Rezultatul anchetei in cazul Marian Cozma: Raffael Sandor l-a ucis pe handbalistul roman

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2010, 13:50 Sport | Teamball

Marian Cozma, ucis la Veszprem
Foto: AGERPRES
Inspectorul general al Politiei din Veszprem a dezvaluit, joi, rezultatul anchetei in cazul uciderii fostului handbalist roman, Marian Cozma. La aproape un an de la inceperea investigatiei, autoritatile au confirmat presupunerile presei din Ungaria: Raffael Sandor este cel care l-a injunghiat mortal de trei ori in inima pe Cozma in 8 februarie 2009, in fata unui club din Veszprem, informeaza presa din Ungaria.

Marian Cozma, fost jucator in echipa maghiara de handbal MKB Veszprem, a fost injunghiat de trei ori in inima in 8 februarie 2009, in fata unui club din Veszprem. "Parerile expertilor, declaratiile martorilor si alte probe au dus la concluzia ca R. Sandor a fost cel care l-a injunghiat pe fostul handbalist roman in inima", a declarat Pogany Peter, inspectorul politiei din Veszprem, in cadrul unei conferinte de presa de joi. De asemenea, oficialii au confirmat si faptul ca Nemeth Gyozo si Ivan Sztojka au participat la atacul asupra lui Marian Cozma, fiind considerati complici la omor si lovituri cauzatoare de moarte.
 
Potrivit rezultatului anchetei, Nemeth Gyozo a fost cel care l-a injunghiat pe jucatorul croat al echipei MKB Veszprem in zona rinichilor, dupa care l-a lovit in cap si pe Zarko Sesum, handbalistul fiind in genunchi langa Marian Cozma, incercand sa il ajute.

Intr-un interviu acordat unei televiziuni din Ungaria, citat de gsp.ro, Nameth Gyozo a declarat, inainte de aflarea rezultatului anchetei, ca Marian Cozma a fost cel care a provocat bataia: "Eu nu stiam ca sunt handbalisti, mai degraba pareau niste mafioti. Daca ma gandesc la cele intamplate, aspectul fizic al lui Marian Cozma pare mai mult al unui mafiot, decat cel al unui sportiv. Imi amintesc exact ca in acea seara acel baiat inalt, Marian Cozma, a deranjat mai multa lume cu stilul lui de dans. Se lovea de toata lumea din jurul lui, de vreo doua ori m-a impins si pe mine. Era evident ca baiatul asta e agresiv. M-a impins intentionat si nu fiindca nu avea loc pe ringul de dans sau ca nu stia sa danseze, vroia sa ma provoace".

"Am inceput sa ne imbrancim, iar de acolo a plecat toata bataia. Nu a fost o bataie generala, doar vreo 3-4 baieti de la noi si vreo 3 de la ei. Acum, daca ma gandesc bine, trebuie sa recunosc ca a fost o bataie scurta, dar buna. Ne-am batut cu barbati adevarati, ne-au impartit cateva palme, le-am simtit, dar nu am avut vreo problema cu asta, fiindca am ripostat si noi. M-am bucurat ca am gasit pe cineva cu care sa ne batem. Dupa aceea bataia s-a mutat afara. Eu nu l-am injunghiat pe Cozma. Am vazut ca cineva e la pamant si cineva e in genunchi langa el. Am crezut ca cel de jos e unul de-al nostru si atunci am fugit si l-am lovit cu piciorul in cap pe cel aflat in genunchi", a adaugat Gyozo.


Citeste mai multe despre   



















5612 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    parca nu erau trimisi de cineva? (Joi, 4 februarie 2010, 14:17)

    gicu [anonim]

    nu s-au atins de cel care i-a trimis. S-a uitat de ce s-a scris acum 1 an?
    • +3 (5 voturi)    
      concluzia asta (Joi, 4 februarie 2010, 18:29)

      io [anonim] i-a raspuns lui gicu

      putea fi luata la o saptamana de la crima, dupa ce i-au prins pe cei trei.
      ce ancheta au facut in tot acest timp?
      sigur, cei trei tigani se aflau intimplator in acel club in acea seara, tot intimplator i-au hartuit pe handbalisti afara din local, evident intimplator toti trei aveau cutite la ei, si indubitabil de intimplator pe Cozma l-au lovit de 3 ori cu cutitul in inima, asa ca sa-l sperie un pic.
      concluziile anchetei voastre sa i le spuneti lu' Mutu'.
      aia a fost crima platita nene.
      • +3 (3 voturi)    
        Romania, defaimata de tigani in presa franceza (Joi, 4 februarie 2010, 21:17)

