Handbal feminin/ Cristina Varzaru, golgeterul Ligii Campionilor

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 16 mai 2010, 9:36 Sport | Teamball

Varzaru, dansand in cupa Ligii Campionilor
Foto: Hotnews
Cristina Varzaru a castigat pentru a doua oara consecutiv trofeul Ligii Campinilor la handbal feminin cu Viborg si sambata a devenit golgeterul celei mai importante competitii inter-cluburi din Europa cu 101 goluri reusite in acest sezon. In timp ce Varzaru dansa alaturi de cupa, intr-un alt colt al Salii Polivalente, o alta romanca isi anunta retragerea: "E momentul sa ma retrag",a mentionat Narcisa Lecusanu.

"Ma simt bine, sunt multumita. Inca nu pot sa ma bucur asa cum trebuie pentru ca mai avem un meci in Cupa Danemarcei si apoi in la nationala. Le felicit pe fetele de la Oltchim. Ele au fost stresate in meciul de la Bucuresti deoarece stiau ca nu vor avea prea multe sanse sa intoarca rezultatul. Merita admiratia tuturor pentru ca au ajuns in finala, sunt niste fete minunate, cu un public minunat. Nu au prea multa experienta, dar vor mai ajunge in finala. Valcea mi se pare o echipa extraordinara, are admiratia tuturor, mai putin a romanilor, insa afara o apreciaza toata lumea", a delarat Cristina Varzaru.

Romanca a inscris sambata impotriva Oltchimului sase goluri, depasind-o in clasamentul golgeterilor pe jucatoarea lui Hypo, Alexandra Do Nascimento. "Ma gandesc la cat timp mai am pe terenul de handbal si ma bucur pentru fiecare moment trait pe teren", a adaugat extrema dreapta a Viborgului.

Narcisa Lecusanu, in varsta de 33 de ani, si-a felicitat colega de la nationala si a anuntat ca e momentul sa puna capat carierei sale: "Regretam ca nu am reusit un rezultat pozitiv aici, dar Viborg este o echipa foarte buna, foarte puternica. Au fost mai bune si in seara asta. Eu am ajuns la o varsta si e momentul sa ma retrag. Ma bucur ca s-a creat aceasta echipa la Oltchim, un club profesionist, din pacate este singurul din Romania. Eu insa m-am resemnat intr-un fel sau altul. Ma bucur ca am realizat lucruri mari la Oltchim si sper sa mearga inainte aceasta echipa frumoasa" (sport.ro)


Citeste mai multe despre   






















1975 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    oltchim (Duminică, 16 mai 2010, 10:09)

    nicht [anonim]

    bravo viborg bravo oltchim
  • 0 (0 voturi)    
    Varzaru...?! (Duminică, 16 mai 2010, 12:15)

    Moromete [anonim]

    Desi este o jucatoare foarte valoroasa si o apreciez pentru asta, nu pot sa trec cu vederea ca se bucura la fiecare gol inscris Oltchim-ului mai tare decat orice jucatoare a Viborg-ului. Poate ca acest aspect nu trebuie trecut cu vederea atat de usor. Marii jucatori ai sportului mondial nu uita de respectul pentru echipa si tara care i-a propulsat sportului mondial.
    • 0 (0 voturi)    
      frustrare (Duminică, 16 mai 2010, 11:38)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      Esti complet deplasat!

      Este o jucatoare profesionista nu un blatist cum vrei tu sa fie.

      Sa-ti fie rusine,
    • 0 (0 voturi)    
      Pt. Moromete (Duminică, 16 mai 2010, 13:24)

      AB [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      E jucatoare profesionista, platita de Viborg. A fost finala intre echipe de club, nu jucau echipe nationale. Ce trebuia sa faca, sa nu dea gol, sa planga dupa reusite, ori sa nu joace deloc? E absurd rationamentul. Eu zic ca si-a facut datoria asa cum a putut mai bine, aratand astfel implicit si respect fata de adversare. Aceste partide nu au nimic de-a face cu dragostea de tara, ori cu nationalitatea jucatoarelor.
    • 0 (0 voturi)    
      deh, frustrarea... (Duminică, 16 mai 2010, 13:28)

      Un Trecator [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      Stii, dle Moromete, cand pierzi, faci tot ce poti ca toata lumea sa fie sau macar sa se poarte la fel ca tine, un loser, sa nu te simti singur. Asta e un sport profesionist, dle Moromete. Tu ai auzit-o pe vreuna din fetele de la Oltchim ca zicea dupa meciul din grupe “Ma bucur ca am invins la Valcea, dar imi pare rau ca a pierdut Viborg-ul, unde joaca o romanca!”. Sau ca nu se bucurau cand inscriau pentru ca dadeau goluri in poarta unui club profesionist cu o romanca in echipa? Mai usor cu atitudinea comunista pls kthkbai.
    • 0 (0 voturi)    
      vorbesti aiurea (Duminică, 16 mai 2010, 13:56)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      Se bucura la fiecare gol inscris de echipa ei, nu conteaza ca adversara e o echipa din Romania, e profesionista si isi face treaba foarte bine pentru echipa de la care isi ia salariul.Cand vine la nationala joaca pentru Romania, la echipa de club joaca pentru ea!

      Felicitari Oltchim, sunt mandru de realizarea voastra!
    • 0 (0 voturi)    
      Profesionista (Joi, 27 mai 2010, 13:25)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      Cristina Varzaru e o jucatoare cu adevarat profesionista. Sigur ca se bucura, pentru ca inscria pentru echipa ei. Mai mult, fiecare gol inscris o apropia de foarte importantul titlu de golgeter al campionatului.
  • 0 (0 voturi)    
    oltchim-viborg (Duminică, 16 mai 2010, 12:29)

    alexandra [anonim]

    fetele de la oltchim sunt cele mai bune jucatoare de handball feminin am avut bilet in loja la randul intai si am vazut meciul dintr-un unghi foarte bun haideti sa fim alaturi de ele pt ca merita tot respectul au adus finala ligii campionilor la bucuresti si eu personal le multumesc pentru acest fapt hai oltchim ramnicu-valcea va iubim capul sus sunteti cele mai bune:x
  • 0 (0 voturi)    
    oricum oltchim nu s-a facut de rusine!!! (Luni, 17 mai 2010, 15:16)

    Viborg a castigat pe merit !!! [anonim]

    calificarea s-a decis la viborg acolo unde viborg a demonstrat oltchimului ce inseamna handbal !!! Bravo Viborg ! Bravo Oltchim !
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Oltchim (Luni, 17 mai 2010, 21:05)

    ioana [anonim]

    Fetele au fost si sunt extraordinare!va multumim pentru bucuria imensa pe care ne-au facut-o jucand aceasta finala. este o performanta extraordinara pentru sportul romanesc. am fost in sala si am vazut cat v-ati dorit victoria. va iubim mult!!

    cristina, si romanii le iubesc si le admira pe fete foarte mult!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pt cristina varzaru (Miercuri, 19 mai 2010, 18:39)

    minos [utilizator]

    Te inseli Cristina, Oltchimul are admiratia marii majoritati a romanilor si asta s-a vazut la sala(ai spus-o si tu, deci te-ai contrazis) si la ce audienta tv fac meciurile oltchimului. Daca mai citesti unele comentarii aiurea pe forumuri alea veneau de la suporterii Rulmentului inainte de spargerea echipei sau de la suporterii lui Tadici, putini dar foarte activi pe net.