Campionatul Mondial de Handbal Feminin

Romania - Coreea de Sud 34-34/ Neputinta

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2009, 14:49 Sport | Teamball

Romania, doar egal cu Coreea de Sud
Foto: Rompres
Dupa 34-34 cu Coreea de Sud, Romania va juca impotriva Germaniei pentru locurile 7-8 de la Campionatul Mondial de Handbal Feminin. Cu o aparare visatoare in multe momente si cu prea multe aruncari de la 7 metri ratate, tricolorele nu au fost in stare sa le invinga pe asiatice. Fetele lui Radu Voina au incheiat Grupa 2 Principala pe pozitia 4, rezultat mult sub asteptari pentru o echipa care spera la aur.

Romania va da piept cu Germania pe 17 decembrie, de la ora 12.30. Pentru locurile 5-6 se vor bate Coreea de Sud si Danemarca.

Rezultatele zilei:

Ungaria - China 25-21
Norvegia - Spania 27-24
Romania - Coreea 34-34

Clasament:

1 Norvegia 8 puncte
2 Spania 7
3 Coreea de Sud 6
4 Romania 5
5 Ungaria 4
6 China 0

Program semifinale:

Franta - Spania
Rusia - Norvegia


Vezi aici desfasurarea partidei:

Min 60/ Romania - Coreea 34-34
Au marcat: Maier 52', 53', 58', Varzaru 54', 58', Stanca 54', Moldovan 56', Lecusanu 57', 59', 60'

Romania se apropie de Coreea, marcheza mult pe finalul de partida, dar in cele din urma elevele lui Radu Voina nu reusesc decat o remiza, scor 34-34. In urma acestui rezultat, tricolorele termina grupa doar pe locul 4 si vor intalni Germania pentru locurile 7-8.

Min 50/ Romania - Coreea 24-26
Au marcat: Galca 43', 45', Meirosu 46', 49', Maier 46', Varzaru 50',

Romania se repliaza greu, iar Coreea ne da gol chiar si in inferioritate numerica. Asiaticele se distanteaza la cinci goluri, iar astazi nici portaritele noastre nu prind o zi deosebita. In minutul 50, Coreea conduce cu 26-24.

Min 40/ Romania - Coreea 18-22
Au marcat: Manea 34', Moldovan 36', 39' Amariei 38', Varzaru 38',

Lecusanu rateaza inca o lovitura de la 7 metri, in timp ce adversarele profita de fiecare atac. Amariei o ia la tinta pe portarita asiatica, Romania este in fruntea CM la loviturile de la 7 metri ratate. Cu toate acestea, elevele lui Radu Voina se apropie la patru goluri.

Min 30/ Romania - Coreea 13-19

Au marcat: Manea 22', Varzaru 23', Amariei 29',

Romania rateaza din pozitie de unu la unu cu portarul advers, in timp ce asiaticele marcheaza mult de pe laterale, acolo unde tricolorele nu strang la timp. Lecusanu rateaza o lovitura de la 7 metri, iar asiaticele se distanteaza chiar si la sase goluri. Apararea este destul de slaba, in timp ce atacul functioneaza greu.

Min 20/ Romania - Coreea 10-11
Au marcat: Manea 12', Lecusanu 15', 17', Puscasu 19',

Cristina Neagu nu mai poate reveni pe teren, accidentarea fiind una destul de serioasa. Asiaticele ne surprind pe extreme, in timp ce Romania nu reuseste sa inscrie decat de pe centru. Circulatia balonului este una dintre marile probleme pentru echipa lui Radu Voina.

Min 10/ Romania - Coreea 6-6
Au marcat: Amariei 4', 5', 8', Manea 6', Lecusanu 8', Varzaru 8',

Coreea are prima minge, iar dupa doar 30 de secunde asiaticele deschid scorul. Cristina Neagu se accidenteaza, iar adversarele se distanteaza la 3-0. Amariei da semnalul revenirii (trei goluri), iar tricolorele marcheaza de cinci ori si trec in avantaj pe tabela. In minutul 10 insa scorul a fost egal, 6-6.

A inceput partida

Romania, partide disputate pana acum la turneul final:

Romania - Coreea 34-34

Romania - Spania 25-26
Romania - China 40-19
Romania - Norvegia 24-25
Romania - Tunisia 39-22
Romania - Ungaria 31-25
Romania - Japonia 37-28
Romania - Chile 51-17


Citeste mai multe despre   






















6293 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 15 decembrie 2009, 17:12)

    George [anonim]

    Fetele noastre, desi au capotat pe finalul intrecerii, merita felicitarile noastre! Poate mai au putin de luptat la capitolul mentalitate, poate trebuie un alt fel de antrenor, totusi, sa nu uitam ca au jucat cu sanse si de fiecare data au pierdut la limita... Felicitari, Doamnelor, macar in domeniul handbalului feminin, mai putem spera!
  • +1 (1 vot)    
    fruntea sus! (Marţi, 15 decembrie 2009, 17:14)

    mishu [anonim]

