Handbal feminin/ Romania a invins campioana olimpica si a castigat Cupa Mondiala

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 27 septembrie 2009, 18:03 Sport | Teamball

Romania a castigat Cupa Mondiala
Foto: AGERPRES
Romania a castigat turneul amical Cupa Mondiala dupa ce s-a impus, scor 28-27, in finala cu Norvegia, de la Aarhus, Danemarca. Fetele antrenate de Radu Voina au facut un meci excelent, avand un avantaj de sase goluri (19-13) la pauza. Eliminarile din ultimele minute permit campioanei europene si olimpice sa se apropie la un singur gol de tricolore, dar Romania se impune si castiga pentru prima data Cupa Mondiala.

Romania a castigat Cupa Mondiala, turneu amical la care participa cele mai bune opt echipe din lume. Tricolorele au dominat clar prima repriza, iar in partea secunda a partidei a tresarit orgoliul norvegiencelor. Adversarele romancelor s-au apropiat la doua goluri (21-23), dar tricolorele lui Voina au revenit si au facut ca tabela de marcaj sa fie in favoarea lor: 27-22. In ultimele doua minute, norvegiencele s-au apropiat amenintator si le-a dat emotii romancelor. Romania s-a impus in final cu 28-27 si va fi rasplatita de organizatori cu 25.000 de euro.

Radu Voina: "Asa cum am declarat si inaintea Cupei Mondiale, nu am urmarit rezultatele, ci evolutia echipei. Asta nu inseamna ca nu ne bucuram toata echipa pentru castigarea turneului. Personal, apreciez ca Romania a avut o evolutie buna la Cupa Mondiala. Sa nu uitam insa ca e o competitie amicala. Sa ramanem cu piciarele pe pamant, pentru ca la Campionatul Mondial va fi cu totul altceva. La echipa noastra mi-a placut jocul celor doi pivoti, Manea si Stanca, care ar fi pacat sa nu fie folositi impreuna la ce valoare au. Mi-a mai placut jocul din prima repriza de azi si cred ca in perspectiva mondialelor revenirea Narcisei Lecusanu in lot va conta foarte mult. Nu cred ca vom sarbatori in aceasta seara, pentru ca s-a adunat multa oboseala, mai degraba ne facem bagajele sa venim repede acasa" (Mediafax)

In acest turneu, Romania a invins Danemarca (28-22) si Suedia (41-24) in Grupa A, a inregistrat o infrangere in grupa, cu Rusia (25-35), iar in semifinale a trecut de Germania, cu 30-24.

In 2006, Romania a mai disputat o finala de Cupa Mondiala, dar a fost invinsa de Rusia cu 28-29.


Citeste mai multe despre   






















4890 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:13)

    x [anonim]

    Bravo!
    E buna si o competitie amicala (... decit deloc ...).
  • +3 (5 voturi)    
    si confuzia se perpetueaza (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:14)

    adrian [anonim]

    va rog frumos, poate puteti sa nu mai continuati confuzia asta ...
    Este GF world cup adica ceva de genu tractoru brasov world cup sau roman world cup.
    GF e o firma si sponsorizeaza o cupa care se numeste cupa mondiala GF. E un concurs chiar frumos si reusit dar nu are legatura cu nici o cupa mondiala efectiva.
    Oricum felicitari fetelor pt victorie, e ceva sa revii dupa partida cu rusia si sa castigi competitia. Bravo lor. Sincer nu vedem asa ceva prea des la echipe romanesti ...
  • +4 (4 voturi)    
    Cititi articolul, inainte de a posta.... (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:23)

    LIPOVEANU [anonim]

    Dupa cum se poate citi in articol, este un turneu AMICAL (gen Trofeul Carpati), dar la care participa (sunt invitate) numai echipe de top. Este unul dintre cele mai importante turnee amicale, poate chiar cel mai important.
    Dupa cum speram, la iarna sa repete performanta si la CM din Beijing.
    Felicitari si succes!
  • -4 (6 voturi)    
    dezinformare (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:24)

    burebista [anonim]

