Polo/ Fostul international Ramses Juravle a incetat din viata la doar 33 de ani

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 17 noiembrie 2009, 18:25 Sport | Teamball

Imagine de la CM 2003: Ramses arunca la poarta Croatiei
Foto: que.es
Ramses Juravle, fost international roman de polo (de origine cubaneza), a incetat din viata in noaptea de luni spre marti. Chinuit constant de aproape doi ani de un cancer la creier, sportivul ar fi implinit joi 33 de ani.

Ramses a murit la Zaragoza (Spania), dupa o indelunga suferinta. Nascut in Cuba, din tata cubanez si mama romanca, Juravle a evoluat de-a lungul carierei la Dinamo si la Zaragoza. A marcat 185 de goluri pentru echipa nationala a Romaniei in perioada 1995-2003.

Nationala de polo i-a onorat memoria cu victoria obtinuta marti seara, in debutul grupei preliminare din Liga Mondiala. Poloistii romani au invins Spania cu 9-7 (in bazinul de la Oradea), punctele fiind reusite de Iosep (3), Cosmin Radu si Diaconu (2), Georgescu si Negrean (1).


Citeste mai multe despre   























1849 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    D-zeu sa-l ierte. (Marţi, 17 noiembrie 2009, 19:34)

    admite [anonim]

    D-zeu sa-l ierte.
  • +3 (3 voturi)    
    RIP (Marţi, 17 noiembrie 2009, 19:35)

    lsm [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
  • +2 (2 voturi)    
    pacat (Marţi, 17 noiembrie 2009, 19:57)

    of [anonim]

    nu stiu prea multe despre sportul asta in general, dar l-am vazut de cateva ori jucand... era un adevarat luptator

    Dumnezeu sa-l ierte!
    • 0 (0 voturi)    
      sincere condoleante (Marţi, 28 februarie 2012, 19:49)

      dan [anonim] i-a raspuns lui of

      l-am cunoscut personal,am lucrat ca si translator pentru el,pe cand juca in grecia la echipa din patra,era un super om sincere condoleante familiei
  • +2 (2 voturi)    
    D-zeu sa-l ierte (Marţi, 17 noiembrie 2009, 20:18)

    florin [anonim]

    Era un om deosebit.Cine l-a cunoscut l-a si indragit.Un sportiv model.Pacat.
  • +2 (2 voturi)    
    RIP (Marţi, 17 noiembrie 2009, 20:58)

    The Saker [utilizator]

    dumnezeu sa-l ierte!
  • +2 (2 voturi)    
    o lacrima,un gand,adio (Marţi, 17 noiembrie 2009, 21:23)

    Nu te vom uita! [anonim]

    ...de ce Doamne ,pleaca unii asa de tineri si asa de talentati? of Doamne
  • +2 (2 voturi)    
    deces ramses juravle (Marţi, 17 noiembrie 2009, 21:45)

    nic mitrea [anonim]

    sunt de-a dreptul socat
    cum este posibil?
    un munte de om sa se curete asa repede
    cunoaste cineva mai multe detalii?
  • +2 (2 voturi)    
    R.I.P (Marţi, 17 noiembrie 2009, 21:54)

    matei [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte!
  • +1 (1 vot)    
    pacat! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 23:07)

    Andrei M [anonim]

    Dzeu sa-l ierte!mare pacat...
  • +1 (1 vot)    
    ramses (Marţi, 17 noiembrie 2009, 23:54)

    rath bogdan [anonim]

    ....am jucat impotriva si impreuna ...odihnestete in pace
  • +1 (1 vot)    
    ramses juravle (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 21:22)

    miana [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte! Pacat, era prea tanar sa moara.
    Condoleante fam.Muresan Tania, bunica care l-a crescut pe Ramses.
  • +1 (1 vot)    
    RAMSES JURAVLE (Joi, 19 noiembrie 2009, 10:35)

    adelina [anonim]

    Sunt socata de aceasta veste. Eu am copilarit cu mama lui Ramses,Monica ,iar el el a copilarit cu fiica mea. L-am vazut crescand si m-am bucurat mult pentru performantele lui. Nu stiam nimic despre suferinta lui, aceasta boala cumplita care nu iarta pe nimeni.Este trist ca la noi sunt mediatizate doar cateva discipline sportive... Pacat de acest copil atat de bun si atat de talentat! Este groaznic ce i se intampla mamei lui si nu stiu cum va trece peste asa ceva. Si eu am pierdut un copil si stiu ce durere imensa provoaca. DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA,IAR PE MONICA S-O INTAREASCA!!!! SINCERE CONDOLEANTE!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    ramses (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:35)

    miana [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe bunica lui Ramses, Tania Muresan. Condoleante familiei.
  • 0 (0 voturi)    
    ramses juravle (Miercuri, 15 februarie 2012, 10:08)

    ene gabriela [anonim]

    va rog frumos daca are cineva relatii despre mama lui ramses sa ma contacteze