Steaua MFA a facut un pas important catre finala Cupei Cupelor, dupa ce a castigat, duminica, in fata spaniolilor de la Granollers, scor 32-28 (14-10), in mansa tur a semifinalelor.

In fata a aproximativ 5.000 de suporteri veniti sa ii sustina in Sala Polivalenta de la Bucuresti, ros-albastrii au aratat un joc solid, reusind sa conduca la o distanta de patru goluri la pauza (14-10). In repriza secunda, stelistii s-au distantat si la cinci goluri, dar spaniolii s-au apropiat la doua goluri pe final. O mobilizare extraordinara a romanilor a facut ca diferenta pana la final sa revina la patru goluri, gratie unui gol marcat in ultima secunda a meciului.

Returul dintre cele doua echipe va avea loc saptamana viitoare, in 2 mai, de la ora 13:30.

Marcatori Steaua MFA: Stavrositu 7 goluri, Novanc 6 goluri, Georgescu 6 goluri, Rapciuga 5 goluri, Cian 2 goluri, Vujadinovic 2 goluri, Dinescu 1 gol, Stamate 1 gol, Savenco 1 gol, Rudic 1 gol