Oltchim Rm. Valcea a fost la doar 10 secunde de prima victorie pe terenul celor de la Gyor ETO, insa unguroaicele au reusit sa obtina o remiza, scor 25-25, in prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor la handbal feminin. Dupa un duel echilibrat, in care ambele echipe au avut momente de fluctuatie in joc, Oltchim este cu un pas mai aproape de finala, returul urmand a se disputa saptamana viitoare (18 aprilie) la Valcea.

Oltchim, dubla "de foc" cu GyorFoto: ehfcl.com

"Ma asteptam ca acest meci sa fie strans. Nu am facut un meci prea bun, echipa a fost motivata pentru victorie, dar realizarile tehnice au fost sub nivelul obisnuit, la fel ca si adversarele. Am preferat egalul, pentru ca astfel se anuleaza mansa tur si totul se va decide pe terenul nostru, intr-un singur meci. Daca invingeam la 1-2 goluri, poate ne-o luam in cap. In afara de Paula Ungureanu nu pot remarca pe nimeni, poate cu exceptia extremelor in primul sfert de ora al meciului. Este prima data cand scoatem un punct pe terenul celor de la Gyor, mai ales intr-un meci decisiv. Se intrevede finala", a declarat presedintele Oltchimului, Ioan Gavrilescu.

Puscasu a deschis scorul la Gyor si apararea valceana a reusit sa le impiedice timp de trei minute pe gazde sa inscrie. Bradeanu a egalat, iar dupa alte doua minute Gyor preia conducerea: 4-3. Unguroaicele se desprind de cinci ori la doua goluri pana la pauza, dar valcencele reusesc de fiecare data sa revina si sa egaleze. Finalul primei reprize le prinde pe picior gresit pe cele de la Gyor, iar Manea trimite Oltchimul la vestiare in avantaj: 15-14.

Repriza secunda incepe foarte bine pentru Oltchim, cele doua patrunderi ale Iuliei Puscasu permitandu-le valcencelor sa se desprinda pentru prima data la trei goluri: 17-14. Pe fondul unei relaxari a Oltchimului, Gyor preia conducerea (18-17), prin reusitele lui Bradeanu si Spiridon. Neagu trimite in bara o lovitura de la sapte metri si nu reuseste sa egaleze la 18. Gyor se desprinde din nou la doua goluri (19-17) si sta foarte bine in aparare.

Dupa minute bune fara gol, Oltchimul reuseste sa inscrie prin Cristina Neagu: 20-18. Vizitiu trimite de pe picioare un balon in poarta unguroaicelor, dar Spiridon mentine diferenta de doua goluri. Nechita duce scorul la 21-20 in favoarea Gyorului dupa o executie de manual, iar Gaztel egaleaza din 7 metri.

Ultimele zece minute nu le gasesc pe unguroaice intr-o forma prea buna, iar Oltchim profita. Vizitiu o surprinde pe Palinger si inscrie la coltul scurt: 25-23. Stanca faulteaza, insa, iar Oltchim termina partida in inferioritate numerica. Unguroaicele gresesc in atac, dar romancele rateaza contra-atacul si Gyor reuseste sa egaleze in ultimele secunde.

Marcatoarele Oltchimului: Puscasu 5 goluri, Nechita 4 goluri, Stanca 4 goluri, Manea 3 goluri, Neagu 3 goluri, Gatzel 2, Vizitiu 2, Luca 1, Meirosu 1

In cealalta partida din semifinale, care s-a disputat sambata, Larvik HK a fost invinsa in deplasare, scor 21-27, de catre Viborg.