HCM Constanta a fost eliminata din Liga Campionilor, detinatarea titlului din Romania fiind invinsa la limita, scor 27-26, de MKB Veszprem. Dupa o prima repriza catastrofala, marinarii si-au revenit pe final de meci, Toma fiind, din nou, unul dintre cei mai buni jucatori ai echipei antrenate de Zoran Kurtes.

Dupa o ultima jumatate de an prolifica, HCM Constanta a parasit Liga Campionilor in optimile de finala, formatia de la malul Marii Negre fiind insa singura echipa din Romania care a bifat o calificare in acesta faza a competitiei.

Vezi aici desfasurarea partidei Veszprem - HCM:

Minutul 60/ Veszprem - HCM 27-26

Constanta se apropie la trei goluri, ungurii nu au marcat timp de cateva minute, dar rezultatul final le este favorabil gazdelor, scor 27-26

Marcatori: Csepreghi, Dimache, Muresan, Toma (4), Sabou

Minutul 50/ Veszprem - HCM 23-19

Toma are o puternica revenire de forma, extrema HCM-ului marcand de cinci ori. Veszprem conduce totusi la cinci goluri pe tabela, campioana Ungariei fiind la conducerea jocului

Au marcat: Toma (5), Dimache

Minutul 40/ Veszprem - HCM 19-13

Constantenii au dat senzatia ca pot reveni in meci, s-au apropiat la patru goluri, dar Veszprem a apasat rapid pe acceleratie, iar avantajul s-a facut din nou de 6 goluri. Gazdele marcheaza cu nonsalanta, in timp ce campioana Romaniei puncteaza doar din actiuni individuale

Marcatori: Toma, Dimache (2), Sabou

Minutul 30/ Veszprem - HCM 14-9

Dupa 12 minute de pauza, romanii reusesc sa inscrie. Gazdele sunt cu cel putin o clasa peste campioana Romaniei, Veszprem conducand detasat pe tabela. Dupa prima repriza, ungurii conduc cu 14-9, elevii lui Zoran Kurtes fiind de nerecunoscut

Marcatori: Csepreghi (3), Muresan, Buricea, Mocanu

Minutul 20/ Veszprem - HCM 10-3

Veszprem evolueaza incantator, campioana Romaniei nu foloseste deloc jocul pe extreme, iar acest lucru se vede pe tabela de marcaj. Romanii nu reusesc sa inscrie in ultimele 10 minute, iar ungurii conduc cu 10-3 dupa primele 20 de minute

Marcatori: -

Minutul 10/ Veszprem - HCM 7-3

HCM a deschis scorul in aceasta partida, dar dupa doar cateva minute gazdele au inceput sa inscrie pe banda rulanta, purtati de la spate de un public superb. Dupa 10 minute, Veszprem conduce cu 7-3

Marcatori: Mocanu, Csepreghi, Pavlovic.