    Eliminarile nu au avut nicio legatura cu jocul prost din ultimele 20 de minute.
    Pur si simplu au ratat incredibil de mult, incluzand 2 lovituri de la 7 metri, situatii de 1-1 cu portarul etc.
    Au castigat cu foarte mult noroc, daca nu ar fi ratat norvegianca in mod total inexplicabil la ultima faza, ar fi intrat in prelungiri si pierdeam lamentabil.
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Duminică, 27 septembrie 2009, 22:55)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      ratarile fac parte din joc, la fel cum a ratat norvegia a ratat si romania. esti penibil cu aprecierile tale, scorul final este cel care este si cu asta basta.
  • +10 (10 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:36)

    marr.io [utilizator]

    Bravo lor mai ales ca au avut o companie selecta! E o stire care face mai mult decat toata becaliada fotbalistica care ni se vâra pe gât. Ne-am săturat de stiri sportive (cică!) care contin doar fotbal si ăla de rahat.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa ne imaginam (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:56)

    OzzyO [utilizator]

    Un turneu amical de fotbal la care participa Brazilia, Argentina, Italia, Germania, Anglia, Franta, Olanda si...Romania. Si turneul e castigat e Romania. Va dati seama cate statui s-ar construi?
    Pe cand asa, toata lumea precizeaza clar ca e un turneu amical, ceva in gen Serbarile Zapezii, si ne pregatim de pe acum injuraturile pentru cazul in care fetele ne fac iar de ras si se claseaza mai jos de locul 1 la mondiale.
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate! (Luni, 28 septembrie 2009, 6:28)

      nevermind [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      In primul rand, Felicitari Fetelor!

      Ai dreptate. Daca era vorba de fotbal, se facea o gaura-n cer.
      Imi amintesc de meciul de fotbal amical castigat de Romania impotriva Germaniei... Ce de semintze s-au spart! Ce de comentarii elogioase s-au facut!
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari (Duminică, 27 septembrie 2009, 19:24)

    alecs [anonim]

    valorile adevarate trebuiesc apreciate ,laudate
    felicitari pentru reusita
    tineti-o tot asa
    nu inteleg de ce ridicam la un anumit nivel ,persoane care defapt nu ne reprezinta si se reprezinta de fapt numai pe ele si egoul personal, plin de nesimtire si cand avem de apreciat adevaratele valori nu reusim sa fim decat cinici si fara caracter
    felicitari pt echipa romaniei
  • +3 (3 voturi)    
    daca tot era campionat amical (Duminică, 27 septembrie 2009, 19:51)

    the [utilizator]

    poate ca si comentariile (toate !) ar fi trebuit sa fie în ton ...
    Felicitari fetelor si
    aprecieri celor care s-au bucurat ... amical :))
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo fetelor! (Duminică, 27 septembrie 2009, 20:08)

    bang [anonim]

    Prima repriza a fost de vis,pacat de ultimele minute,nu stiu cum se face ca avem aceste caderi.Lotul asta nu are pshiholog?
  • +2 (2 voturi)    
    bravo (Duminică, 27 septembrie 2009, 20:16)

    mihai [anonim]

    la fel ca si acest campionat e si "tri nations" la rugby sau "cupa confederatiilor" la fotbal, dpdv ca acolo sunt cele mai bune echipe din lume. s-a vazut inca o data ca nu pot trece de rusoaice si la fel s-a vazut ca ele pierd mult din cauza presiunii psihice (de exemplu finalul acestei ultime partide sau campionatele mondiale si europene propriu-zise). la fel ca romania sunt si alte echipe precum ungaria sau altele care au un potential foarte mare. dar care se pierd inexplicabil la un moment dat, dar care pot castiga campionatul mondial oricand.
    • +2 (2 voturi)    
      si totusi.. (Duminică, 27 septembrie 2009, 22:07)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui mihai

      ca tot ai mentionat presiunea psihica, sa nu uitam ultima secventa a meciului cand portarul nostru (spre rusinea mea, nu stiu numele desi am fost in sala - parca nu era ungureanu totusi) a aparat intr-un moment decisiv.
      chiar sunt singurul caruia i se pare ca mentalitatea romanilor in sport a inceput sa se schimbe? Vezi canotajul, episodul dinamo - slovan liberec, campionatul acesta de handbal si lista poate continua.
      Suntem pe drumul cel bun, asta e clar. E normal sa fie cateva scapari dar nu ar trebui sa le consideram asa de importante.

