Cupa EHF/ HCM Stiinta intoarce rezultatul si elimina Rulmentul

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 19:25 Sport | Teamball

HCM Stiinta Baia Mare a reusit sa intoarca rezultatul din prima mansa a celui de-al treilea tur al Cupei EHF si s-a calificat in optimile competitiei, eliminandu-le pe elevele lui Muller de la Rulmentul Brasov, cu scorul general de 63-59. Cu probleme serioase la echipa, Rulmentul nu a reusit sa le faca fata baimarencelor si a parasit Cupa EHF.

Desi s-au impus la cinci goluri diferenta in tur (31-26), brasovencele nu au putut pastra avantajul avut si au fost dominate clar de adversarele romance. Dupa un sfert de ora de joc HCM Stiinta s-a distantat clar de adversare (12-3), iar la pauza a intrat cu un avantaj de 10 goluri (37-28). Brasovencele nu au putut reveni de la acest scor si au pierdut cu 28-37, parasind competitia.

HCM Stiinta s-a calificat in optimile de finala ale Cupei EHF si in 10 noiembrie va afla impotriva carei echipe va juca in urmatoarea faza.

290 vizualizari

hcm baia mare (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 21:02)

grigore ciascai [anonim]

Am fost spectator la această paritidă. Rulmentul nu avea cum să reziste până la final, având doar opt jucătoare înscrise pe raportul de joc. Chiar şi în aceste condiţii au luptat admirabil pentru calificare. Zău că ne-au creat emoţii în repriza a doua. Antrenorul Muller a demonstrat că vine din lumea bună a handbalului. Peste 2.000 de spectatorii au aplaudat victoria fetelor noastre, dar şi prestaţia foarte bună (în condiţiile date) a braşovencelor. Un meci frumos desfăşurat în limitele sportivităţii şi ale bunului simţ.