        Romania Noastra [anonim] i-a raspuns lui io

        Incredibil, cate minciuni pot spune acesti mizerabili, in ce atmosfera de "familie"cresc ei, cum sunt educati de parintii lor tigani?
        Zeci de tigani din Transilvania au ajuns la furat si cersit in Geneva, ziarul Le Monde publica articol despre ei. Si ce afirma doua tiganci (nu stiu daca sunt maghiarofone sau romanofone, le cheama Stella si Simona), mama si fiica, aflate la "munca" in Occident: ca au plecat din Romania din cauza discriminarii care ii impiedica sa trimita copiii la scoala!!!.
        Deci noi romanii, societatea noastra, nu lasam copii tiganilor sa mearga la scoala!!! de aia sunt ei "obligati" sa mearga la furat si cersit, din cauza romanilor...
        Ce imputzite nerusinate...Si sa mai zici ca expresia "ce vrei, niste tigani!" e o inventie "razizda". cum sa nu fii indignat?

        Iata citatul, in original:

        "Sédentarisés en Roumanie, ils font plusieurs allers-retours dans l'année, en famille, fuyant la misère et les discriminations qui les empêchent d'envoyer leurs enfants à l'école."
  • +10 (10 voturi)    
    Lasi (Joi, 4 februarie 2010, 14:54)

    Micu [anonim]

    Pana la urma Marian Cozma a fost un mafiot care s-a injunghiat singur cu cuiul de la catarama!

    Parca spunea vinovatul ca s-au batut ca barbatii.

    Dar e un las din moment ce a folosit cutitul si nici nu mai recunoaste. Sincer i-as da drumul sa-l prinda sarbii lui Zarko Sesum sa-l chinuie 1 an de zile, rupind carne de pe el cu clestele.
  • +10 (10 voturi)    
    un gand... (Joi, 4 februarie 2010, 15:03)

    anonim [anonim]

    declaratiile lui nu denota nici macar o umbra de regret...sper sa le dea pedeapsa maxima!
  • +9 (9 voturi)    
    cine sunt astia (Joi, 4 februarie 2010, 15:31)

    Attila [anonim]

    oameni buni, un lucru sa va fie clar: totzi trei sunt tzigani, adica cum se spune in Romania, sunt rromi.
    • +5 (7 voturi)    
      Da, asasinii sunt tigani! (Joi, 4 februarie 2010, 16:16)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Attila

      Asa e, Attila. Cei trei sunt tigani si nimeni nu invinuieste pe vreun maghiar pentru crima de anul trecut. Dimpotriva. Pe mine unul m-a impresionat foarte mult reactia localnicilor din Veszprem si in general a opiniei publice din Ungaria. N-am sa uit niciodata solidaritatea de care au dat dovada. Pentru mine, acesta este adevaratul popor maghiar. Nobil si curat la inima. Nu dementii cu ura in suflet.

      Iar tiganii sunt o problema comuna si la noi si la ei. Poate ar trebui sa ne unim odata fortele pentru a rezolva definitiv aceasta plaga care ne distruge vietile si tarile. Pentru mine cuvantul "veszprem" simbolizeaza acum solidaritatea romano-maghiara...

      Poate exagerez, poate sunt patetic (in sensul romanesc al cuvantului), poate generalizez prea mult, dar de la moartea lui Marian Cozma incoace cred sincer ca romanii si ungurii se pot apropia in mod real unii de altii si vindeca impreuna ranile trecutului. Cu conditia sa fie (ca anul trecut) intai oameni si abia apoi romani sau unguri...
      • +4 (4 voturi)    
        pt. Radu (Joi, 4 februarie 2010, 17:29)

