Campionatul Mondial de Handbal Feminin

Romania - Ungaria 31-25/ Suntem mandri de voi

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2009, 15:12 Sport | Teamball

Radu Voina, victorie importanta contra Serbiei
Foto: AGERPRES
Romania a depasit clar Ungaria, scor 31-25,  dupa o partida in urma careia fetele lui Radu Voina au obtinut calificarea din grupa. Narcisa Lecusanu (a inscris din aproape toate pozitiile) si Paula Radulescu (a inchis poarta) au fost cele mai bune jucatoare ale unei nationale de care suntem mandri. Evolutia incantatoare din unele momente ne face sa visam cu ochii deschisi la o medalie la Campionatul Mondial gazduit de China.

"Fetele si-au dorit foarte mult aceasta victorie. Au facut o prima repriza foarte buna, in a doua parte, cand s-au apropiat la doua goluri ne-a tresarit inima, dar asta e forta unei echipe mari, sa revina. A fost greu pentru ca nu mai aveam timeout, dar pana la urma a iesit totul bine. Eu spun ca fetele au revenit bine si importante sunt punctele obtinute. Ungaria a facut un joc mai bun, dar s-au relaxat prematur. Norvegia ramane o mare forta a handbalului feminin, chiar daca lipsesc unele jucatoare. La handbal feminin scopul este sa bati Norvegia, apoi poti sa te gandesti si la altceva. Cu Dumnezeu inainte, vom face tot ceea ce putem mai bine" - Radu Voina (gsptv).

"Daca vor continua asa, dar cu o imbunatatire a formei, mai ales de joi incolo, va fi excelent. Ne-am calificat in grupele principale, dar cel mai important este ca si cu doua puncte, pentru ca va conta victoria de astazi, daca Ungaria merge mai departe. Remarc intreaga echipa, cu un plus pentru Paula Ungureanu si Narcisa Lecusanu" - Cristian Gatu (mediafax).


Vezi aici desfasurarea meciului Romania - Ungaria:


Min 60/ Romania - Ungaria 31-25
Au marcat: Puscasu 52', Varzaru 53', Neagu 55', 58', Lecusanu 56'

Romania a avut un final de meci superb, cu contraatacuri reusite si cu o Paula Radulescu in forma senzationala. Tricolorele inving Ungaria cu scorul de 31-25

Min 50/ Romania - Ungaria 26-22
Au marcat: Lecusanu 44', 46', 48', 50', Varzaru 45'

Romania a avut o perioada de peste sase minute in care nu a reusit sa marcheze, in timp ce unguroaicele au profitat de orice oportunitate. Ungaria s-a apropiat la un moment dat la doar doua goluri, iar fetele lui Voina sunt de nerecunoscut.

Min 40/ Romania - Ungaria 20-15
Au marcat: Neagu 32', 34', 35', Lecusanu 37'

Apararea Romaniei incepe sa nu mai dea acelasi randament, unguroaicele au iesit decise de la cabine. Neagu salveaza insa nationala cu aruncari superbe, in timp ce Paula Radulescu apara o lovitura de la sapte metri. Radu Voina cere time-out dupa ce ofensiva tricolora da rateuri.

Min 30/ Romania - Ungaria 16-7
Au marcat: Puscasu 22', 26', Galca 23', 28', Lecusanu 29', Meirosu 30'

Echipa pregatita de Radu Voina zburda practic pe teren, se apara grupat, ataca solid si marcheaza mult in poarta maghiarelor. Puscasu si Galca bifeaza cate doua goluri, in timp ce Paula Radulescu are o forma incredibila.

Min 20/ Romania - Ungaria 10-6
Au marcat: Neagu 12', Galca 13', 14',19', Lecusanu 15', 17', 18'

Paula Radulescu apara senzational si inchide practic poarta, iar jocul ofensiv al romancelor inregistreaza un real progres. Galca se desprinde si marcheaza cu usurinta, Neagu creeaza superioritate, iar Lecusanu este intr-o forma de zile mari.

