui Gligore Czari si-au pierdut insa concentrarea si s-au vazut egalati la 5, dupa zece minute. Valentin Ghionea si compania au refacut insa diferenta de trei goluri si au intrat la pauza in avantaj: 16-13.

Polonezii au profitat inca o data de o perioada mai slaba de joc a resitenilor si au restabilit egalitatea, in minutul 40 (20-20). Motivati, handbalistii de la UCM Resita s-au aruncat in atac si s-au distantat chiar si la cinci goluri (28-23). Romanii s-au impus in final cu 34-30, urmand ca mansa decisiva pentru calificarea in optimi sa se joace saptamana viitoare, in Polonia.

Marcatori UCM Resita: Petrea 9 goluri, Ghionea 8 goluri, Georgescu 4 goluri, Paraianu 4 goluri, Vujadinovic 4 goluri, Fenici 2 goluri, Rohozneanu 2 goluri, Stamate 1 gol

HC Dunarea Braila a obtinut pe propriul teren calificarea in optimile de finala ale Cupei EHF. Dupa victoria la limita din mansa tur (22-21), elevele Alexandrinei Soare au obtinut o noua victorie, sambata, in fata campioanei Greciei, scor 30-26.

Brailencele si-au impus ritmul inca din primele minute, distantandu-se de-a lungul partidei si la sapte goluri.

Marcatoare HC Dunarea Braila: Moldovan 9 goluri, Brot 5 goluri, Dancu 5 goluri, Tomuleanu 3 goluri, Adespii 2 goluri, Craciun 2 goluri, Lazarin 2 goluri, Luca 2 goluri