Oltchim Rm. Valceas-aimpus in fata celor de la Hypo Viena, scor 32-27, in penultima partida a Grupei a doua principale din Liga Campionilor si si-a asigurat calificarea in semifinale de pe prima pozitie, inaintea ultimului duel, cu Viborg. Oltchim va participa, pentru al doilea an consecutiv, in semifinalele LC, alaturi de Viborg, Larvik si Gyor.

Determinate sa obtina primul loc in grupa, fetele de la Oltchim au inceput foarte bine meciul, conducand la o diferenta de patru goluri dupa 10 minute. Atacul pecis, combinat cu defensiva bine asezata in teren le audc valcencelor un avantaj de sase goluri (13-7), insa austriecele revin pe finalul reprizei si se apropie la doua goluri: 16-14. Meirosu-Fiera puncteaza de doua ori in ultimele minute ale reprizei si Oltchim intra la vestiare cu un avantaj de trei goluri: 17-4.

Greselile valcencelor le permit celor de la Hypo sa se apropie la un singur gol (19-18), Ungureanu inchide foarte bine poarta la atacul ce putea sa restabileasca egalitatea pe tabela, iar Vizitiu si Maier scot Oltchimul din pasa proasta: 22-18. Valcencele reusesc sa pastreze diferenta de patru goluri prin Ada Nechita, insa eliminarea de 2 minute a Oanei Manea le permite austriecelor sa inscrie de trei ori si sa se apropie din nou la un gol: 25-24. Gazdele isi revisn, insa, repede, iarShymkute, Neagu, Vizitiu si Maier reusesc sa pastreze totusi avansul Oltchimului: 29-25.Hypo isi pierde concentrarea in atac pe final, iar Oltchim se impune cu 32-27.

Marcatoarele Oltchimului: Vizitiu 9, Maier 8, Nechita 3, Neagu 2, Stanca 2, Fiera 2, Lecusanu 2, Puscasu 1, Bese 1, Luca 1, Shymkute 1