Min 10/ Romania - Ungaria 3-4
Au marcat: Lecusanu 7', 10', Varzaru 8'

Fetele lui Radu Voina incep destul de slab partida, primul gol fiind reusit de Lecusanu in minutul 7. Romancele primesc gol in superioritate numerica si nu sunt capabile sa se concentreze la finalizare. Dupa primele 10 minute, unguroaicele domina disputa.

A inceput partida.


Citeste mai multe despre   






















19358 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    asteptam victoria! (Luni, 7 decembrie 2009, 15:34)

    cetatean [anonim]

    HAI ROMANIA!
  • +6 (6 voturi)    
    Handbal (Luni, 7 decembrie 2009, 15:35)

    claudiu [anonim]

    Va urez succes...si forta!!
    Hai Romania!
  • +6 (6 voturi)    
    HAI ROMANIA!!! (Luni, 7 decembrie 2009, 15:58)

    lobby [anonim]

    Hai fetele noastre. Jucati la fel si repriza a doua!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    HAI ROMANIA!!! (Luni, 7 decembrie 2009, 16:40)

    bogdan [anonim]

    BV FETELOR
  • +3 (3 voturi)    
    Victorieeee (Luni, 7 decembrie 2009, 16:41)

    Bogdan [anonim]

    Bravoooooo
  • +3 (3 voturi)    
    Victorieeee (Luni, 7 decembrie 2009, 16:41)

    Bogdan [anonim]

    Bravoooooo
  • +3 (3 voturi)    
    TENETI-O TOT ASA!!!! (Luni, 7 decembrie 2009, 16:42)

    ramona [anonim]

    Felicitari!

    Super meci, bravo fetelor.
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari (Luni, 7 decembrie 2009, 16:42)

    un roman [anonim]

    Felicitari fetelor
    Am avut alea 6 minute fara gol dar am reusit sa ne revenim/toata echipa a jucat superb.Trebuie sa remarc portarul Romaniei.
  • +3 (3 voturi)    
    BRAVO (Luni, 7 decembrie 2009, 16:42)

    BRAVO [anonim]

    BRAVO ROMANIA!
  • +3 (3 voturi)    
    TENETI-O TOT ASA!!!! (Luni, 7 decembrie 2009, 16:42)

    ramona [anonim]

    Felicitari!

    Super meci, bravo fetelor.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 7 decembrie 2009, 16:42)

    Opposite [anonim]

    Felicitari echipei Romaniei si mult succes cu Norvegia.
  • +3 (3 voturi)    
    TENETI-O TOT ASA!!!! (Luni, 7 decembrie 2009, 16:43)

    ramona [anonim]

    Felicitari!

    Super meci, bravo fetelor.
  • +2 (2 voturi)    
    Ole.. (Luni, 7 decembrie 2009, 16:44)

    claudiu [anonim]

    Ce victorie.!.o sa conteze enorm in stabilirea echipei calificate in semifinale...Bravo..Sunt mandru de voi..o generatie de aur..
  • +2 (2 voturi)    
    superb (Luni, 7 decembrie 2009, 16:57)

    konstantin [anonim]

    bravo feteleor, bravo antrenorului, stafului tehnic!! cu stima si respect ma inclin in fata unor profesionisti! poate, intr-o buna zi vor invata si ceilalti ce inseamna sa fi profesionist adevarat! si poate scapam de mediocritatile fotbaliatoare si vom avea succes si acolo...ca tot ne sufocati cu fotbal de proasta calitate, va doresc sa eparte numai de asa ceva..acest mesaj este pentru 'profesionitii' de la canalele de sport....sictir voua......bravo hanbaisltelor noastre! sunt mandru de voi!! multumesc pentru spectacol!!
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo (Luni, 7 decembrie 2009, 17:03)

    Valentinz [anonim]

    Bravo !!!
  • +6 (6 voturi)    
    Hai Romania! (Luni, 7 decembrie 2009, 17:32)

    Anonim [anonim]

    Hai Romania!
  • +6 (6 voturi)    
    Hai Romanaia ! (Luni, 7 decembrie 2009, 17:36)

    catalin [anonim]

