Oltchim Rm. Valcea debuteaza cu dreptul in noul sezon de Liga Campionilor si se impune cu 27-24 in fata campioanei Spaniei, Itxako Navarra. Desi a condus si la o diferenta de cinci goluri, Oltchimul s-a vazut egalata cu mai putin de 10 minute inainte de final. Cu executii sigure, dar si cu parade din partea portarului Ungureanu, valcencele scapa de emotii si obtin primele puncte din Grupa C.

Desfasurarea partidei:

Minutul 60 (24-27): Neagu primste o eliminare de 2 minute, Iar Paula Ungureanu isi ajuta din nou echipa si salveaza o minge de la sapte metri. Gazdele reusesc sa inscrie si se apropie la doua goluri: 20-22. Radu Voina cere time-out. Jocul se reia, dar nu pentru mult timp deoarece portarul Navarro se accidenteaza dupa un contact cu Ardean-Elisei. Jucatoarea lui Itxako isi revine si meciul se reia. Spanioloaicele inscriu printre picioarele lui Ungureanu si se apropie la un gol: 21-22. Minute bune s-au scurs de cand Oltchimul nu a mai inscris. Steluta Luca arunca in blocaj, gazdele pleaca pe contra-atac si egaleaza. Puscasu inscrie prntru Otlchim si romancele conduc din nou. Itxako egaleaza, dar Maier inscrie si readuce sperantele Oltchimului (23-24). Shymkute se arunca in atac si marcheaza cu mai putin de doua minute pana la final. Manea si Luca inscriu si Oltchim castiga primul meci din Liga Campionilor, editia 2009/2010.

Marcatoare Oltchim: Puscasu '56, Maier '58, Shymkute '59, Manea '59, Luca '60

Minutul 50 (19-22): Ardean-Elisei este eliminata pentru a doua oara. Gazdele se apropie din nou la trei goluri (16-19), iar Paula Ungureanu are o serie de interventii foarte bune. Maier inscrie un gol dintr-o pozitie incomoda, iar la urmatoarea faza Ungureanu o pune pe contra-atac, dar Maier trimite in portar. Aceeasi Maier trimite un balon direct in poarta. Golurile lui Stanca si Neagu aduc din nou pe Olcthim la patru goluri: 18-22.

Marcatoare Oltchim: Maier '45, Stanca '48, Neagu '49

Minutul 40 (15-19): Gazdele incep bine repriza secunda si inscriu rapid doua goluri (14-15). Lovitura de la 7 metri pentru Itxako, dar rateaza si Oltchim e inca in avantaj. Atac al romancelor si Stanca marcheaza. Manea ii paseaza foarte bine pentru Neagu, dar aceasta din urma nu reuseste sa inscrie. Ungureanu o lanseaza pe Stanca in atac, dar un fault asupra romancei aduce o lovitura de la 7 metri pentru Oltchim. Lecusanu transforma si reuseste sa mai inscrie o data la urmatoarea faza de atac. Stanca este din nou faultata si Lecusanu transforma lovitura din 7 metri

Marcatoare Oltchim: Stanca '33, Lecusanu '36, '37, '39

Minutul 30 (12-15): Stanca este faultata si primeste o lovitura de la 7 metri. Maier arunca in bara. O noua lovitura de pedeapsa, de data aceasta pentru adversarele Oltchimului si scorul este 9-12. Ardean-Elisei inscrie de pe partea stanga. Shymkute este eliminata doua minute si Oltchim este pentru a doua oara in aceasta partida in inferioritate numerica. Atac al romancelor, sub amenintarea jocului pasiv, Neagu arunca in blocaj. O alta ocazie a Oltchimului ratata: Lecusanu arunca in bara. Ardean Elisei se inalta peste apararea spaniola si inscrie pentru 11-14. Ungureanu apara o lovitura de la 7 metri, dar ramane pe podea deoarece a primit o lovitura direct in fata. Shymkute incrie pentru prima data in aceasta partida. Pe finalul primei reprize, Shymkute este din nou eliminata si Itxako inscrie din 7 metri.

Marcatoare Oltchim: Ardean-Elisei '25, '28, Shymkute '30

Minutul 20 (8-12): Gazdele rateaza atacul si Oltchim reuseste sa inscrie in inferioritate numerica, pentru 4-3. Neagu marcheaza al treilea sau gol, dar spanioloaicele se tin aproape. Maier si Luca in scriu pentru 6-9 si Oltchim se desprinde pentru prima data la trei goluri. Voina cere time-out si la reluarea jocului Ardean Elisei inscrie si ea pentru Oltchim. Ungureanu are o interventie foarte buna si isi pune echipa pe contra-atac. Ardean-Elisei arunca in barajul portarului, mingea ajunge la Manea care inscrie pentru 7-11. Greseala a gazdelor si Maier inscrie cu bolta in poarta goala.

Marcatoare Oltchim: Maier '11, '15, '16, '20, Neagu '13, Manea '16, '19, Luca '17, Ardean-Elisei '18

Minutul 10 (3-3): Olthim incepe in atac prima partida din Grupa C a Ligii Campionilor, sezonul 2009-2010, Cristina Neagu reusind sa marcheze primul gol. Aceeasi Neagu inscrie pentru 2-1, dar urmatoarele doua atacuri ale romancelor nu gasesc spatiul portii spaniole. Spanioloaicele egaleza, dar nu reusesc sa preia conducerea la urmatoarea faza de poarta. Maier inscrie din 7 metri, dar Itxako revine imediat si face 3-3. Ardean Elisei este eliminata doua minute si Oltchim joaca in inferioritate numerica.

Marcatoare Oltchim: Neagu '1, '4, Maier '8