HCM Stiinta Baia Mare a reusit sa intoarca rezultatul din prima mansa a celui de-al treilea tur al Cupei EHF si s-a calificat in optimile competitiei, eliminandu-le pe elevele lui Muller de la Rulmentul Brasov, cu scorul general de 63-59. Cu probleme serioase la echipa, Rulmentul nu a reusit sa le faca fata baimarencelor si a parasit Cupa EHF.

Desi s-au impus la cinci goluri diferenta in tur (31-26), brasovencele nu au putut pastra avantajul avut si au fost dominate clar de adversarele romance. Dupa un sfert de ora de joc HCM Stiinta s-a distantat clar de adversare (12-3), iar la pauza a intrat cu un avantaj de 10 goluri (37-28). Brasovencele nu au putut reveni de la acest scor si au pierdut cu 28-37, parasind competitia.

HCM Stiinta s-a calificat in optimile de finala ale Cupei EHF si in 10 noiembrie va afla impotriva carei echipe va juca in urmatoarea faza.