Echipa nationala de handbal feminin a invins Danemarca, in primul meci al editiei 2009 a Cupei Mondiale. Elevele lui Radu Voina au obtinut la Aarhus prima victorie din Grupa A, dupa ce au trecut de gazda competitiei cu scorul de 28 la 22.

Romania nu a inceput prea bine partida cu Danemarca, adversarele dominand primul sfert de ora. Conduse cu 9-6, tricolorele s-au mobilizat in aparare si le-au impedicat pe daneze sa marcheze timp de aproximativ 10 minute. Inspiratia selectionerului Radu Voina si daruirea felelor din nationala de handbal feminin a dat roade si Romania conducea la pauza cu 14-11. In repriza a doua romancele s-au vazut egalate la 19 cu aproape un sfert de ora de joc, dar au ramas concentrate la joc si s-au impus la sase goluri diferenta, scor 28-22.

Echipa Romaniei: Smedescu, Maier (4 goluri), Amariei (4 goluri), Neagu (3 goluri), Puscasu (4 goluri), Stanca (2 goluri), Manea (4 goluri), Ungureanu, Varzaru, Moldovan, Ardean Elisei, Stancu, Vizitiu, Fiera (2 goluri), Vadineanu (3 goluri), Geiger.

Urmatoarea partida a Romaniei va avea loc miercuri, de la ora 17:00, in direct pe Boom Sport Two, impotriva nationalei Rusiei.