Baraj Campionatul Mondial de Rugby

Rugby: Uruguay - Romania 21-21/ La un pas de CM

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 21:53 Sport | Teamball

Stejarii, aproape de Cupa Mondiala
Foto: Rompres
Echipa nationala de rugby a Romaniei a terminat la egalitate, scor 21-21, partida disputata, in deplasare, contra Uruguayului in barajul de calificare pentru Campionatul Mondial din 2011 (va avea loc in Noua Zeelanda).

Stejarii au dominat in mare parte disputa de la Montevideo, tricolorii conducand, pe rand, cu 3-0, 9-0, 14-5 (la pauza), 14-8, 19-11 si 21-16. Finalul meciului le-a apartinut insa gazdelor, iar mansa tur dintre Uruguay si Romania s-a incheiat la egalitate, scor 21-21.

Romania a inceput in formula: 15. Vlaicu Florin, 14. Fercu Catalin, 13. Gal Csaba, 12. Dimofte Ionut, 11. Lemnaru Madalin, 10. Dumbrava Danut, 9. Sarbu Lucian, 8. Manta Alexandru, 7. Tonita Ovidiu, 6. Burcea Stelian, 5. Ursache Valentin, 4. Socol Sorin (cpt), 3. Dima Dragos, 2. Tincu Marius, 1. Balan Bogdan.

Returul va avea loc in data de 27 noiembrie, ora 17.00, pe stadionul Arcul de Triumf.

Echipa care se va califica va fi repartizata in Grupa B de la turneul final, alaturi de Argentina, Anglia, Scotia si Georgia.


Citeste mai multe despre   






















2774 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    inca un pic (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 22:24)

    florinelul [utilizator]

    si suntem in noua zeelanda. hai stejarii!
  • +1 (1 vot)    
    Romania Rugby (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 23:24)

    rob [anonim]

    Tradition and respect....Go Oaks!!! Go Romania!!!
  • -1 (1 vot)    
    Pacat ca... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 0:31)

    bobbo [anonim]

    ... rugby-ul a ajuns asa de ne-important in Ro.

    In 20 de ani cred ca va fi o amintire numai.
  • +2 (2 voturi)    
    "felicitari" TVR! (Duminică, 14 noiembrie 2010, 10:33)

    gimini [utilizator]

    "Felicitari" TVR pentru transmisiunea in direct! Si frigiderul plin de carne le urez!

    Noroc ca am gasit meciul online pe GSPTV... Puteam sa batem, pacat de caderea din repriza a 2-a, dar sa nu uitam ca s-a jucat la 32 de grade, in Uruguay fiind acum mijlocul verii.

    Oricum, la ce am vazut aseara nu cred ca ai nostri vor avea probleme sa invinga in retur. Hai Romania!
    • 0 (0 voturi)    
      Esti rau... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 11:38)

      TVR-ul duce greul [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Acum tu ce ai vrea,ca d-na Culcer sa fie rugbysta trup si suflet,ca sa-ti dea tie meciul la TVR ?!
      • 0 (0 voturi)    
        TVR e public (Duminică, 14 noiembrie 2010, 12:48)

        roboman [anonim] i-a raspuns lui TVR-ul duce greul

        Atata timp cat e vorba de echipa NATIONALA am pretentia ca postul national TVR, pe care noi il platim vrand nevrand, sa transmita meciul. Si aici e vorba de tot ce inseamna echipe nationale: fotbal, handbal, volei, rugby, baschet, polo, scrima, gimnastica si toate celelalte. Nu vor sa transmita atunci sa nu mai ia bani de la noi fortat.
  • 0 (0 voturi)    
    In Uruguay (Luni, 15 noiembrie 2010, 13:10)

    Giovanni [anonim]

    Meci delicat in Uruguay,unde in pofida unei sanse uriase-caci gazdele s-au temut tare de noi-am fost egalati pe final,fiind aproape KO ,fizic vorbind.Gramada superioara nu a fost ajutata de deschidere si 3/4.Spatele a fost fragil,orice schimbare de directie,in terenul nostru era pericol mare.M-am saturat sa tot vad un rugby,doar pe inaintare,sa fim dominati in margini,si pe timpul 2 la gramada.Atacul pe aripi este de mult inexistent,desi sintem latini si am avea cu ce,dar se pare ca problemele vin de la unitatea grupului,de la antrenori.Poate ne vom califica la CM ,dar acolo-cu jocul asta- vom aduce recorduri negative,avem sansa lui "Gogu' mortu".Mai bine sa stam acasa ,decat sa fim ciuca batailor.