VIDEO Rugby, un sport mult prea barbatesc

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2009, 16:11 Sport | Teamball

Rugby, un sport greu de jucat
Foto: LiveLeak
Rugby-ul inseamna de cele mai multe ori spectacol, faze superbe si finalizari deosebite. Practicantii acestui sport sunt sportivi cu capacitati fizice de invidiat.

Vezi aici ce inseamna sa fii rugbist:



Citeste mai multe despre   






















5439 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    horror ... (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:30)

    bustiuci [anonim]

    Ce naibii de capacităţi sportive omule?

    Ăştia ca şi în box se distrug fizic ....
    • 0 (6 voturi)    
      Nope (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:43)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui bustiuci

      Ai nevoie de conditie fizica sa alergi pe tot terenul si sa impingi in gramezile alea. Am vazut un jucator care a ramasa fara niste dinti si a intrat in teren. Asta inseamna testosteron, muschi, rezistenta fizica.
      Cu alte cuvinte nu e sport pentru fetite (ca fotbalul de exemplu).
    • 0 (6 voturi)    
      reguli si reguli (Vineri, 9 octombrie 2009, 21:43)

      analistul de serviciu [anonim] i-a raspuns lui bustiuci

      Domnule "bustiuci",
      Prima data pentru a te pronunta, citeste, macar regulamentul de joc si dupa aceea spune ceea ce spui.
      Toate secventele date sunt FAZE DE JOC REGULAMNTARE!?
      Adica, jucatorul care are mingea poate sa fie placat, adica oprit din actiune in mod real, dar uneori se pot intampla si accidente.
      Daca jucatorul da drumul la minge, NIMENI nu-i mai face nimic, deoarece jucatorii adversi cauta sa placheze NUMAI JUCATORUL cu mingea.
      Oricum sunt accidente normale si asumate de cel care are mingea.
      Asa ca asemanarea cu boxul este hilara si arata lipsa de cunoastere a acestui sport cu adevarat BARBATESC.
  • +5 (7 voturi)    
    hmm (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:37)

    vlad [anonim]

    Multe dintre faze erau faulturi grosolane ce nu aveau legatura cu frumusetea jocului de rugby.
    Dar daca e sange pe pereti e bine, se face audienta.

    Si ce vrei sa spui cu exprimarea asta: "un sport mult prea barbatesc" ?
  • 0 (4 voturi)    
    rugby (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:57)

    Metrorex rugby [anonim]

    pai frate io joc rugby si este cel mai bun sport iti rupi dinti sau umaru da tot ce conteaza sa mergi mai departe ambitia io sunt jucator de gramada prima linie pilier si e greu da conteaza sa mergi mai departe
  • +3 (7 voturi)    
    de exemplu (Vineri, 9 octombrie 2009, 18:13)

    naufragiatul [utilizator]

    pe cati dintre ei i-ati vazut tavalindu-se pe teren ala aceste accidente ?
    Nicunul nu plangea sau nu se vaicarea ca la fotbal.
    Si corect a spus cineva, fazele din montaj sunt faulturi, si cu toate astea niciunul nu se arunca pe teren ca sa se vaicareasca.
  • +2 (4 voturi)    
    ce treaba are rugby-ul cu video-ul (Vineri, 9 octombrie 2009, 20:26)

    Ovidiu [anonim]

    Nu are nici o leg. video-ul postat de voi cu rugby-ul, Ba mai mult face rau acestui sport nobil pe care multi tarani de oras nu-l pricep. Pacat.
    Mai mult de 70% din faze sunt infractiuni, e ca si cum ai pune un video numai cu ruperi de oase din fotbal, fara sa areti nici un gol.
  • 0 (4 voturi)    
    Traiasca fotbalul.... (Vineri, 9 octombrie 2009, 22:25)

    avedaria [anonim]

    ca la ala ne pricem totzi. Exact ce zicea si cineva mai sus....este un sport fair pentru ca nimeni nu incearca sa triseze cu tot felul de simulari, plansete, milogeli.
    Si toata treaba asta are si o explicatie: multi dintre jucatorii de rugby au la baza o meserie din care isi castiga paine, meserii care necesita un IQ destul de ridicat (medici, avocati) si de aceea joaca cu placere si cu respect fata de adversar.
    Cand s-o intampla treaba asta si prin alte sporturi mult prea populare in momentul de fata din cauza circului, si nu a spectacolului?
  • 0 (2 voturi)    
    ma baieti (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 11:14)

    rugbyst [anonim]

    un montaj stupid nu reprezinta respectivul sport. Si la sah au fost faze cand s-a enervat concurentu' si a dat cu masa in capul adversarului. La scrima s-au scos dinti, ochi. Ideea e sa nu faci din asta o generalizare pt acel sport. Rugbyul chiar e un sport frumos
  • +3 (3 voturi)    
    lamentabil (Duminică, 11 octombrie 2009, 2:47)

    tanatos [utilizator]

    e deprimant sa vad ca un site care ar trebui sa prezinte impartial, pe cat posibil, realitatea, o deformeaza atat de grosolan, fie si prin acest montaj idiot.
    am practicat si practic rugbiul de 20 de ani. intr-adevar asa cum se mentiona mai devreme, majoritatea fazelor sunt antijoc, penalizate cu cartonase rosii, in general, si care se lasa cu suspendari de saptamani sau luni si amenzi foarte mari. mai mult, jucatorii, dupa ce sunt suspendati si amendati de federatiile lor pentru duritati de genul celor din clip, sunt amendati de propriile cluburi pentru comportament care aduce prejudicii imaginii clubului.
    e o vorba celebra, a baronului de Coubertin, initiatorul olimpiadei moderne, mare jucator de rugby si primul arbitru al Frantei:"fotbalul e un joc de gentlemeni, jucat de ghioalbe, iar rugbyul este un sport de ghioalbe, practicat de gentlemeni".
    nu stiu ce i-a apucat prin presa, am vazut un articol total pe langa si inept in Academia Catavencu despre finala jucata intre Baia MAre si Steaua. Imi pare rau pt baietii aia de la ziar pt care am mare respect, dar materialul ala in care autorul se plange ca nu a vazut bataie intre echipe este pe atat de cretin pe cat autorul de nesimtit si nestiutor.
    rugbiul nu este doar un sport, este singurul sport, din cate stiu eu, unde echipele dupa meci, dupa ce si-au rupt oasele pe teren, merg impreuna la masa si beau linistiti o bere. e sportul care iti da prieteni adevarati pe viata si creaza legaturi extraordinar de frumoase intre oameni din orice colt al lumii.
    va recomand tuturor sa incercati inainte de a judeca.
  • +1 (1 vot)    
    sport pentru bestii (Vineri, 16 octombrie 2009, 4:56)

    Petrache [utilizator]

    Este oribil sa vezi asemenea exemple de violenta bestiala numite "barbatie". De ce trebuie un barbat sa fie o bruta? Trebuie sa ai un IQ foarte mic sa te expui la asa ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      l (Luni, 16 noiembrie 2009, 16:07)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Petrache

      ma dc ai iq foarte mic nu ai nici o sansa sa joci o sp din propria experienta k joc in liga national .....asa ca documenteazate inainte sa vb ...din rugby in tara la noi nu se poate trai majoritatea colegilor sunt profesori doctori ingineri.....asa ca nu e asa cum crezi u e un sport greu care solicita mult atat fizicu cat si pshicu..
  • 0 (0 voturi)