Cupa Mondiala Debut cu victorie: Romania - Norvegia 21-20

de A. S.     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2010, 20:49 Sport | Teamball

Cristina Neagu
Echipa feminina de handbal a Romaniei a castigat primul meci la Cupa Mondiala de la Arhus, Danemarca - handbalistele tricolore au invins Norvegia la limita, 21-20, dupa o prima repriza de cosmar: la pauza, Romania era condusa cu 12-6!

La reluare, elevele lui Radu Voina au declansat cursa de urmarire si au izbutit sa egaleze in minutul 41 (la 14). Am intrat chiar in avantaj (minutul 50), pentru ca in ultimul minut sa rezistam atacului norvegian, pentru a proteja succesul la limita, 21-20.

Cea mai buna marcatoare a echipei noastre a fost Cristina Neagu (8 reusite).

Miercuri, Romania va intalni Rusia, de la ora 15.

Cele 8 participante la Cupa Mondiala sunt impartite in 2 grupe; primele doua clasate merg mai departe, pentru semifinale si finala.

Romania a castigat Cupa Mondiala, editia anului 2009.

2001 vizualizari

Din pacate (Marţi, 21 septembrie 2010, 21:11)

muciflenduri [anonim]

Din pacate cupa mondiala nu e campionatul mondial ci doar o competitie semiamicala.
    Vestea buna e ca au revenit in joc cu Norvegia, o echipa ce nu prea face cadouri.
      Nu conteaza asta !!! (Marţi, 21 septembrie 2010, 22:01)