CE Polo: Romania - Spania 8-7/ Victorie superba, tricolorii incheie pe 7 turneul final

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 10 septembrie 2010, 14:02 Sport | Teamball

Romania, victorie mare cu Spania
Foto: Reuters
Echipa nationala de polo a Romaniei a incheiat cu o victorie superba Campionatul European de la Zagreb, tricolorii trecand cu 8-7 de Spania, vicecampioana mondiala. In urma acestui rezultat, formatia pregatita de Istvan Kovacs a incheiat pe 7 turneul final european.

A fost 0-0, 4-3, 4-0, 0-4 pe reprize, tricolorii reusind sa-i invinga de doua ori la Zagreb pe iberici (au trecut de ei in Grupa A cu 11-10).

Au marcat Radu (3 goluri), Busila (2), Kadar, Diaconu si Iosep (cate unul), in timp ce pentru spanioli au punctat Molina  (3), Espanol, Martin, Mallarach si Garcia.

Demn de mentionat este faptul ca singurele formatii care i-au invins pe tricolori la turneul final de la Zagreb au fost Italia si Croatia, echipe care disputa finala mare.


Citeste mai multe despre   























1573 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    O echipa foarte buna, merita in semifinale (Vineri, 10 septembrie 2010, 14:20)

    Ion Secuianu [anonim]

    Pacat de acel egal cu Muntenegru, 9-9, doar 1 gol ne-a despartit de semifinale si primele 4 locuri.

    Bravo Romania, o echipa care a muncit, cu romani de mare talent si excelent mental si e bine antrenata de domnul Stefan Covaci. Felicitari echipei si antrenorului!

    Iata un sport la care Romania e intre primele natiuni ale Europei si asta cu foarte putina sustinere materiala si dezinteres din partea mass-media.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Vineri, 10 septembrie 2010, 14:27)

      dumil [utilizator] i-a raspuns lui Ion Secuianu

      o echipa care a muncit mult sa ajunga aici. felicitari!
    • 0 (0 voturi)    
      bravo, dar... (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 10:08)

      UnClujean [anonim] i-a raspuns lui Ion Secuianu

      de ce ii strici numele antrenorului? Daca il cheama Istvan Kovacs a clar maghiar get beget, nu il mai "romaniza"
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari baietilor!!! (Vineri, 10 septembrie 2010, 14:27)

    marius [anonim]

    pai baietii sunt platiti la nationala cu 1.000 de lei, italienii, spre exemplu, cu 10.000 de euro. compara! daca nu s-au facut fotbalisti...
    bravo lor, ca sunt dedicati si motivati pe gratis!
    • 0 (0 voturi)    
      teledon (Vineri, 10 septembrie 2010, 17:05)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui marius

      păi poate reușește cineva să facă un teledon pentru băieții ăștia! Sigur, nu se vor strînge foarte mulți bani, însă cred că gestul acesta ar fi foarte mobilizator pentru ei
  • +3 (3 voturi)    
    Extraordinar! (Vineri, 10 septembrie 2010, 14:52)

    Luc [anonim]

    O victorie superba, bravo Romania! Uite ca putem fi performanti, chiar daca nu avem bani! Sa vad si Nationala de fotbal caftind-o pe vicecampioana mondiala, pe urma o sa ma mai uit la meciurile ei...
  • 0 (0 voturi)    
    Speranta (Vineri, 10 septembrie 2010, 22:52)

    Suporter [anonim]

    Sper ca autoritatile realizeaza valoarea acestui rezultat.
    Locul 7 intre cei mai grei la aceasta disciplina sportiva
    este echivalenta cu performanta "Generatiei de Aur" la fotbal.
    Avem nevoie de profesionalism si strategie de lunga durata la Federatia Romana de Polo, si, din pacate, si de lobby politic.Daca Guvernul nu va participa cu o sponzorizare mult mai consistenta, va fi o dovada clara de ignoranta fata de succesele acestei ramuri.
    Din succese vom reveni la "succesuri".....
    • 0 (0 voturi)    
      Corul bocitoarelor (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 0:53)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Suporter

      Ia zi, la cate meciuri de polo ai asistat?
      Daca polo-ul ar fi un sport popular, ar fi si bani, dar, cum nu e, se face doar din pasiune.
      De asta LPF primeste 100+ milioane de euro pentru a transmite niste jafuri de meciuri, pentru ca romanul e microbist si vrea sa-i vada 'fotbal'.
      Daca romanul ar vrea sa vada polo, ar fi bani si pentru acest sport.
  • 0 (0 voturi)    
    Onorabil (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 14:12)

    ss [anonim]

    Pana la urma trebuie sa tinem cont ca singurele echipe care ne-au invins Croatia si Italia joaca finala! Astfel pana la urma evolutia e onoranta, avem sanse sa realizam si performante mai bune, suntem in lumea buna a polo-ului!