Oltchim Rm. Valcea a obtinut, sambata, cea de-a 23-a victorie consecutiva din Liga Nationala de handbal feminin, continuandu-si dominatia din acest sezon. Valcencele lui Radu Voina au invins, in deplasare, cu 32-26 pe elevele fostlui lor antrenor, Gheorghe Tadici, HC Zalau, cea mai buna marcatoare fiind Ada Nechita, cu 5 reusite.

Pidpalova, patru goluri impotriva ZalauluiFoto: AGERPRES

Campioana Oltchim s-a impus lejer in cea de-a 23-a etapa a Ligii nationale de handbal feminin. Gazdele au preluat conducerea pentru prima data in partea a doua a primei reprize (12-11), dar Oltchimul a avut la pauza un avantaj de trei goluri: 18-15. Valcencele s-au desprins la zece goluri cu zece minute inainte de finalul partidei (29-19) si au incheiat partida cu 32-26.

Marcatoarele Oltchimului: Nechita 5 goluri, Pidpalova 4 goluri, Neagu 4 goluri, Stanca 3 goluri, Gatzel-Han 3 goluri, Luca 3 goluri, Ardean Elisei 3 goluri, Manea 3 goluri, Vizitiu 3 goluri, Shymkute 1 gol

Oltchimul va disputa luni meciul impotriva celor de la HC Stiinta Baia Mare, intr-o partida devans a etapei a 24-a.