VIDEO Lucian Bute, la Parlament: "Am venit aici doar din respect pentru Parlamentul Romaniei, nu am venit sa cersesc absolut nimic"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 10 noiembrie 2010, 17:34 Sport | Teamball

Fotogalerie Lucian Bute la Palatul Parlamentului
A cerut sa isi apere centura de campion mondial la Bucuresti, dar, dupa mai multe promisiuni, a fost lasat balta de guvernanti. Lucian Bute a primit, in cursul zilei de miercuri, "Placheta Camerei Deputatilor" dupa un eveniment de presa organizat la Palatul Parlamentului in care politicul s-a asociat din nou cu sportul pentru capital de imagine. "Am auzit promisiuni multe si data trecuta. Rezultatul a fost clar: nu am boxat la Bucuresti, iar meciul nici macar nu a fost transmis in tara", a declarat Lucian Bute pentru HotNews.ro.

Dupa fiecare victorie din boxul profesionist, Lucian Bute a fost la mare cautare in tara, politicienii gasind orice modalitate posibila pentru a se asocia cu imaginea campionului roman.

Inca un episod a fost bifat in cursul zilei de miercuri, Bute fiind chemat la Palatul Parlamentului pentru a i se inmana "Placheta Camerei Deputatilor". Roberta Anastase, presedintele Camerei Deputatilor, a declarat in fata unui Bute usor stingher ca "este foarte important sa ne apreciem valorile, va asigur ca vom face tot ce este posibil pentru a organiza o partida si in Romania. M-am trezit la ora cinci dimineata pentru a urmari meciul lui Lucian de luna trecuta".



Un meci de-al lui Bute costa cateva milioane de euro

Organizarea unui astfel de meci este destul de costisitoare, o gala in care Bute ar putea sa lupte la Bucuresti putand ajunge la costuri totale de aproximativ trei milioane de euro, dupa cum a declarat Rudel Obreja, presedintele Federatiei Romane de Box.

"Pentru a organiza un asemenea meci e nevoie de bani multi, iar vremurile pe care le traversam sunt foarte grele. Avem nevoie de bani pentru a plati salariile si pensiile, iar in cel mai fericit caz statul ar putea sa aloce o mica parte din suma. Restul ar trebui gasiti la sponsori, la oamenii de afaceri dornici sa se implice", au declarat surse din cadrul PDL pentru HotNews.ro. 

Bute, satul de promisiuni

"Am o clauza in contract pentru a sustine un meci in Romania. In cazul in care nu se va realiza, clubul meu, InterBox, nu va mai merge doar pe promisiuni sau strangeri de mana. Am venit aici doar din respect pentru Parlamentul Romaniei, nu am venit sa cersesc absolut nimic. Am fost invitat si am venit cu mare placere, nu sunt eu cel care se ocupa de organizarea acestui meci. Vreau sa boxez in Romania, dar datoria mea este sa ma pregatesc si sa fiu in mare forma. La Montreal, Quebec, America sau Bucuresti, eu vreau sa castig. Parlamentarii mi-au oferit o placheta si promisiunile de rigoare: acelea ca vor face tot posibilul sa organizeze meciul la Bucuresti. Am auzit cuvintele acestea si data trecuta" - a declarat Lucian Bute.  

Contract important cu Showtime


Dupa ultima victorie din boxul profesionist (cu Jesse Brinkley), campionul roman a semnat un contract cu Showtime (post de televiziune american). In urma acestei intelegeri, Lucian va primi doua milioane de dolari pe meci. De asemenea, in 2011 pe Lucian Bute il asteapta cel putin trei meciuri deosebit de tari si posibilitatea intrarii in SuperSix, unul dintre cele mai importante turnee din boxul profesionist.

Parintii il vad mai mult la televizor

A sosit in tara de doua saptamani, dar inca nu a reusit sa ajunga acasa. "Azi (nr. miercuri), ma duc la Galati, de-abia astept sa ajung acasa. Daca vreti sa ma credeti, am vazut-o o singura data pe mama de la revenirea in Romania. M-a vazut mai mult la televizor decat in realitate", a precizat Bute pentru HotNews.ro.


Citeste mai multe despre   



















2821 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    de ce supersix (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 18:00)

    M [anonim]

    frateilor bute nu va face niciun supersix, nu are ce cauta acolo, ala e un turneu din care castigatorul va fi probabil chalenger la un meci de titlu, adica cu bute eventual. campionii se bat la centuri nu la turnee supersix sa fim seriosi
    • 0 (2 voturi)    
      ce oameni rai (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 18:14)

      anton [anonim] i-a raspuns lui M

      astia din politica il scot mereu in fata, dupa fiecare meci. sa le fie rusine, Bute nu merita asa ceva!
      • 0 (2 voturi)    
        Bute s-a bagat acolo! O fi fan Anastase? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:22)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui anton

