CSM Stiinta Baia Mare si-a pastrat titlul de campioana a Romaniei, invingand in finala de sambata pe Steaua Bucuresti, scor 28-21. Ros-albastrii a condus la pauza cu 6-9, insa partida s-a decis in prelungiri, baimarenii castigand datorita unui eseu de penalizare.

Steaua a reusit sa egaleze la 18 printr-o penalitate dupa un ofasid, iar soarta partidei s-a decis in prelungiri. Dupa prima repriza a prelungirilor, Steaua si Baia Mare erau tot la egalitate, scor 21-21.

In repriza a doua a prelungirilor, Vlaicu (Steaua) a luat cartonasul rosu pentru ca l-a injurat pe arbitru, iar baimarenii au castigat pentru al doilea an consecutiv titlul de campioni in fata Stelei, dupa un eseu de penalizare. Spiritele s-au incins pe final, antrenorul Stelei, Marin Mot vrand sa retraga echipa de pe teren.

Marcatori:

Steaua: Dumbrava 6 lovituri de pedeapsa, 1 dropgol,

Baia Mare: Budusanu 2 lovituri de pedeapsa, 1 transformare, Dimofte 1 lovitura de pedeapsa, 1 transformare, Macovei 1 eseu, Hristache 1 eseu

Finala mica a fost castigata de Farul Constanta, care s-a impus cu 2819 in fata celor de la Dinamo.