        Attila [anonim] i-a raspuns lui Radu

        nu cred ca exagerezi, sint de acord cu tine si cu conditia amintita de tine, care ar trebui sa fie intotdeauna pe primul loc in orisice stare - situatie de viata.
      • +2 (2 voturi)    
        Esti ipocrit (Joi, 4 februarie 2010, 18:02)

        ronewsaddict [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Cei trei sunt infractori, indiferent de etnie sau cetatenie sunt niste criminali. inlocuirea discursului rasist dintre unguri si romani cu unul indreptat inspre rromi nu ajuta pe nimeni. Rromii, da, sunt perponderent in europa de est si centrala, o categorie sociala saraca si ca prin urmare predispusa spre infractionalitate dar nu instigarea la ura va schimba situatia asta!
        De altfel sper ca indivizii astia sa infunde puscaria pe intreaga viata pt ca nu exista loc pt ei in societate mai ales observand ca nu este decat bravado nu si cainta, in atitudinea lor. Dumnezeu-l sa-l ierte pe Marian!
        • 0 (0 voturi)    
          usurel cu pianul (Vineri, 5 februarie 2010, 20:45)

          Tataie [anonim] i-a raspuns lui ronewsaddict

          Dupa ce ne trece febra deontologica observam ca: daca dispare 100% din comunitatea tiganeasca din Romania, dispar automat si 90% din infractori ! Vorbim desigur de categoriile de infractiuni care se preteaza.
          • -1 (1 vot)    
            Dar evreii? (Duminică, 7 februarie 2010, 3:16)

            muciflenduri c-tin [anonim] i-a raspuns lui Tataie

            Nu ar trebui sa dispara si ei?
            De homosexuali ce zici? Ca oricum nu fac niciun bine omenirii si nici nu procreaza. Pe ei ii lasam, sau ii bagam la sapun laolalta cu tiganii si evreii?
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca! (Joi, 4 februarie 2010, 18:18)

    luciana [anonim]

    degeaba va contraziceti..pana la urma nimic nu-l va aduce inapoi pe Marian!nici pedeapsa pe care o vor primii nenorocitii aia..prea mica de altfel
  • +2 (2 voturi)    
    mai lucretia mai (Joi, 4 februarie 2010, 19:44)

    dana [anonim]

    prima stire in ungaria din conferinta de presa a venit la 14.16 ora romaniei, pe nemzeti sport, ce bine ai stiut tu din bucuresti la 13.50 ce se vorbeste, cand inca nu era gata conferinta; ai copiat nitel din presa romana, de pe mfx, de pe gsp, mare stire ai facut, iar ca recompensa gsp a citat hotnews, esti tare
    sa traiesti, faci presa de vis
  • 0 (0 voturi)    
    puncte de vedere...... (Vineri, 5 februarie 2010, 8:57)

    maria [anonim]

    Nu-i mai transformati pe tigani in rromi! Ma intreb cine a scris Voievodul tiganilor,Rasvan si Vidra,Tiganiada,Satra s.a de ce nu au scris rromi?mare pacat ca Ion Antonescu a fost impuscat ,In ce-l priveste pe Marian Cosma mare pacat D-zeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    traditie (Vineri, 5 februarie 2010, 11:39)

    ion [anonim]

    Tiaganii romani se impart in mai multe categorii in functie de ocupatie.Astfel sunt tigani: aurari ,argintari.lautari,caramidari ,lingurari,ursari,pieptanari,laieti-spoicaldari .cetarnari etc.Femeile tin gospodaria ,fac copii fara numar pentru ca nu merg la ginecolog,cersesc ,sau pacalesc lumea etc.La tigani este obiceiul ca se cumpara nevasta.Se stie intre ei fiecare tigancusa cati bani face dintr-o campanie de cersit si asa se evaluiaza suma care trebuie platita.Banii sunt cheltuiti intr-un chef general cu rudele lor ,care la randulk lor ii vor invita cand isi vor vinde fetelela chef.Despre educatie nu se vorbeste intre tigani ca nu ii intereseaza .In cartierul Strachina din Tandarei li s-a facut scoala generale de opt clase ,pe care in cativa ani au devastat-o,Au furat gardul,parchetul din salile de clasa,cam tot ce se putea suti,pentru ca nu-i interesa si nu-i vedeau importanta.In concluzie refuza cultura si integrarea in societate,mergand pe obiceiurile feudale.UE trebuie sa priveasca cu atentie evolutia tiganilor in europa pentru ca au o rata a natalitatii ridicata si o imunitate iesita din comun.Ei stiu foarte bine sa profite de orice slabiciune a sistemului.Ganditi-va ca au ajuns peste tot ,din Norvegia panain Spania si pPortugalia.