Dupa ce in prima partida de la Cupa Mondiala a invins Norvegia, nationala de handbal feminin a Romaniei a trecut si de Rusia, elevele lui Radu Voina castigand cu 32-24.

Radu Voina, selectionerul RomanieiFoto: AGERPRES

Romania a condus aproape in permanenta in prima repriza, iar diferenta la pauza a fost de goluri sase goluri pentru elevele lui Radu Voina (15-9).

Suprematia tricolorelor a continuat si in a doua repriza, Neagu si compania castigand in cele din urma confortabil, la opt goluri diferenta: 32-24.

In primul meci, Romania a invins Norvegia cu 21-20. Demn de mentionat este faptul ca Romania a castigat Cupa Mondiala, editia anului 2009.

In urmatoarea partida, Romania va intalni Suedia, joi, de la ora 15.00.

Cele 8 participante (Romania, Ungaria, Germania, Danemarca, Franta, Norvegia, Suedia si Rusia) la Cupa Mondiala sunt impartite in 2 grupe; primele doua clasate merg mai departe, pentru semifinale si finala.