      Superba atmosfera din sala in timpul finalei apropo. Toata lumea era impotriva Romaniei in afara galeriei noastre. Danezii aplaudau norvegiencele, germancele la fel iar muzica de "dupa-gol" nu se auzea din difuzoare dupa ce Romania marca. Cu toate astea, fetele ne-au reprezentat super! Felicitari, Romania, de abia asteptam campionatul din China!
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari! (Duminică, 27 septembrie 2009, 22:59)

    paul [anonim]

    felicitari! ... din pacate, la ministerul tineretului iar nu se vor gasi bani de premii... sau se vor da cate 1000 de ron... si apropo... oare cat au dat gazdele pe podiumul de pemiere... 70 000 eur?
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari! (Duminică, 27 septembrie 2009, 23:26)

    adrian [anonim]

    Incredibil cata performanta sta in Romania si cat de putin interes din partea unor oameni din conducere pentru a sustine performanta...
  • +3 (3 voturi)    
    pentru adrian (Luni, 28 septembrie 2009, 5:49)

    k [anonim]

    nu cred ca e important cum se cheama competitia. crezi ca echipa danemarcei a fost o echipa pentru o alta competitie decat un meci de cupa mondiala??? au fost toate echipele complete!
    dar romanul cauta nod in papura mereu in loc sa fie bucuros macar pentru fetele care au invins chiar si intr-un meci amical unele din cele mai bune echipe mondiale.
    daca ar fi fost o cupa mondiala amicala de fotbal si romania ar fi batut italia sau brazilia, nu cred ca era asa trecuta cu vederea!
    becalisti! va meritati soarta!
    bravo fetelor! sunteti mai tari decat orice fotbalist roman! nici unul nu s-a laudat pana acum cu o victorie mondiala, nici macar amicala!
  • +2 (2 voturi)    
    Rusine (Luni, 28 septembrie 2009, 9:26)

    Simona [anonim]

    E adevarat ca nu are legatura cu campionatul mondial,dar au participat toate echipele mari... cu toate astea sa ne fie rusine, aceasta stire s-a gasit pe la finalul fiecarui buletin de stiri, in timp ce prima stire stiti cu cine era... cu Becali. Sa ne fie rusine ca inca o data nu stim sa ne apreciem valorile, si mediatizam niste inculti. Ne meritam soarta actuala din sport.
    Ca sa nu mai zic, faptul ca nici macar nu am putut vedea acest meci, deoarece a fost difuzat pe un post pe care il prind foarte putini.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Luni, 28 septembrie 2009, 10:04)

    dj [utilizator]

    E o stire care trebuia sa fie la inceputul rubricilor de stiri sportive; rusine mass media.
  • +2 (2 voturi)    
    la ce sa te astepti.. (Luni, 28 septembrie 2009, 10:13)

    cosmopolitan [utilizator]

    de la un popor de fotbalisti... repede cautati un nod in papura pt orice reusita romaneasca.
    vreau sa stiu si eu.. cand a obtinut ceva important echipa de fotbal a romaniei? pt ca sincer eu nu imi aduc aminte. intre timp, echipe si sportivi din handbal, tenis de masa, tenis, automobilism etc.. fac pe banii lor (de cele mai multe ori) performante la nivel mondial!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Luni, 27 septembrie 2010, 23:13)

    anonim [anonim]

    bravo fetelor, rusine televiziunilor ca nu vorbesc despre voi ,m-am tot la televizor la stiri sa vad daca spun ceva despre voi ,dar nimic .bravooooooooooo voua rusine lor