Doua partide din NBA se vor juca la Londra

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 10 august 2010, 13:59 Sport | Teamball

Lakers va juca mai multe partide in Europa
Foto: AGERPRES
In dorinta de a populariza jocurile din liga profesionista nord-americana de baschet si pe Batranul Continent, reprezentantii NBA au hotarat ca doua meciuri din sezonul regulat sa se desfasoare la Londra, informeaza Sportbusiness.

Astfel, in martie 2011, in Arena O2 din Londra se vor desfasura doua partide dintre New Jersey Nets si Toronto Raptors (in datele de 4 si 5 martie).    

"Organizarea acestor meciuri in Londra este importanta atat pentru noi, cat si pentru viitoarea gazda a Jocurilor Olimpice de vara. Ne propunem sa dezvoltam baschetul in regiune. Nu a fost nicio problema in acest sens, ambele echipe fiind de acord" - a declarat David Stern, unul dintre oficialii NBA. 

In toamna acestui an (octombrie), echipe precum New York Knicks, LA Lakers si Timberwolves vor disputa partide in Barcelona, Londra, Milano si Paris, acestea facand parte din NBA Europe Live.


Citeste mai multe despre   






















737 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    O idee excelenta (Marţi, 10 august 2010, 14:20)

    sile [anonim]

    ... daca le-ari fi venit acum 20 ani. Nu stiu cand o sa mai fie NBA ce-a fost pe vremea lui "Magic" Johnson si Michael Jordan. In ultima vreme nici americanii nu se mai inghesuie.
    • +1 (3 voturi)    
      ideea (Marţi, 10 august 2010, 14:26)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Ideea in sine nu este noua, nici originala. Anul trecut au avut loc 2 partide din NFL acolo si se discuta intens sa se mute o franciza la Londra. Logica e simpla: piata noua, bani mai multi.
    • +1 (3 voturi)    
      globalizare (Marţi, 10 august 2010, 15:01)

      gabbone [anonim] i-a raspuns lui sile

      baschetul e singurul sport american care a prins la restul lumii. cum ne aflam in plina globalizare era normal sa se intample asta si in sport. au mai fost incercari in anii 90 in japonia dar inca era prea frageda piata. acum in asia aia sunt in stare sa se calce in picioare pentru un lebron james. l-au vandut pe namila aia de yao ming atat de bine incat e o adevarata isterie cu baschetul.
      O sa aduca si prokhorov netsul la noi (in europa de est/ rusia) cat de curand si poate ne lasam dreaquy odata de fotbalul asta mizerabil si ne luam de baschet (un sport in care nu poti sa te faci ca joci)
      • -1 (1 vot)    
        sport american (Marţi, 10 august 2010, 15:25)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui gabbone

        pai basketul e cam singurul sport american. Ca rstul sunt sporturi europene adaptate culturii lor. Doar nu era sa le ia ceilalti inpoi modificate, nu?
      • -1 (1 vot)    
        ce face? (Marţi, 10 august 2010, 20:41)

        msrp [anonim] i-a raspuns lui gabbone

        Si ma rog de ce nu poti sa te faci in baschet>
  • -1 (1 vot)    
    Si eu ma duc (Marţi, 10 august 2010, 17:49)

    Gigel [anonim]

    Mi-am luat bilet si o sa fiu cu siguranta acolo! Este un eveniment odata in viata sa vezi pe live Lakers. Go Lakers!!
    • -1 (1 vot)    
      de asta... (Marţi, 10 august 2010, 19:48)

      fly [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      ... vin Lakers in Europa.