Cupa Mondiala Debut cu victorie: Romania - Norvegia 21-20

de A. S.     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2010, 20:49 Sport | Teamball

Cristina Neagu
Foto: csoltchim.com
Echipa feminina de handbal a Romaniei a castigat primul meci la Cupa Mondiala de la Arhus, Danemarca - handbalistele tricolore au invins Norvegia la limita, 21-20, dupa o prima repriza de cosmar: la pauza, Romania era condusa cu 12-6!

La reluare, elevele lui Radu Voina au declansat cursa de urmarire si au izbutit sa egaleze in minutul 41 (la 14). Am intrat chiar in avantaj (minutul 50), pentru ca in ultimul minut sa rezistam atacului norvegian, pentru a proteja succesul la limita, 21-20.

Cea mai buna marcatoare a echipei noastre a fost Cristina Neagu (8 reusite).

Miercuri, Romania va intalni Rusia, de la ora 15.

Cele 8 participante la Cupa Mondiala sunt impartite in 2 grupe; primele doua clasate merg mai departe, pentru semifinale si finala.

Romania a castigat Cupa Mondiala, editia anului 2009.

Rezultate Cupa Mondiala, prima zi
Grupa A
Ungaria - Germania 22-19
Danemarca - Franta 32-29

Grupa B
Romania - Norvegia 21-20
Suedia - Rusia 25-24


Citeste mai multe despre   






















2001 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Din pacate (Marţi, 21 septembrie 2010, 21:11)

    muciflenduri [anonim]

    Din pacate cupa mondiala nu e campionatul mondial ci doar o competitie semiamicala.
    Vestea buna e ca au revenit in joc cu Norvegia, o echipa ce nu prea face cadouri.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu conteaza asta !!! (Marţi, 21 septembrie 2010, 22:01)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Conteaza faptul ca au invins norvegia care e o super-forta la nivel mondial in handbalul feminin
    • 0 (0 voturi)    
      In jocurile fara miza (Miercuri, 22 septembrie 2010, 8:01)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      handbalistele noastre nu mai sunt sugrumate de trac si isi pot desfasura jocul la capacitate maxima.
    • 0 (0 voturi)    
      va iubesc fetelor!!! (Miercuri, 22 septembrie 2010, 20:29)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      bravo fetelor!!! sportive de prima mana!!!
  • 0 (0 voturi)    
    cupa mondiala (Miercuri, 22 septembrie 2010, 7:26)

    k7 [utilizator]

    unde se pot urmari meciurile ?
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate (Miercuri, 22 septembrie 2010, 11:23)

      Fun fan [anonim] i-a raspuns lui k7

      doar la Dolce Sport
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 22 septembrie 2010, 9:54)

    dumil [utilizator]

    echipa asta de handbal ma face sa ma simt mandru de fiecare data.
    • 0 (0 voturi)    
      E adevarat, muncesc enorm ... (Miercuri, 22 septembrie 2010, 11:13)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui dumil

      ... si merita toate laudele, chiar si cand pierd, pentru ca joaca pe bani putini si nu se pune niciodata problema ca n-au chef sa reprezinte Romania, ca la imbuibatii de fotbalisti...