Liga Campionilor Larvik - Oltchim 34-31/ O noua infrangere

de L.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:23 Sport | Teamball

Cristina Neagu
Oltchim Rm. Valcea a inregistrat a doua infrangere din Grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin, Larvik fiind cea care i-a negat de aceasta data cele doua puncte, castigand cu 34-31. Valcencele au revenit excelent in prima repriza de la cinci goluri in minus, conducand la pauza cu un gol (18-17). In repriza secunda insa, greselile pe atac ale Oltchimului au dat posibilitatea adversarelor sa se distanteze si la opt goluri. "Altchimistele" au revenit pe final, insa au pierdut la trei goluri diferenta (34-31).

Oltchim se tine scai de Larvik in primele minute, dar pe fondul unei eliminari a Valeriei Bese, norvegiencele se desprind la doua goluri (5-3). Ratarile Oltchimului le pun pe contra-atac pe gazde, care se distanteaza la cinci goluri (11-6). Interventiile sigure din poarta ale Talidei Tolnai dau incredere si atacului valcean si pana la finalul primei reprize Oltchim intoarce rezultatul si elevele lui Kovacs intra la pauza cu un avantaj de un gol.

Repriza secunda insa arata o noua lipsa de concentrare in atac a Oltchimului si Larvik are ocazia sa ia cu asalt poarta Paulei Ungureanu. In 20 de minute, "altchimistele" puncteaza doar de cinci ori, iar norvegiencele iau un avantaj de opt goluri. Oltchimul isi revine in ultimele zece minute, insa nu mai poate intoarce inca o data rezultatul si pierde la o diferenta de trei goluri: 31-34.

Marcatoarele Oltchimului: Maier-Farcau 7, Stanca 5, Ardean-Elisei 4, Ozel 3, Neagu 3, Meirosu-Fiera 3, Geiger 2, Luca 1, Gatzel-Han 1, Puscasu-Curea 1

Urmatoarea partida a Oltchimului se va disputa in 7 noiembrie, pe terenul celor de la Toulon.

Grupa C:

1. Larvik 6 puncte
2. Oltchim 2 puncte
3. Toulon 2 puncte
4. Randers HK 2 puncte

3418 vizualizari

handball (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:07)

k7 [utilizator]

pe net unde pot vedea meciul ? multumesc anticipat
    Nu pot sa cred situatia in care a ajuns oltchim-ul (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 21:45)

Motanu [anonim]

Acum 2 ani ajungea in semifinalele ligii, iar anul trecut reusea marea performanta de a juca finala ligii campionilor, in timp ce anul acesta va lupta dupa cum se pare pana in ultima etapa pentru locul 2 !!!
    sa nu exageram (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 23:17)

c@c@7 [anonim]

N-am vazut meciul, dar scorul pare OK avand in vedere ca este vorba despre Larvik si au jucat in deplasare.
    digi (Duminică, 24 octombrie 2010, 11:13)

digi [anonim]

Imi pare rau ca au pierdut dar atata timp cat nu le pot incuraja pentru ca meciul se da pe un post pe care nu-l prind decat daca ma mut la rds&rcs, ca asa vor muschii lor, nu ma mai intereseaza handbalul si fotbalul intern. daca pentru un pumn de bani conducatorii federatiilor stau capra si ii doare in cot de telespectatori - asa merita...sustinere zero.