Fara Ramona Maier si Cristina Neagu, Oltchim a pierdut cu 33-26 in deplasarea de la Viborg, ultima partida din Grupa 2 Principala, elevele lui Radu Voina tratand cu superficialitate ultimele 10 minute ale disputei (perioada in care s-a conturat diferenta de pe tabela). Cu 9 puncte acumulate, campioana Romaniei a impresionat in a doua faza a grupelor din Liga Campionilor.

Ultimele partide din Grupa 2 Principala:

Hypo - Dinamo 28-26

Viborg - Oltchim 33-26

Grupa 2, clasament:

1. Oltchim Rm. Valcea 9 puncte 178-168 (+10)

Au marcat: Manea 57'

Oltchimul trateaza cu superficialitate ultimele 10 minute, iar Viborg marcheaza suficient cat sa-si asigure o victorie pana la urma meritata. Manea a punctat in minutul 57, dupa o perioada de sapte minute in care romancele nu au marcat. S-a terminat 33-26, iar campioana Romaniei a inregistrat prima infrangere din Grupa 2 Principala.

Min 50/ Viborg - Oltchim 26-25

Au marcat: Gatzel 44' , Meirosu 47', 50', Nechita 48',

Oltchim egaleaza in minutul 53 pentru prima data dupa acel 0-0 initial, dar dupa acest moment fetele lui Voina au o noua cadere (Gatzel a ratat un 7 metri). Viborg se duce la patru goluri, dar reusitele lui Meirosu (doua goluri) Gatzel si Nechita fac ca diferenta de pe tabela sa fie de un singur gol in minutul 50.

Min 40/ Viborg - Oltchim 22-21

Au marcat: Vizitiu 31',36', Shymkute 33', Manea 35',40, Gatzel 37',

Fetele lui Voina rateaza copilareste in cateva faze, iar gazdele profita de fiecare oportunitate (Varzaru este una dintre cele mai bune jucatoare ale lui Viborg). Paula Ungureanu pareaza cateva lovituri, iar Oltchimul revine pe tabela (scor 22-21 dupa 40 de minute).

Min 30/ Viborg - Oltchim 17-15

Au marcat: Galca 23', 24', Gatzel 27', Lecusanu 29',

Ada Nechita este eliminata, iar gazdele profita de superioritatea numerica si se distanteaza la trei goluri. Ionela Galca este cea mai buna marcatoare a Oltchimului, in timp ce Cristina Varzaru puncteaza cu regularitate de pe extrema si de la 7 metri pentru Viborg. La pauza este 17-15 pentru daneze, dupa o prima repriza destul de disputata.

Min 20/ Viborg - Oltchim 12-11

Au marcat: Galca 12', 18', Lecusanu 13', Vizitiu 15', 16', Shymkute 18'

Elevele lui Radu Voina revin in joc, in special datorita unui bun joc ofensiv. Galca reuseste o dubla, iar Patricia Vizitiu marcheaza un super gol. Dupa 20 de minute de joc, romancele sunt conduse cu doar un singur gol pe tabela.

Min 10/ Viborg - Oltchim 9-5

Au marcat: Galca 3',8', Puscasu 4', Lecusanu 5', Nechita 6'

Debut de meci cu multe goluri, ambele aparari au prestatii destul de slabe. Viborg impune ritmul partidei, danezele conducand la o diferenta de patru goluri dupa primele 10 minute jucate.