    Romania, Romania, ole ole ole...hai fetele !
  • +2 (2 voturi)    
    Va iubim! (Luni, 7 decembrie 2009, 17:37)

    crysti_galati [anonim]

    Suntem alaturi de voi Campioanelor!!! Va iubim si va sustinem pana la final (finala)!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Unde sa vedeti online meciul (Luni, 7 decembrie 2009, 17:39)

    Sorin [anonim]

    Pentru cei care nu aveti unde sa vedeti meciul de handbal: http://www.fromsport.com/video-130448.html

    Hai Romania!
    • +5 (5 voturi)    
      online (Luni, 7 decembrie 2009, 15:53)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      multumesc pentru link
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Luni, 7 decembrie 2009, 15:54)

      Vasalie Sa Traiti [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Multzam fain de link, sunt la birou, nu am televizor si vroiam sa vad meciul :)

      Hai Romania!
      • +6 (6 voturi)    
        Cu placere (Luni, 7 decembrie 2009, 18:00)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui Vasalie Sa Traiti

        Si eu tot la birou si am cautat un radio, ceva. Dar se pare ca daca nu e fotbal cu Becali, nu e de interes national.
        Asa ca am extins cautarile - si am avut noroc.
        Si m-am gandit ca poate mai vrea si altcineva sa vada :)
        Dar sa ne intoarcem la meci ca incepe repriza a doua (perdon sa ne intoarcem la munca)

        Hai Romania!!!
  • +6 (6 voturi)    
    daca (Luni, 7 decembrie 2009, 18:09)

    goagele [anonim]

    daca or sa cistige cu 34-18 ar fi senzatie.Dar si cu un gol diferenta as fi multumit.Hai fetele.
  • +3 (3 voturi)    
    C.M. Feminin Handball (Luni, 7 decembrie 2009, 18:38)

    Aurelian Preda [anonim]

    Sunt cu nava tocmai in Venezuela si ma bucur din
    toata inima pt. victoria voatra.
    Sa dea D-nul sa va mentineti la acelasi nivel si in
    partidele viitoare.
    Sper din tot sufletul la o medalie , chiar de aur pt. ca nimic nu e imposibil in this world!!
    Hai ROMANIA !!!
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO (Luni, 7 decembrie 2009, 18:51)

    un roman [anonim]

    felicitari fetelor! tineti-o tot asa pana la titlu! sunteti unul din putinele motive care ma fac mandru ca sunt roman
  • +2 (2 voturi)    
    bravo fetele! (Luni, 7 decembrie 2009, 19:13)

    Jimbo [utilizator]

    Printre singurii perfomeri ai sportului romanesc actual. Avem de ce sa fim mandri!
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari fetelor (Luni, 7 decembrie 2009, 19:27)

    ION I [anonim]

    felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    !!bravo!! (Marţi, 8 decembrie 2009, 1:03)

    ia cucu [anonim]

    Bravo si succes mai departe!!
  • 0 (0 voturi)    
    Paula Radulescu??!!? (Marţi, 8 decembrie 2009, 10:23)

    Danotte [anonim]

    Nu cunosc personajul, dar avem o portarita cu numele Paula Ungureanu care , da , a stiut sa inchida poarta atunci cand era mai mere nevoie!
    • 0 (0 voturi)    
      da! (Marţi, 8 decembrie 2009, 13:04)

      ramona [anonim] i-a raspuns lui Danotte

      E aceeasi numai ca s-a maritat, asa e cu numele majoritatii jucatoarelor in lot.
  • 0 (0 voturi)    
    cm handbal (Marţi, 8 decembrie 2009, 14:22)

    banceu [anonim]

    felicitari fetelor,doar ele mai spală rușinea fotbalului
  • 0 (0 voturi)    
    onoare si datorie (Marţi, 8 decembrie 2009, 14:59)

    Octavian [anonim]

    Tot mai sus!
    Sa aveti tarie si caracter.
    Aveti ce dovedi lumii handbalistice!
    Puteti fii foarte mandre de cine sunteti - priviti pe www.creatori.ro
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:58)

    mi3rla [utilizator]