Cupa Mondiala: Romania - Franta 23-21/ In finala cu mari emotii

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 16:39 Sport | Teamball

Romania, in finala Cupei Mondiale
Foto: Reuters
Romania s-a calificat (pentru al doilea an consecutiv) in finala Cupei Mondiale de handbal dupa ce a invins, scor 23-21, pe Franta. Elevele lui Radu Voina au inceput superb partida (au condus cu 8-1 si 14-7), dar au tremurat pe final pentru a invinge o ambitioasa echipa a Frantei.

Echipa lui Radu Voina a inceput cum nu se poate mai bine disputa cu Franta, tricolorele conducand pe rand cu 4-0, 10-6, si 14-7. Cu o buna organizare a jocului si cu faze superbe in atac, Romania a intrat la pauza cu un avantaj de 8 goluri (15-7).

Lucrurile s-au schimbat in a doua repriza, atunci cand frantuzoaicele s-au apropiat, pe rand, la 17-13, 21-18 si 21-20 cu doar cinci minute inainte de final. Pana la urma s-a incheiat 23-21, iar Romania merge, pentru al doilea an consecutiv, in finala Cupei Mondiale.

Marcatoare Romania: Neagu 8 (goluri), Manea 6, Amariei 3, Bradeanu 2, Elisei 2, Paraschiv 1, Moldovan 1.

In ultimul act, tricolorele vor intalni Norvegia.

Finala mica a competitiei (Danemarca - Franta) se va juca, duminica, de la ora 15.15, in timp ce marea finala (Romania - Norvegia) se va disputa tot duminica, dar de la ora 17.15.




Citeste mai multe despre   























6227 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    s-au complicat (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 16:43)

    gigi [anonim]

    Au avut meciul in mana, dar le "place" sa se complice, isi pierd simtul jocului din cand in cand.
    Mare pacat ca in media romaneasca nu se dau decat becalisme si mizerii fotbalistice..
  • -1 (9 voturi)    
    cupa mondiala (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 16:45)

    k7 [utilizator]

    ce pot spune.... repriza a- II -a dezastru ...fetele noastre parca erau drogate (noroc de avantajul consistent din prima repriza)
    • +8 (8 voturi)    
      Desigur.... (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 17:45)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui k7

      Asa e...jucat groaznic ...fara discutie... DEZASTRUU


      Spune cineva care probabil merge pana la coltul blocului si gafaie de nu se poate....transpira cat duce paharul la gura.

      Fetele astea sunt eroine...sunt de NECRITICAT.....ele sunt subiect TABU.

      Singurul lucru pe care il putem spune este ca le respectam profesionalismul necesar castigarii unui astfel de meci ( care se castiga cu multe lucni de antrenament asiduu......nu cu 20 de minute de batut mingea ) si le iubim din acest moment neconditionat.

      Eu unul le multumesc pentru faptul ca aduc o....mini "raza" de calitate in societatea noastra metastaziata.....
  • 0 (8 voturi)    
    Felicitar!!! (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 17:15)

    sorin [anonim]

    Felicitari sportivilor romani, felicitari echipei Romaniei la hambal!...asteptam cupa!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      FELICITARI!!! (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 18:24)

      marr.io [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      Lucrurile bune nu sunt promovate in Romania iar noi ne-am saturat de becalizarea sportului. Fetele astea merita toata stima pentru ce fac iar carcotasii care macane pe aici ca jocul a fost un dezastru si ... bla, bla, bla ar face bine sa ia putin aer. AU AJUNS IN FINALA DACA NU ATI AFLAT!
      • -2 (2 voturi)    
        Toate bune si frumoase DAR... (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 19:57)

        Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

        Din pacate sportul mondial e controlat astazi de MAFIA CASELOR DE PARIURI...In general sportivii, pe langa contractul principal,au cel mai important contract,nevazut,fara de care nu ar supravietui in jungla sportului actual: Omerta cu papusarii din spatele "cortinei"...Nici fetele de la handbal nu lipsesc din aceasta mocirla...Rusine celor ce calca in picioare ideea de competitie, rusine sportivilor,celor ce ascund vicierea si trucarea rezultatelor !
  • +3 (5 voturi)    
    Din toata inima... (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 20:42)

    Cadillac [utilizator]

    BRAVO fetelor ! ! !

