Am visat la aurul mondial, dar am primit 35 de goluri de la Germania. Romania a terminat pe un dezamagitor loc 8 Campionatul Mondial, elevele lui Radu Voina dovedind foarte rar impotriva nemtoaicelor ca formeaza o echipa.

Lecusanu si compania incheie cu o infrangere rusinoasa turneul final (35-25 contra Germaniei), iar viitorul nu suna deloc bine.

Vezi aici desfasurarea meciului Romania - Germania:

Min 60/ Romania - Germania 25-35

Au marcat: Galca 54', Moldovan 59',

Romania nu joaca nimic, fetele noastre sunt depasite clar la toate capitolele. Nemtoaicele se distanteaza la 10 goluri, iar evolutia nationalei este una penibila pe alocuri.

Min 50/ Romania - Germania 23-30

Au marcat: Amariei 43', 44', Puscasu 47', Moldovan 48', 50',

Romania sta doar in executiile personale, combinatiile cu adevarat interesante lipsesc cu desavarsire. Amariei duce greul nationalei, in timp ce restul jucatoarelor par deja in vacanta. Concentrarea formatiei noastre tinde spre zero. Radu Voina cere time-out, tehnicianul incearca sa redreseze o corabie in deriva. Prima eliminare a disputei vine in minutul 48.

Min 40/ Romania - Germania 18-25

Au marcat: Puscasu 34', 39', Amariei 37', 40', Manea 38',

Romania rateaza cu seninatate, indiferent de situatiile de atac, fetele lui Radu Voina par lipsite de orice inspiratie. Lecusanu si compania gresesc pase simple, nu au viziunea necesara pentru a putea face diferenta. Se simte din plin lipsa Cristinei Neagu.

Min 30/ Romania - Germania 13-20

Au marcat: Tivadar 21', Amariei 25', 26', Galca 29', Varzaru 29',

Romania este surprinsa de aproape fiecare atac al germancelor, adversarele se distanteaza la opt goluri, tricolorele au o evolutie destul de stearsa. Echipa nationala marcheaza numai dupa faze individuale, lipsesc combinatiile care sa arate ca formam o echipa.

Min 20/ Romania - Germania 8-11

Au marcat: Meirosu 13', 14', Maier 14', Moldovan 18', 18',

Radu Voina cere time-out, elevele sale par visatoare pe teren. Germancele se distanteaza la cinci goluri, tricolorele nu reusesc sa plece bine pe contraatac. Meirosu este in aceste momente una dintre cele mai active jucatoare ale nationalei noastre, in timp ce Moldovan bifeaza doua goluri intr-un singur minut. Florentina Stanciu apara o lovitura de la 7 metri.

Min 10/ Romania - Germania 3-6

Au marcat: Meirosu 4', Amariei 4', Maier 7',

Romania a avut lovitura de incepere, dar tricolorele au ratat. Prima reusita apartine adversarelor, dar Meirosu si Amariei puncteaza intr-un singur minut. Germania trece la carma disputei, profitand de o aparare slaba a tricolorelor, in special pe centrul defensivei.