Echipa nationala de handbal a Romaniei a pierdut primul meci din turneul amical Cupa Panoniei In Memoriam Marian Cozma din Ungaria, competitie transmisa in direct si in exclusivitate de SportKlub. Sub comanda unui nou antrenor, Petru Ghervan, Romania a fost invinsa clar de selectionata Serbiei, scor 40-32 (21-13). In partida dintre Ungaria si Tunisia, scorul a fost 28-28 (15-13).

Romania a suferit de la inceput pana la sfarsit in meciul contra Serbiei. Condusa cu 7-1 dupa cateva minute de joc, nationala tricolora a incheiat prima repriza cu opt goluri in minus fata de adversara. Repriza a doua a continuat in acelasi stil, tricolorii fiind invinsi cu 40-32.

Marcatorii Romaniei: Ghionea 8 goluri, Georgescu 3 goluri, Irimescu 3 goluri, Sadoveac 3 goluri, I.Stamate 3 goluri, Ciubotariu 2 goluri, Csepreghi 2 goluri, Sabou 2 goluri, Toma 2 goluri, Fenici 1 gol, Novanc 1 gol, Rohozneanu 1 gol, A. Stamate 1 gol