    Meritati laudele, oricare ar fi clasarea finala cand veniti acasa! Handbalul ne reprezinta cu fruntea sus in competitii, bravo fetele! Poate data viitoare iasa mai bine
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar asa .. (Marţi, 15 decembrie 2009, 23:43)

      john [anonim] i-a raspuns lui mishu

      Gresit ... nu data viitoare ...ACUM!!! Facem ca la scoala .. nu invatam ptr ACUM si spunem..las' ca invat data viitoare ... si data viitoare ..fac la fel. Invatati de la profesionisti.!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ALT ANTRENOR (Marţi, 15 decembrie 2009, 17:20)

    mihai_is [anonim]

    DE ALT ANTRENOR AVEM NEVOIE, DEGEABA AI FOST TU JUCATOR BUN DACA NU STII SA MONTEZI ECHIPA PSIHIC.RADU VOINA NU MAI POATE.POATE VINE ANYA ANDERSEN !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ba zic ca si-au realizat obiectivul... (Marţi, 15 decembrie 2009, 17:21)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Nu ziceau ca vor in primele 4? Iata ca sunt in primele 4!
    Mereu favorite, mereu perdante.
    Nu stiu cine le tot spune fetelor ca sunt favorite. Nu mai bine le-ar spune ca avem drept obiectiv locul 7, iar ele sa ne surprinda cu o pozitie mai buna?
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo cui? (Marţi, 15 decembrie 2009, 17:29)

      spanac [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      Corect, dar tu nu observi ca cei mai multi tantalai le lauda "performanta"? E vorba aici insa ca am pierdut un obiectiv, nu prea e de laudat. Intr-adevar daca obiectivul era locul 10 si ele luau locul 8 atunci poate se merita o lauda, dar cand tu pleci ca "favorit" si o iei pe cocoasa de nu te vezi e cam de rasul curcilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Bine ca esti tu...spanac?:D (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:36)

        George [anonim] i-a raspuns lui spanac

        Ai practicat vreodata vreun sport, mai...spanac? Dar macar ai urmarit vreun meci al nationalei feminine de handbal? Daca esti cumva vreun campion mondial si noi nu stim, atunci poti critica... pana atunci, ramai ... spanac... si-atat...
  • 0 (0 voturi)    
    Din izbanda in izbanda ! (Marţi, 15 decembrie 2009, 18:17)

    Tudor Petrescu [anonim]

    Probabil ca in curand vom juca pentru locurile 17-18!! Radu Voina ar fi trebuit sa faca vreo 20 de antrenamente cu ele, numai cu executare de lovituri de la 7 metri!! Au pierdut la diferenta de un punct meciul pentru o medalie ratand 3 LOVITURI DE LA 7 METRI ! INADMISIBIL!! Iar acum, la fel.Macar in sport cineva ar putea sa faca ceva pentru a ne mai descretii fruntile.Imi pare rau ca trebuie sa fiu atat de aspru, dar cu laude nu vom reusi niciodata sa depasim acest stadiu mediocru.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e chiar asa... (Marţi, 15 decembrie 2009, 18:20)

    john [anonim]

    Noi stim ca ele pot mai mult ... si asta doare. Pentru noi ..locul 7-8 este un loc mediocru ..iar eu nu felicit asa ceva. Daca Romania nu era favorita si obtineau locul 7-8 era altceva si meritau felicitari depline. Pina la urma, valoarea este data de rezultate si deocamdata asta e valoarea lor, adica sub asteptari.
  • 0 (0 voturi)    
    Ma rog (Miercuri, 16 decembrie 2009, 8:50)

    marius [anonim]

    Parca povestea asta cu favorite pentru o medalie am mai auzit-o de mai multe ori, ca-n final sa termine pe pozitiile 7-8, ca si acum. Poate au fost favorite doar in ochii romanilor. Mentalitatea lor e de ratati: au pierdut sansa sa lupte pentru o medalie si renunta complet la lupta. Tipic romanesc! Pacat! Ne-ar trebui psihologi de calitate la echipele nationale.
  • 0 (0 voturi)    
    valoare (Miercuri, 16 decembrie 2009, 17:11)

    victor [anonim]

    Fetele noastre,luate individual,sunt fff valoroase.Numai ca handbalul e joc de echipa...iar echipa incepe cu un antrenor capabil...Nu vreau sa-l critic pe d-l Voina,insa e clar ca trebuie schimbat ceva...probabil in mentalitatea jucatoarelor,cum spunea cineva inainte...Uitati-va la americani...au o mentalitate de invingatori,in orice sport...e adevarat ca nu exceleaza peste tot,dar mentalitatea e cea care face diferenta de multe ori...Poate un psiholog bun ne trebuie,poate o carte de psihologie aplicata buna ar ajuta...Nu mai conteaza ce a fost...Sa cautam solutii...si sa credem cu adevarat ca si noi putem fi primii! SUCCES!