Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut calificarea in finala Cupei Mondiale de la Aarhus (Danemarca), dupa ce, sambata, a trecut de selectionata Germaniei, scor 30-24 (15-10). In ultimul test, tricolorele vor da piept cu echipa invingatoare din partida Norvegia-Danemarca.

Romania s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale de pe prima pozitie a Grupei A, inregistrand doua victorii (Danemarca si Suedia) si o infrangere, cu Rusia. Partida cu Germania din semifinale a inceput echilibrat, romancele preluand conducerea dupa 15 minute de joc. Tactica lui Radu Voina de a juca cu doi pivoti a dat roade si tricolorele conduceau la pauza cu 15-10. In repriza secunda, Romania a tinut bine fraiele meciului si s-a distanta la opt goluri, in minutul 43. Romancele au fost de neinvins, Valentina Ardean Elisei punctand de cinci ori in ultimele zece minute de joc.

Marcatoare Romania: Ardean Elisei 7 goluri, Stanca 6 goluri, Neagu 5 goluri, Vadineanu 3 goluri, Moldovan 2 goluri, Maier 2 goluri, Amariei 2 goluri, Manea 2 goluri, Varzaru 1 gol.

Romania a mai jucat o singura data finala Cupei Mondiale, in 2006. Atunci a pierdut in fata selectionatei Rusiei la un singur gol diferenta, scor 28-29. In editia de anul trecut, tricolorele nu au inregistrat nicio victorie.