Considerata de echipele din Grupa A drept cea mai accesibila adversara, HCM Constanta a debutat cu stangul in Liga Campionilor, editia 2009-2010. Constantenii au fost invinsi, miercuri la Buzau, de Pevafersa Valladolid, scor 23-26. Spaniolii au dominat meciul, dar HCM s-a aratat in permanenta periculoasa si capabila de un rezultat bun.

Constantenii au intrat motivati in joc. Cu o defensiva solida, HCM a impus ritmul jocului in prima parte a meciului si a condus la doua goluri in minutul 17 (8-6). Time-out-ul cerut de Juan Carlos Pastor, antrenorul spaniolilor, a dat rezultate, Valladolid reusind sa intoarca rezultatul in minutul 24 (8-10). Au condus la pauza cu 14-10, iar in partea secunda au reusit sa se distanteze si la sase goluri (17-23), in minutul 42. Constantenii au blocat bine urmatoarele atacuri ale adversarilor si s-au apropiat la trei goluri in final, Csepreghi si Szucs ratand in ultimul minut.

HCM Constanta si Valladolid s-au mai intalnit in competitiile europene, spaniolii reusind sa se impuna in toate cele patru intalniri.

Urmatorul meci al celor de la HCM Constanta se va disputa tot la Buzau, in 8 octombrie, impotriva francezilor de la Montpellier HB.

Echipe:

HCM Constanta: Popescu/Stanescu, Toma (5 goluri), Pavlovic (5 goluri), Baiceanu (3 goluri), Sabou (3 goluri), Schuch (3 goluri), Csepreghi (1 gol), Prachar (1 gol), Dimache (1 gol), Muresan (1 gol), Buricea, Sadoveac, Vukovic, Timofte

Pevafersa Valladolid: Sierra/Svensson, Entrerríos (8 goluri), Krivokapic (5 goluri), Gurbindo (5 goluri), Milosavljevic (3 goluri), Rentero (2 goluri), Avila (1 gol), , Bilbija (1 gol), Eduard Fernandez (1 gol), Asier Antonio, Tvedten

Evolutia scorului (interval de cinci minute): 1-2, 3-3, 5-5, 8-7, 8-10, 10-14/ 13-17, 16-20, 18-24, 21-24, 22-25, 23-26