    Imi pare nespus de bine ca mai sint fete ca voi, intr-un mediu infectat de panarame si pitipoance !

    Inca putin.... Aduceti Cupa Mondiala acasa, faceti o copie de fier ordinar, lasati-o sa rugineasca bine. dupa care bagati-o fotbalistilor in coor ! ! !

    Dar incet....foarte incet....s-ar putea sa le placa.
  • +1 (1 vot)    
    Nimic nou sub soare (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 21:38)

    Elle_est [utilizator]

    Tot România a câştigt-o şi în 2009. Desigur, spectacolul mediatic n-a fost pe măsură.

    În schimb, mă aştept să explodeze în caz că PIERDEM acum.
  • +1 (1 vot)    
    Bine ca avem fete (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 21:52)

    luxdesign28 [utilizator]

    Ca barbati nu avem... Felicitari fetelor ! Si aduceti odata trofeul ala odata acasa :) ! Multumim !
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI fetelor !!! (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 22:00)

    Motanu [anonim]

    Macar la handbal feminin sa ajungem in finala cupei mondiale, ca la fotbal nu ajungem nici macar la un turneu final !!!
  • 0 (0 voturi)    
    bine asa!!! (Duminică, 26 septembrie 2010, 2:42)

    alter_ego [anonim]

    felicitari fetelor!
    se poate vedea online pe undeva finala?
  • +1 (3 voturi)    
    cupa mondiala nu e campionatul mondial (Duminică, 26 septembrie 2010, 4:31)

    dan andrei [anonim]

    Atentie oameni buni! Cupa mondiala nu e Campionatul Mondial asa c anu va mai entuziasmati atat de "prestigiosul trofeu". E un turneu amical organizat de danezi care invita ce echipe cred ei de cuviinta. F bune cel mai adesea. Dar majoritatea echipelor trateaza turneul asta ca pe unul de pregatire in care au sansa sa ruleze jucatoare noi, sa incerce scheme noi etc. E un echivalent al Trofeului Carpati daca vreti (pastrand oarecum proportiile).
    "Fetele astea sunt de NECRITICAT...TABU" Asta e discurs de mic comunist stimabile. Fetele sunt extraordinar de valoroase, mai infrumuseteaza numele asta de roman...dar nu sunt perfecte si de necriticat. Fiecare are dreptul la o parere..buna-rea, avizata-neavizata...Hai Romania
    • 0 (0 voturi)    
      in sfarsit (Duminică, 26 septembrie 2010, 17:12)

      v. ragtan [utilizator] i-a raspuns lui dan andrei

      in sfarsit cineva pune punctul pe "i":)
    • +1 (1 vot)    
      ideea era ca... (Duminică, 26 septembrie 2010, 17:55)

      alter_ego [anonim] i-a raspuns lui dan andrei

      trebuie laudata si stimulata performanta, chiar si la o cupa care nu este Campionatul Mondial. sunt totusi cele mai puternice echipe din lume acolo. si intr-o competitie de nivelul asta sa ajungi in finala inseamna mare lucru. as vrea sa-i vad pe fotbalistii nostri ajungand intr-o finala, in absolut orice campionat/cupa/intrecere de maidan vor ei.
      nici intr-o cupa cu Liechtenstein, Andorra, Vanuatu si Statul Alaska fotbalistii nostri n-ar trece de grupe...
      asa ca sa dam Cezarului ce-i al Cezarului, sa ne uitam mai putin la fotbal, si cei care sunt in masura sa-si indrepte atentia/sponsorizarile spre sporturi unde chiar se face performanta