Echipa romana de handbal masculin HCM Constanta a inregistrat sambata al doilea esec din Liga Campionilor, sezonul 2010/2011, ramanand in continuare pe ultima pozitie in Grupa D. Constantenii au fost invinsi cu 29-22 in deplasare de catre nemtii de la SG Flensburg-Handewitt, Laurentiu Toma fiind principalul marcator pentru echipa romaneasca.

Laurentiu Toma (HCM Constanta)Foto: AGERPRES

Nemtii au avut un inceput foarte bun, conducand dupa noua minute cu 5-0. Surprinsi de adversari inca din primele minute ale meciului, constantenii nu au reusit sa intre prea bine in meci, primul gol fiind marcat abia dupa zece minute de joc, de catre Alexandru Csepreghi, din lovitura de la 7 metri. Greselile tehnice si ratarile romanilor le permit adversarilor sa se desprinda la 6 goluri (8-2). In minutul 22, Csepreghi rateaza o lovitura de la 7 metri (10-4), iar scorul la pauza este de 15-7 in favoarea nemtilor.

In repriza a doua, HCM reuseste sa se aseze mai bine in teren, si dupa zece minute de joc se apropie la cinci goluri: 19-14. Laurentiu Toma a punctat de zece ori, insa constantenii au cedat la o diferenta de sapte goluri, ocupand in continuare ultimul loc in Grupa D.

Marcatori HCM Constanta: Toma 10 goluri, Csepreghi 4 goluri, Riganas 4 goluri, Schuch 2 goluri, Buricea 1 gol, Baiceanu 1 gol

Urmatorul meci al constantenilor va avea loc in 10 octombrie, in deplasare la Renovalia Ciudad Real.