        Daca e asa, atunci febletea lui o sa-i rezolve multe doleante.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 20:24)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui M

      ca in supersix exista meciuri adevarate. intr-adevar campionii se bat pe centuri, iar daca te interesezi oleaca de ce e super six, vezi vedea ca cine va castiga va avea centurile WBC si WBA. in supersix sunt meciuri adevarate, cu adversari foarte buni, si acolo nu mai poti fi acuzat ca ai avut un oponent slab pregatit.
      cat despre ce burse va avea bute in supersix, sigur il tenteaza pentru ca acuma e pe val si e sansa lui. nu stiu daca va intra chiar acuma in supersix(pt ca inca e pe val si nu cred ca vrea sa intra nepregatit in supersix, pt ca daca incaseaza numai bataie, atunci ii va fi greu sa se mai redreseze). asa ca el analizeaza cu calm daca se merita sau nu dpdv sportiv, ca banii acolo nu vor fi o problema.
      cat despre castigator sa fie un chalenger te inseli.
  • 0 (0 voturi)    
    Super-six nu-i pentru IBF (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 18:25)

    Liviu Iordache [anonim]

    Vrajeala specifica natiei lui Rudel Obreja, la care, din pacate, s-a lipit si Bute, nu tine si in lucrurile serioase. Aici nu-i alba-neagra! Concret, Super-six are doar super-mijlocii de la versiunile adevarate ale profesionistilor, WBC si WBA, iar Bute este inscris la IBF, nu l-a bagat nimeni in seama la versiunile cu adevarat importante! Nu exista nicaieri in lume, poate doar in coreea de nord, cuba si altele asemenea, de sistemele carora credeam ca am scapat, televiziuni publice care sa transmita meciuri profesioniste! Sunt meciuri de risc (se pot incheia intr-un minut! unde mai dai publicitate?), majoritatea sunt pe pay-per-view! Nu va mai iese comunismul din cap!
    • +1 (1 vot)    
      ba este si pt IBF (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 18:41)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      Indiferent de versiune Bute e cotat in primii 3 la categoria lui de catre orice cunoscator de box.

      Asa ca ar fi bine sa nu exagerezi. Wladimir Klitschko are centurile WBO si IBF ...asta il face mai slab decat Haye?

      oricum Bute este romanul cu cel mai bun palmares la profesionisti... asta cred ca e suficient.
    • +1 (1 vot)    
      anonim@anonim.com (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:26)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      Se pare ca tu esti complet pe dinafara. Nu inteleg cum unii ca tine isi irosesc timpul scriind prostii.
      1. Bute e considerat #1 de toate publicatiile de specialitate (si nu isteti asa ca tine). Asta inseamna ca sunt inclusi toti pugilistii de la supe mijlocie indiferent ca e WBC, WBA, WBO sau IBF.
      2. Mai mult unele publicatii il vad pe bute in TOP 10 la Pound per Pound daca stii ce-i ala.
      3. Super Six nu are nici o treaba cu ceea ce zici tu WBA, WBC sau WBO (mai mult bute e #1 la fiecare dintre acestea; asta insemnand un campion la ele apoi vin #1 in sus); In super six sunt nume care erau pe locul 15-16 overall cand s-a creat turneul ca Andre Direll sau ala de a iesit nici u a boxat. In afara lui Kessler si Carl Forch nu mai era nici o vedeta pe acolo. Ceilalti avand doar 17-18 meciuri active in acel moment si nici unul de centura. (In fine... ar trebui sa citesti mai multi; in momentul in care s-a format ShowTIme bute era in contract cu HBO (post concurent)) ...

      ... dar explicatii sunt multe si poti citi si tu marile publicatii internationale si multe altele;

      asa ca tipi ca tine, pe dinafara complet, ar trebui sa taca
      • 0 (0 voturi)    
        felicitari pentru explicatiile date! (Joi, 11 noiembrie 2010, 11:22)

        vinicius [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Ma bucur sa vad un comentariu de la un cunoscator.
        Ceea ce ma uimeste intr-o mare masura este faptul ca tocmai ignorantii "mustesc" de certitudine cand fac niste afirmatii complet lipsite de sens cu privire la Bute...
        Mai bine si-ar tine parerile pentru ei.
        Intr-adevar, Bute este cotat nr. 1 la categoria sa si chiar daca nu ar fi asa... plm, e Bute si e al nostru!!!
        Bravo, Bute! Multa sanatate si multe succese!
  • 0 (0 voturi)    
    He he (Vineri, 12 noiembrie 2010, 9:43)

    Quentin [anonim]

    Total de acord cu anonim@anonim.com. Din cate stiu eu Bute are dreptul sa-l provoace pe castigatorul Super Six si detinand deja centrura IBF, in cazul unei victorii le va unifica. Dar dupa parerea mea va avea mult de tras pentru o victorie.
    Despre contractul cu Showtime am citit ca s-ar fi pus o clauza obligatorie de transmitere a meciurilor si in Romania. Oricum Lucian Bute a realizat extrem de mult si este cotat excelent si ii doresc sa mearga asa si in continuare asa ca...Doroftei oare-si bate nevasta de invidie? Apropos, o fi greu sa joci in reclame la iaurturi? Banuiesc ca nu, ca acolo n-ai cum sa-ti lasi ficatul descoperit pentru croseu la corp.