Echipa de handbal feminin a nationalei Romaniei a inregistrat prima victorie in Mobelringen Cup (Norvegia), in ultima partida a acestui turneu pregatitor de dinaintea Campionatului Mondial din decembrie. Dupa ce au fost invinse de Rusia si Norvegia, tricolorele au castigat in fata reprezentativei Croatiei, scor 28-26, si termina turneul pe locul al treilea.

Romancele incep bine partida, dar imediat isi arata si slabiciunile. Croatele au profitat de jocul mai slab al nationalei Romaniei si au intrat cu un avantaj de doua goluri la pauza, scor 13-11. Repriza secunda incepe din nou bine pentru Romania, dar Croatia reuseste sa preia din nou conducerea si sa aiba un avantaj de cinci goluri (23-18). Elevele lui Radu Voina si-au regasit pofta de victorii si au intors scorul in favoarea lor, impunandu-se cu 28-26.

Marcatoarele Romaniei: Maier 9 goluri, Lecusanu 3 goluri, Nechita 3 goluri, Varzaru 3 goluri, Barsan 2 goluri, Moldovan 2 goluri, Vadineanu 2 goluri, Manea 1 gol, Meirosu 1 gol, Neagu 1 gol, Puscasu 1 gol