Echipa de handbal feminin a nationalei Romaniei a pierdut si al doilea meci din Mobelringen Cup, de la Trondheim (Norvegia), turneu de pregatire de dinaintea Campionatului Mondial din decembrie. Elevele lui Radu Voina au condus 45 de minute, dar au fost invinse in ultimul sfert de ora de campioana olimpica si gazda turneului, Norvegia, scor 34-31.

Romania si Norvegia au inceput echilibrat partida, dar tricolorele au reusit sa se distanteze pana la pauza la trei goluri, scor 18-15. Repriza a doua a inceput bine pentru romance, avand o diferenta de patru goluri cu un sfert de ora pana la finalul partidei. Forma tricolorelor a scazut simtitor si Norvegia a profitata din plin, castigand partida cu 34-31.

Aceasta este cea de-a doua infrangere din aceasta competitie a Romaniei, dupa ce vineri a fost invinsa de Rusia cu 33-31. Ultima partida pe care o va disputa Romania va fi duminica de la ora 18:00, in fata selectionatei Croatiei.

Marcatoarele Romaniei: Vadineanu 11 goluri, Meirosu 4 goluri, Stanca 4 goluri, Barsan 2 goluri, Moldovan 3 goluri, Puscasu 2 goluri, Maier 1 gol, Nechita 1 gol